חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | ייצוג נפגעי עבירה - מה זה אומר?

ייצוג נפגעי עבירה - מה זה אומר?

אנשים רבים סבורים כי אם נפגעו מעבירה תפקידם יסתכם בתלונה במשטרה ובמסירת עדות בפני בית המשפט או גופים אחרים. מעבר לכך, לא אמור להיות להם כל חלק בהליך הפלילי שמתנהל כנגד הפוגע. ואולם, סברה זו שהייתה נכונה בעבר אינה נכונה כיום, שכן גם נפגעי עבירות מהווים צד בהליך ויש להם זכויות רבות. שמירה על זכויות אלו חשובה מאוד בפני עצמה, ועשויה גם להיות לה השפעה מכרעת על ניהול תביעה אזרחית כנגד הפוגע הנגררת לפלילים. בשורות הבאות נספר על זכויותיהם של נפגעי עבירה, וכיצד ניתן לשמור עליהן באמצעות ייצוג משפטי של עורך דין פלילי.

זכויותיהם של נפגעי עבירה על פי חוק

בשנת 2001 נחקק חוק זכויות נפגעי עבירה, אשר נתן ביטוי למגמה הרואה חשיבות בהקניית מעמד גם נפגעים בהליך הפלילי (כלומר, לא רק למדינה באמצעות הפרקליטות, ולחשוד/נאשם). על פי חוק זה, נפגע עבירה הוא כל מי שנפגע במישרין מעבירה, וכן בני משפחותיהם של נפגעים אשר נפטרו כתוצאה מהעבירה. דברים אלו נכונים לגבי כל סוגי העבירות למעט בתחום התעבורה. בהמשך, החוק מפרט שורה ארוכה של זכויות המוקנות לנפגעי העבירה בהליך הפלילי. מכיוון שקצרה היריעה מלפרטן נתאר בקצרה חלק מהן:

1. הגנות – הגנה לפי צורך וככל הניתן מהפוגע וממקורביו, וכן מדור שקט בבית בלי נוכחות של הפוגע במידה שהשניים מתגוררים יחדיו (בעבירות אלימות במשפחה).

2. מגבלות על מסירות פרטים אישיים – אין למסור לאיש (כולל נאשם וסנגורו) פרטים אישיים של נפגעי עבירות מין או עבירות אלימות חמורות. זאת, למעט מקרים ספציפיים שבהם הפרטים נדרשים לקיום הליך פלילי הוגן.

3. מידע על הליכים פליליים – הנפגע יכול לקבל את כל המידע על זכויותיו, על אופן התנהלות ההליך הפלילי, ועל השלב שבו הוא מצוי.

4. עיון בכתב האישום – ישנה זכות לנפגע לעיין בכתב האישום או בהסדרים עם הפוגע, וכן לקבל העתקים ממסמכים אלו.

5. הצהרת נפגע – ישנה זכות למסור הצהרה בכתב אל הגופים החוקרים או התובעים, וזאת לגבי פגיעות שנגרמו בגין העבירה, כולל נזקים נפשיים, גופניים ורכוש. כמו כן, ישנה זכות כי ההצהרה תובא בפני בית המשפט על ידי התובע בעת הדיון למתן גזר דין.

6. הוראות מיוחדות לנפגע עבירות מין ואלימות – לנפגעי עבירות אלו יש מספר זכויות מיוחדות, כגון נוכחות מלווה בחקירה, קבלת מידע על מעצר, הבעת עמדה לעניין הסדר טיעון או סגירת תיק, הבעת עמדה לעניין עיכוב הליכים וכן בבקשת חנינה.

מי מייצג את נפגעי העבירה ומדוע הדבר כה חשוב

אם הינכם נפגעי עבירה ניתן לקבל ייצוג משפטי מטעם עורך דין פלילי, ורצוי שיהיה בעל ניסיון בתחום. עורך הדין יפעל למענכם במישורים רבים, כגון פנייה לרשויות בדרישה לשמירה על הזכויות, הגשת השגות, דין ודברים עם אנשי המשטרה והפרקליטות, עתירות לערכאות שונות, ערעורים ועוד. בתוך כך, עורך הדין יסביר לכם את זכויותיכם ואת השלכותיהם של צעדים שונים, יעזור בבחירת האסטרטגיה הנכונה מתוך ראיה לטווח הארוך, ויקפיד כי יישמרו גם הזכויות שלכם שאינן מפורטות בחוק משנת 2001.

חשוב להבין כי מי שמנהל את התביעה היא המדינה באמצעות הפרקליטות, ומטרתה של זו היא להוביל להרשעה. כלומר, לנגד עיניה לא עומד הפן הנזיקי ופיצויים שייפסקו לטובת הנפגע, אלא ברמה משנית. יתרה מכך, ההליך הפלילי עלול להסתיים בדרך שאינה עולה בקנה אחד עם ציפיותיו ורצונותיו של הנפגע, ולמקרים אלו ישנה השפעה שלילית לאורך שנים. על כן, עורך דין נפגעי עבירה הוא זה שמביא את עמדתו והאינטרסים של נפגע העבירה בפני הגורמים הרלוונטיים, וזאת בדגש על יכולתו למשש את זכותו לפיצוי הולם הן במסגרת ההליך הפלילי, והן במסגרת תביעה אזרחית שתוגש בעתיד. תביעה זו אינה סותרת את ההליך הפלילי אלא להיפך – הראיות שנמצאו בהליך הפלילי משמשות גם בתביעה אזרחית הנגררת להרשעה בפלילים. מדובר בתביעה המוגשת 3 חודשים לכל היותר מיום מתן פסק הדין, וזאת בפני אותו הרכב שופטים ואותה ערכאה שיפוטית. עורך הדין השלווה אתכם לאורך ההליך הפלילי ייעץ ויסייע לכם בהשגת היעדים.

מתלבטים כיצד לפעול בעקבות אירוע פלילי שבוצע נגדכם?

משרדנו מעניק ייעוץ וייצוג משפטי למתלוננים ולנפגעי עבירה הזכאים לתבוע פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מעבירה פלילית ממנה נפגעו. כמו כן, משרדנו אף מייצג נפגעי עבירה לפני תחילת ההליכים כנגד מבצע העבירה על מנת ולהבטיח שזכויותיו של נפגע עבירה יישמרו לכל אורך ההליך הפלילי וכן שיקבל את הפיצוי המגיע לו במסגרת ההליך הפלילי עצמו.

במידה ונפגעתם כתוצאה מאירוע פלילי, פנו ללא דיחוי להתייעצות עמנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
ייצוג נפגעי עבירה | ייצוג נפגעי פשיעה | פיצוי כספי לנפגעי עבירה | קובלנה פלילית פרטית | נפגעי עבירה | זכויות נפגעי עבירה | חוק זכויות נפגעי עבירה | נפגעי הטרדה מינית | נפגעי תקיפה מינית | תביעה נגררת לפלילים | תלונה במשטרה | עורך דין נפגעי עבירה

הצלחות המשרד בתחום
אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם 2.5 מיליון שקלים לאחר שנתפס מטריד מינית החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע הרשעת אישה שתקפה באלימות במספר הזדמנויות את לקוח משרדנו במסגרת קובלנה פלילית פרטית מאסר על תנאי בלבד ללקוח שהטריד מינית סוכנת משטרתית שהתחזתה לקטינה בת 13 ביטול רישום משטרתי בעבירות גניבה לעובדת משרד החינוך וסטודנטית ללימודי דוקטורט סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
אנונימית | 11:43 15/10/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:01 16/10/2016
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עומרי | 19:48 03/03/2014
החלפת עורך דין לפני דיון אחרון ומתן פסק דין
עו''ד חזי כהן | 22:44 04/03/2014
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
איגור | 21:20 31/01/2016
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:13 01/02/2016
תביעה על הטרדה מינית במקום העבודה
איגור | 11:48 01/02/2016