חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם מותר להחזיק תחמושת או חלקים מנשק?

האם מותר להחזיק תחמושת או חלקים מנשק?

רבים מבין הישראלים שירתו בצבא או בכוחות הביטחון במסגרת סדיר או קבע, ולא מעטים ממשיכים גם לשרת במילואים. במסגרות אלו קיים מגע רב עם נשקים מסוגים שונים וכן עם תחמושת וחלקי רובים ואקדחים. לעיתים מתגלגלים חלקים אלו ואחרים אל התיק האישי, נשכחים בבית, בכספת, במחסן או במזוודה, ועלולים להוות בעיה חמור אם הם מתגלים על ידי הרשויות.

מה הבעיה עם החזקה?

נכון שהחזקה של חלקי נשק או תחמושת יכולה להיות תמימה לחלוטין, ולא להוות כל סכנה לאחרים. יתר על כן, אין מדובר בעבירות חמורות המתבצעות בנשק, כמו סחר או שימוש בלתי חוקי בנשק. יחד עם זאת, מבחינת החוק אפילו כדורים, מחסניות וחלקי נשק אחרים מחזיקים פוטנציאל מסוכן לשלום הציבור. מדובר בגישה מחמירה שמטרתה להילחם בארגוני הפשיעה, ולסלק מהמרחב הציבורי כלים מסוכנים – בין אם הם מוסתרים, נשכחו בארון, או מיועדים לשימוש בלתי חוקי. למעשה, לדידו של המחוקק אין הבדל בין החזקה, הובלה או נשיאה של חלק זה או אחר של הנשק (מרעום, קנה, הדק), לבין החזקת הנשק כשהוא שלם.

עד כדי כך חמור?

ובכן, כן. מדובר בעבירה שעונשה לפי חוק העונשין עומד על שלוש שנות מאסר לכל היותר, וזאת לצד רישום פלילי והליך משפטי על כל המשתמע מכך. מצד שני, יחסית לעבירות נשק אחרות היא הקלה ביותר. לדוגמא, העונש המרבי על סחר בנשק הוא 15 שנות מאסר, ועל רכישה או החזקה של נשק שלם 7 שנות מאסר. מלבד זאת, בית המשפט אינו פועל באופן עיוור ובהחלט מפעיל שיקול דעת באשר לנסיבות ההחזקה. לדוגמא, בית המשפט יבדוק מדוע הוחזקו האבזרים או התחמושת, מה הייתה כוונת השימוש בהם, באילו אבזרים וחלקים מדובר, וכן הלאה. למעשה, הענישה הממוצעת במקרים אלו עומדת על פחות משנת מאסר. יתרה מכך, אם מדובר באדם שבתיקו נשכחה מחסנית עם כמה כדורים, והוא נעדר עבר פלילי או כוונה פלילית, ייתכן שניתן יהיה לסגור את ההליכים ללא הגשת כתב אישום.

עוד כמה דברים שכדאי לדעת

אם אתם יודעים על חלקי נשק או תחמושת המצויים במתחם שבבעלותכם, חשוב שתבינו כי בעיני החוק אתם האחראיים להם ונחשבים למחזיקים בהם. במילים אחרות, גם אם האבזרים המצויים שם שייכים לאחרים, אתם המחזיקים. יתר על כן, גם אם לא ידעתם כלל על הנשק שהוסתר או נזרק בשטח שלכם, אתם נחשבים אחראיים מרגע שקצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה החליט על כך. ועוד נקודה אחרונה, אמנם כוונת הפגיעה והשימוש הינה מהותית בבחינת חומרת ההתייחסות והענישה, אך למעשה, מבחינת חוק העונשין אין זה משנה אם באמת השתמשו בחלקים. מטרת החוק היא להגן על ביטחון ושלום הציבור, ולכן ההחזקה עומדת בפני עצמה כעבירה פלילית וצפויה לענישה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד שחרור ממעצר לקוח שהואשם בעבירות אלימות חמורות כלפי בת זוגו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד שאיים ותקף את אשתו

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
יואל | 16:06 22/07/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
עו''ד אור הדאיה | 16:55 23/07/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
גיא | 08:47 09/11/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
עו''ד אור הדאיה | 12:38 16/11/2017
הזמנה לחקירה בעקבות החזקת 5 כדורי אקסטזי
גלעד | 07:54 05/11/2016
הזמנה לחקירה בעקבות החזקת 5 כדורי אקסטזי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:14 05/11/2016