חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האשמת חפים מפשע עקב מחדלי חקירה

האשמת חפים מפשע עקב מחדלי חקירה

לעיתים המשטרה לא חוקרת או בודקת לעומק אירועים פליליים מסוימים, דבר אשר עלול להוביל להרשעת אדם חף מפשע. האם גם גוף משטרתי יכול לטעות? האם אפשר להיאבק על מחדלי המשטרה כדי שהצדק ייצא לאור? עו"ד אסף דוק מסביר האם וכיצד נאשם יכול לצאת זכאי בשל חוסר העמקה בתיק החקירה מצד המשטרה.

זימון לחקירה או עצירת אדם בגין ביצוע עבירה עלולה להאפיל על עולמו ולשבש את אורח חייו באופן משמעותי. הדבר עלול להתעצם במידה והאדם נעצר על לא עוול בכפו. גם אם נראה כי הקרב אבוד מראש, חשוב שתדע כי הצדק ייצא לאור באמצעות לחימה עיקשת מצדך ומצד גורמים מקצועיים המלווים אותך בהליך הפלילי אליו נקלעת. טעויות אנושיות מתרחשות גם בגופים ציבוריים, ולעניינו - משטרתיים, לכן יש להילחם על האמת ללא פשרות.

כיצד גוף משטרתי יכול לטעות?

בפסיכולוגיה נתבע המושג Order Effects ובשמו העברי - אפקט הסדר. אפקט זה מתייחס לתהליכי השיפוט ולקבלת ההחלטות ביחס למידע המוצג בפנינו. במושג זה נכלל אפקט הראשוניות (Primacy Effect) שיוצר בקרב האדם הטיה בשיפוט בהתאם למידע הראשוני שהוצג לו. האפקט בעל השפעה עזה כל כך ויכול להשפיע על הרושם הכללי אפילו אם יינתן מידע לאחר מכן שיסתור את המידע הראשוני. השלכתו של האפקט יכולה להיות במגוון תחומים, לרבות בתחום המשפטי. הגוף המשטרתי בישראל עודנו כולל בתוכו בני אדם ולא מכונות, על כן, גם האנשים בו, מושפעים מהאפקטים הללו. בכמה וכמה פסקי דין שהתקיימו לאורך השנים, ניתן היה לראות מגמה בה המשטרה בדקה כיוון חקירה מסוים, אחד ויחידי, בהתאם למידע הראשוני שהוצג לה, ללא התעמקות או חשיבה בכיווני חקירה נוספים. טעות מעין זו עלולה להרשיע אדם חף מפשע שבעקבותיה עשוי הוא לרצות כמה שנים טובות מחייו מאחורי סורג ובריח.

דוגמאות למחדלי המשטרה מפסקי דין

בת"פ 8228/07, נעצר אדם בגין החזקת סם לצריכה עצמית. המאורע התרחש בפארק הירקון בתל-אביב, כאשר מספר שוטרים העידו כי צפו בבחור צעיר מחזיק בחשיש. העדים צידדו בכך כי ראו את אותו בחור משליך מידו את הסם ובה במקום תפסו אותו יחד עם הסם. עד כאן ניכרת התחושה כי עדותם של שוטרים, ובדגש על מספר שוטרים, עומדת איתנה מול גרסתו של אדם בודד ואופפת התחושה כי אין סיבה להתעקש במקרה מעין זה. אומנם, ישנה תפנית בעלילה אשר משחררת לאוויר העולם את הצדק הנצחי.

בית המשפט התייחס לעובדה כי לא נבדקו טביעות האצבע של הנאשם על אריזת הסם למרות עדותם של השוטרים כי צפו מחזיק בו. כמו כן, בית המשפט הבחין בסתירות שעלו בחקירתם של השוטרים בבית המשפט. הנאשם הכחיש את המיוחס לו ובית המשפט הקשיב לגרסתו.

לאחר הליך ארוך תוך התעקשות עקבית הנאשם זוכה מכלל עבירה. נראה כי במקרה זה, השוטרים הלכו שבי אחר מצג המידע הראשוני וניכר כי הסתפקו רק בחוש ראייתם, ללא שהתעמקו בחקירת ראיות נוספות שיכלו להצביע על כיווני חקירה אחרים.

במקרה אחר, המשטרה תפסה אדם הנוהג בקטנוע בעל לוחית רישוי מזויפת. בחקירה טען כי הוא מכחיש כל קשר לזאת ואיננו יודע מי עשה מחדל מעין זה. לחפותו טען הנאשם כי הקטנוע הוחנה במקום נגיש לכל, סמוך לביתו, וככל הנראה מדובר במעשה קונדס או ונדליזם. המשטרה לא צילמה את הקטנוע דבר שנתפס בחומרה בקרב בית המשפט כיוון שהדבר מנע את בדיקת גרסת הנאשם. לבסוף הנאשם זוכה בשל אי היכולת של בית המשפט לשלול את גרסתו.

ליווי משפטי צמוד של עו"ד פלילי מן ההתחלה

במידה וזומנתם לחקירה במשטרה או נעצרתם חלילה תדעו שאין זהו הסוף. לעיתים לא נבדקו מספיק ראיות בשל "נעילתה" של המשטרה על כיוון חקירה אחד, שלרוב יתבסס על מתן עדויות או ראיות ראשוניות. על כן - אל חשש. באמצעות לחימה עיקשת ובלתי מתפשרת על חירותך, עו"ד פלילי ימנף את הקושי בו אתה נמצא למחוזות טובים יותר. משרדנו המתמחה בייצוג ובליווי נאשמים בהליכים פליליים לא יעצור בקרב על החופש שלך ויחפש באופן אינטנסיבי אחר ראיות או עדויות נוספות שיטו את הכף לטובתך בהמשך ההליך הפלילי נגדך.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין משפט פלילי | חפים מפשע בכלא | הרשעת חפים מפשע | האשמת חפים מפשע | מחדלי חקירה | מחדלים במשטרה | מחדל חקירתי

הצלחות המשרד בתחום
ביטול הרשעה לעובד בנק בכיר שתקף קטין סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין שחרור ממעצר לקוח שנחשד בסחר בסמים בעקבות הגשת ערר לבית המשפט המחוזי - מרכז זיכוי לקוחות המשרד מעבירות מרמה והונאה במכללת אורט בראודה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הכירו גם את קבוצת הפייסבוק "שאל עורך דין פלילי"
עו''ד אסף דוק | 09:52 31/03/2019
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
אלון | 17:14 19/08/2017
איום מצד עורך דין הצד שכנגד בבית משפט
עו''ד אור הדאיה | 19:46 20/08/2017