חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כל מה שצריך לדעת על שלילת רישיון נהיגה

כל מה שצריך לדעת על שלילת רישיון נהיגה

כמעט כל אדם בישראל מחזיק ברשותו רכב פרטי המשמש אותו לנסיעות עבודה ולשאר פעילויות. למעשה, הרכב הוא כלי כה שמיש ומובן מאיליו, עד שרבים מאיתנו אינם יכולים להעלות על דעתם את החיים בלעדיו. לכן, רק בשעה שהאדם עומד מול שופט או קצין משטרה המודיעים לו כי רישיונו יישלל, נופל האסימון ובצורה חזקה. מסיבה זו חשוב לא רק לנהוג בזהירות אלא גם להכיר את המצבים בהם רישיון הנהיגה עלול להיפסל על ידי הרשויות.

שיטת הניקוד

על מנת להבין את המצבים בהם רישיון הנהיגה עשוי להיפסל יש להכיר את שיטת הניקוד של משרד התחבורה. הלכה למעשה, ישנה שורה ארוכה של עבירות תנועה שאליהן מוצמדים קנסות כספיים מחד ונקודות מאידך, העשויות להצטבר עד כדי מספר המחייב שלילת רישיון. העבירות עצמן מחולקות לחמש דרגות חומרה, כאשר הקלה ביותר היא שתי נקודות והחמורה ביותר עשר. (כמו כן, ישנן עבירות המחייבות במשפט ואחרות הינן ברירת משפט, כלומר דו"ח שעליו חותם הנהג ומאשר את הודאתו באשמה במקום).

מספר דוגמאות לשיטת הניקוד

אם אחד הנוסעים במושב האחורי אינו חגור בחגורת בטיחות מופעלת סנקציה בדמות קנס של 100 שקלים ושתי נקודות, ובדומה לכך גם בגין אי תקינות של פנס אחורי או קדמי. לעומת זאת, אי מתן זכות קדימה במעגל תנועה מובילה ל- 4 נקודות ו- 250 שקלים קנס, ובדומה לכך גם בנסיעה לאחור ללא צורך או בעקיפה מימין. עבירות הכרוכות ב- 6 נקודות ובקנס של 250 שקלים הן למשל אי חגירת חגורת בטיחות לנהג, נהיגה שלא בימין הדרך, ואי שימוש במושב בטיחות לילד.

המדרגה הבאה היא של עבירות הכרוכות ב- 8 נקודות ובקנסות משתנים של 500 ו – 750 שקלים, כגון נהיגה עם מטען לא מאובטח, עקיפה לפני צומת, ונהיגה מעל למהירות המותרת. לבסוף, המדרגה החמורה ביותר היא עבירות בעלות ענישה של 10 נקודות וקנס בסך 1,000 שקלים, כמו נסיעה ברמזור אדום, ואחרות מחייבות כאמור גם במשפט כמו עקיפה על קו הפרדה רצוף ונהיגה בשכרות.

ומתי יישלל הרישיון?

ראשית, אם נהג צבר 36 נקודות עקב עבירות תנועה שביצע יישלל רישיונו ל- 3 חודשים, ומייד לאחר מכן יהיה עליו לעבור שוב את המבחן העיוני ("תיאוריה") כדי לקבל את הרישיון בחזרה. בנוסף, אם צבר הנהג 36 נקודות פעמיים בתקופה של 6 שנים יישלל רישיונו ל- 9 חודשים, ולאחר מכן אם ירצה לקבל את הרישיון בחזרה יהיה עליו לבצע את המבחן העיוני, המעשי ("טסט") ובדיקה רפואית. יחד עם זאת, לעיתים נשלל הרישיון ללא קשר לניקוד שצבר הנהג אלא בהתאם למספר העבירות שביצע וחומרתן, וכאן מדובר בענישה חמורה בהרבה.

לדוגמא, למי שצבר 30 עבירות תנועה כלשהן לאורך תקופה של 5 שנים, או לחילופין 5 עבירות חמורות בתקופה זו, ייפסל הרישיון ללא משפט לתקופה של 5 שנים. עבירות חמורות הן למשל נהיגה בלי רישיון נהיגה, עקיפה מסוכנת, נהיגה בשכרות או נהיגה בזמן פסילה. מעבר לכך, ישנן תקופות פסילה אותן מטיל בית המשפט בעצמו, כשבחלק מהעבירות ישנו פרק זמן מינימאלי כמו שנתיים בנהיגה בשכרות, ו- 3 חודשים באי ציות לתמרורי מתן זכות קדימה או עצור.

הערה לסיום

לצד הקנסות, הנקודות ופסילת הרישיון, ישנה עוד שורה ארוכה של עונשים העלולים להיות מוטלים בגין עבירות תעבורה, ובעיקר החמורות שבהן. כך למשל, מורשעים בעבירות מסוימות עלולים למצוא את עצמם מרצים עבודות לתועלת הציבור, עבודות שירות, מאסר על תנאי ואף מאסר בפועל. זאת כמובן, בנוסף לפסילת הרישיון העלולה לפגוע באורח מהותי ביכולתו של האדם לפרנס את משפחתו, ולנהל חיים עצמאיים, נוחים ותקינים.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח שתקף ופצע את אשתו במספר רב של הזדמנויות סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בתקיפת קטין על-ידי אחראי ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין ביטול הרשעה ללקוח שהואשם ביבוא סמים והחזקתם שלא לצריכה עצמית למרות שהורשע במספר רב של תיקים פליליים חמורים קיבל חנינה מנשיא המדינה ביטול כתב אישום ללקוח שהואשם בהחזקת 332 גרם קנאביס שלא לצריכה עצמית

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שלילת רישיון נהיגה בעקבות אי חידוש טסט לרכב
ברק | 13:26 29/01/2015
שלילת רישיון נהיגה בעקבות אי חידוש טסט לרכב
עו''ד חזי כהן | 07:07 30/01/2015
שלילת רישיון נהיגה בעקבות בעיה בריאותית
קובי | 14:00 08/08/2014
שלילת רישיון נהיגה בעקבות בעיה בריאותית
עו''ד חזי כהן | 22:05 09/08/2014
פסילת רישיון נהיגה
אחד | 09:08 22/07/2014
פסילת רישיון נהיגה
עו''ד חזי כהן | 07:10 23/07/2014