חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף - משמעותה והעונש בצידה

נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף - משמעותה והעונש בצידה

למרבה הצער, מספר ההרוגים בתאונות הדרכים בארץ במגמת עלייה. לא אחת, מתגלה שנהגים שהיו מעורבים בתאונות נהגו ברכב שאינו בעל רישיון רכב בתוקף. לאור התוצאות הקשות של כך, בתי המשפט מתייחסים לעבירה זו בחומרה רבה. מהם העונשים הקבועים בחוק בגין נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף ואילו גורמים עלולים להקל או להכביד את העונש? עו"ד אסף דוק מסביר.

לפי סעיף 2 לפקודת התעבורה, קיימות שתי חובות בהן על הנהגים לעמוד, כאשר מתכוונים לנהוג ברכב. חובה ראשונה, על הרכב להיות רשום על פי הוראות החוק, ושנייה, חובה שיהיה בידי הנהג רישיון רכב בתוקף. חובות אלו חלות גם במקרה בו הנהג מאפשר לאדם אחר לנהוג ברכב. כך, בעל הרכב עלול להיענש גם במצב בו לא הוא עצמו אחז בהגה אלא אדם אחר, בזמן שהרכב לא עמד בחובותיו. המצב היחידי בו בעל הרכב לא יואשם, זה במידה ויצליח להוכיח שנקט באמצעים סבירים בכדי למנוע נהיגה ברכב.

מה עונשו של אדם שייתפס נוהג ללא רישיון רכב בתוקף?

נהג אשר נתפס נוהג כאשר רישיון הרכב פקע – עד 6 חודשים מיום פקיעתו, יירשם לחובתו דו"ח ברירת קנס על סך של 250 ₪. אולם, במידה והנהג ייתפס נוהג כאשר רישיון הרכב לא בתוקף תקופה של מעל 6 חודשים, הוא יקבל הזמנה לדין בבית משפט לתעבורה.

העונש בבית המשפט לתעבורה יכול לנוע מקנס כספי עד כדי מאסר בפועל. הכל תלוי בנסיבות. להלן מספר גורמים שישפיעו על העונש שיגזור בית המשפט לתעבורה בעניינו של נהג ברכב ללא רישיון תקף:

א. העבר התעברותי של הנהג – האם עבירות נוספות בעבר הנהג נזקפות לחובתו.

ב. ותק הנהיגה של הנאשם – ככל שהנהג חדש יותר כך יש בזה כדי להכביד את עונשו.

ג. שנת הייצור של כלי הרכב – ככל שהרכב ישן ולא בטיחותי, כך יש בו כדי לסכן את משתמשי הדרך.

ד. התקופה שחלפה מאז שרישיון הרכב פקע – זהו גורם מאוד משמעותי, שכן נהיגה בכלי שרישיונו פג רק לאחרונה, אינו כדין נהיגה למשך שנים ארוכות ברכב שלו אין רישיון. נהג שנוהג ללא רישיון רכב הנמצא בתוקף, במצב בו הרישיון פג פחות מחצי שנה קודם לכן, יקבל דו"ח של ברירת קנס בלבד. אמנם במידה ופג רישיון הרכב לפני למעלה משישה חודשים, על הנהג יושת זימון מיידי אל בית המשפט לתעבורה.

בנוסף לאמור, במצב שבו לעבירת הנהיגה על רכב ללא רישיון רכב, מצטרפות עוד עבירות – כגון: נהיגה במהירות מופרזת, מעורבות בתאונה, אי ציות לשוטר ועוד, עלול הדבר בהחלט להטות את הכף בבית המשפט לרעת הנהג, ואף להוביל למאסר בפועל.

במידה ובזמן קיום העבירה לרכב היה רישיון בתוקף, אולם הרישיון לא נמצא היה בידי הנהג בזמן שנעצר, הוא יוכל להציג בבית המשפט את רישיון הרכב שהיה תקף לזמן העבירה. במצב כזה, העבירה הקשה של נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף תומר בעבירה יותר קלה – עבירה על תקנה 9 בתקנות התעבורה הנוגעת לאי הצגת מסמכים. דבר שישפיע על גובה הקנס. יש לציין, שגם אדם שרכש רכב חייב להחזיק באמתחתו רישיון רכב בתוקף. התיקון היחידי שקניית רכב חדש מקנה בעניין זה, היא שאין צורך להביאו למבחן רישוי (טסט), בשנה הראשונה. יש להתחיל בכך רק מהשנה השנייה.

קיבלת הזמנה לדין בגין נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף?

ההרשעה והענישה בעבירה של נהיגה ברכב ללא רישיון רכב תקף, מושפעות מנסיבות וגורמים רבים, שיש בכל אחד מהם להטות את הכף המשפטית לכאן או לכאן. הדבר מדגיש את הצורך הדחוף בייעוץ משפטי במקרים אלו. במידה ונחשדת בנהיגה בכלי רכב ללא רישיון רכב תקף, עליך ליצור קשר עם עורך דין תעבורה באופן מיידי. דיון בבית משפט לתעבורה בעבירה של נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף יכול לגרור אחריו מגוון עונשים כגון: שלילת רישיון נהיגה בפועל, שלילת רישיון נהיגה על תנאי וקנס כספי גבוה. עורך דין המתמחה בדיני תעבורה יכול להביא לא אחת לזיכוי או להפחתה משמעותית של העונש בגין עבירת נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תנועה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לשימוע או דיון בבית משפט לתעבורה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות תעבורה | עורך דין עבירות תעבורה | נהיגה ללא רישיון רכב בתוקף | נהיגה ללא רישיון רכב תקף | עונש על נהיגה ללא רישיון רכב | עונש על נהיגה ללא רישיון רכב תקף | נהיגה ללא טסט לרכב | נהיגה ללא טסט | נהיגה ללא טסט מעל חצי שנה

הצלחות המשרד בתחום
לקוח שהואשם בעבירות פדופיליה חמורות ברשת לא יועמד לדין פלילי סגירת תיק פשע חמור לאחר שימוע ללקוח שנחשד בתקיפה מינית של בתו הקטינה במשך שנים זיכוי סטודנטית מעבירות זיוף והונאה במכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה והארכת פסילה בפועל בעבירות סמים אי הרשעה בעבירות תקיפה ואיומים אי הרשעה ללקוח שאיים לפרסם תמונות וסרטונים מיניים של אישה שהכיר

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שלילת רישיון נהיגה בעקבות אי חידוש טסט לרכב
ברק | 15:26 29/01/2015
שלילת רישיון נהיגה בעקבות אי חידוש טסט לרכב
עו''ד חזי כהן | 09:07 30/01/2015
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
משפט על נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף
גלעד | 20:17 21/05/2014
משפט על נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף
עו''ד חזי כהן | 15:35 22/05/2014