חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מורכבותה של גניבה

מורכבותה של גניבה

על פניו, מעשה גניבה פשוט וברור להבנה, ולא נדרשת פרשנות מיוחדת על מנת להאשים ולהרשיע בו. ואולם, החיים מורכבים יותר מהמחשבות ומעמידים בפני בתי המשפט, החוק ועורכי הדין אתגרים גם בתחום זה. המורכבות ניכרת הן בלשונו של חוק העונשין עצמו, הן במופעיה השונים של העבירה, הן בפריטים הנגנבים, והן בפרשנויות השונות של החוק.

מה אומר חוק העונשין?

סעיף 383 לחוק העונשין הוא העוסק בעבירת גניבה, וזו לשונו: "אדם גונב דבר אם הוא נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, בלי הסכמת הבעל, במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בשעת הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע" בהמשך לכך מבאר החוק כי המונח "נוטל" (כולל השגת החזקה) כולל שימוש בתחבולה, הפחדה, בטעות הבעלים ומתוך ידיעת הנוטל, במציאה (אם באותה עת הניח המוצא שניתן לגלות את הבעלים באמצעים סבירים), ובנשיאה (כולל הסרה של הדבר הנגנב ממקומו או הסרתו של דבר מחובר עם ניתוקו הגמור). על מעשים אלו קובע חוק העונשים ענישה מרבית של 3 שנות מאסר.

מה אפשר לגנוב?

שימו לב להגדרה שלעיל בדבר "דבר הניתן להיגנב". מדובר כמובן בהגדרה רחבה ביותר וחוק העונשין מבאר בסעיף קטן 4 כי זהו " דבר בעל ערך שהוא נכסו של אדם, ובמחובר למקרקעין - לאחר ניתוקו מהם". יש לציין כי לאורך השנים משלה במערכת המשפט גישה פרשנית, לפיה מדובר אך ורק בדברים מוחשיים שהזולת מחזיק בהם (טלפון נייד, מזומן, המחאות, מוצרים במכולת וכדומה). ואולם, החוק תוקן כך שדברים היכולים להיגנב יהיו גם חיובים ברי תביעה, כלומר כל דבר בעל ערך כלכלי לרבות חשבונות בנק ומידע ממוחשב. במילים אחרות, שונתה ההגדרה המסורתית של נטילה ונשיאה של הדבר הגנוב באמצעות פעולה פיזית. יחד עם זאת, ישנם דברים שאי אפשר לגנוב, והם אלו שאין להם כל ערך כלכלי. למשל, ייתכן שלתמונה מיום הנישואין יש משמעות רגשית משמעותית עוד יותר מארנק עם 500 שקלים, אך מי שנוטל אותה לא יועמד לדין באשמת גניבה.

דוגמא למורכבות

מן האמור לעיל נובע שבהגדרת גניבה צריך להתממש יסוד עובדתי, שהינו הוצאה של נכס מסוים מחזקת האחר בלא שהסכים לכך. יחד עם זאת, אם ניקח לדוגמא אדם המבקר במשרד ונותר לרגע לבדו, ומניח את ידו על פנקס צ'קים מתוך מטרה לגנוב אותו, הרי שלא מדובר בגניבה. מדוע? מפני שלא מספיק לתפוס שליטה על הרכוש אלא גם להרחיק אותו מהמקום. אם בדיוק באותו הרגע נכנס הבעלים למשרד ותפס את המבקר על חם, הרי שלא התבצעה גניבה אם טרם הספיק האחרון להזיז את הפנקס ממקומו.

מצד שני, ניתן יהיה להאשימו בעבירת ניסיון גניבה שהינה חמורה פחות. יתרה מכך, ישנן פרשנויות הגורסות כי גם אם נטל המבקר את פנקס הצ'קים לחזקתו, הניחו בכיס מכנסיו ונתפס על חם בעודו שוהה במשרד, עדיין אין המדובר בגניבה. על פי פרשנות זו הגניבה מתבצעת רק אם הצליח לצאת עם הפנקס ממתחם המשרד, שכן כל עוד הוא נמצא בתוכו לכאורה לא הזיז את הפנקס ממקומו והוציאו לחלוטין מחזקת בעליו. מאידך, בדרך כלל יטו הפרקליטות ובית המשפט לפרשנות המחמירה יותר, לפיה עצם הרמת החפץ והכנסתו לכיס היא בפני עצמה גניבה.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירת גניבה | עבירות גניבה | ניסיון גניבה | פרשנות עבירת הגניבה

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה שחרור קטינה ממעצר בעבירות סחר ותיווך בסמים מסוכנים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
גניבה ממקום העבודה ואולטימטום של המעסיק
רועי | 15:40 08/05/2017
גניבה ממקום העבודה ואולטימטום של המעסיק
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:09 08/05/2017
סגירת תיק גניבה בהסדר מותנה
אסי 39 | 11:57 21/04/2017
סגירת תיק גניבה בהסדר מותנה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:26 25/04/2017
גניבה בחול
סמי | 17:07 23/02/2017
גניבה בחול
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:08 05/03/2017