חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | דברים שחשוב לדעת על עבודות שירות

דברים שחשוב לדעת על עבודות שירות

במקרים רבים מטילים בתי משפט על מורשעים עבודות שירות, שאותן הן מבצעים כחלופה למאסר במתקן כליאה. מדובר בעבודות שמתבצעות לתועלת הציבור מחוץ לכותלי בית הסוהר, וזאת במוסדות ספציפיים שקבע השר לביטחון פנים או במוסדות מדינה. מדובר אך ורק במקרים בהם העונש שנגזר על ידי בית המשפט אינו עולה על 6 חודשי מאסר, וגם אז ניתן לקבוע כי עבודות השירות יבוצעו רק לתקופה חלקית, ושאת התקופה הראשונה יעשה המורשע מאחורי סורג ובריח.

קביעת עבודות שירות בהתאם להסכמת הנאשם וחוות דעת

בית המשפט יכול לגזור עבודות שירות רק אם ניתנה חוות דעת מטעם הממונה על עבודות השירות שמתייחסת בין היתר להתאמת הנאשם לעבודות, סוג העבודות שהוא יכול לבצע, תנאיהן ואפשרות ההשמה. חוות הדעת תתבסס על פרטים שהעבירו גורמי משטרה ואחרים, ותתייחס גם אל מצבו הבריאותי של הנאשם, מוגבלויות שלו, יכולת לעמוד בשעות העבודה והנהלים, הרשעות קודמות שלו והעבירה הנוכחית בה הורשע. כמו כן, גזירת עונש זה תלויה בהסכמתו של הנאשם לביצוע עבודות השירות לאחר שהבין את חוות הדעת של הממונה. יש לציין כי מותר לנאשם או לבא כוחו לעיין גם במידע שעליו חוות הדעת מבוססת, אלא אם יש בה פרטים חסויים שעדיף לא לגלותם לאור שיקולי עשיית צדק או ביטחון המדינה.

ביצוע עבודות השירות הלכה למעשה

ראשית, חשוב לציין כי לא ניתן לשחרר על תנאי את מי שנקבעו לו עבודות שירות, אלא אם נקבעה גם תקופת מאסר של 3 חודשים לפחות שעליה ניתן לקבל שחרור על תנאי. שנית, עבודות השירות עצמן מתחילות לא יאוחר מחודש לאחר שניתן גזר הדין, אלא אם ניתנה הוראה מיוחדת מבית המשפט, או שנקבע כי העבודות יחלו רק לאחר ריצוי תקופת מאסר ראשונית במתקן כליאה. העובד עצמו אינו רשאי לקבל שכר או להיחשב כעובד במוסד המסוים, מלבד כל הקשור בבטיחות, דיני עונשין ואחריות נזיקית כלפיו. בתוך כך, יהיה עליו לעבוד חמישה ימים בשבוע, שמונה שעות וחצי ביום, אלא במקרים חריגים שגם בהם לא עובדים פחות משש שעות ביום. כאמור, אין לעבוד בשבתות ובימי מנוחה אחרים הקבועים בחוק.

חובות ואיסורים בעבודות שירות

העובד מחויב להודיע לממונה על היעדרויות או הפסקות בעבודה, וזאת באופן מיידי, ובכל מקרה מותר לו להיעדר מעבודתו רק באישור רופא, הממונה, מפקח או רכז העבודה. בתוך כך, על העובד מוטלות מספר מחויבויות, כגון הודעה על שינוי בכתובת מגורים, וכן מספר איסורים כגון איסור על יציאה מהארץ בלי אישור ממונה. ניתן להבין אם כן, שתקופת עבודות השירות אינה בגדר "חופשה" או "פינוק", ומעבר לכך גם לא ניתן ליהנות בה משחרור על תנאי. מצד שני, במרבית המקרים היא בהחלט עדיפה על שהייה בבית הסוהר, ולכן יש לבחון את השיקולים בעזרת עורך דינכם ולהבין את משמעותם.

חשיבות איכות הייצוג המשפטי בהתמודדות עם משפט פלילי

במידה ומצאתם עצמכם חשודים או נאשמים בעבירה פלילית עליכם להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי מנוסה שיידע כיצד לנווט בין האפשרויות השונות שהחוק מאפשר לו. עצם נקיטת הליך פלילי כנגד אדם, עלולה להעיב על שמו, לפגוע פגיעה אנושה במוניטין שלו, במשפחתו ובחיי החברה שלו, ובמקרים מסוימים אף להביא לשלילת חירותו. הזכות לקבל ייעוץ משפטי ניתנת בכל שלב של ההליך הפלילי וכדאי לנצלה החל מהשלב הראשון - החקירה במשטרה. בשלב זה יש כללים ברורים של 'עשה ואל תעשה', משום שאף שגיאה קלה מצד הנחקר עלולה להיות בעלת השלכות רציניות להמשך ההליך.

תחום הדין הפלילי סבוך, מורכב ומאפשר טווח פעולה רחב. כמעט כל אחד מהשלבים בהליך הפלילי יכול להוות שלב יציאה ממנו ולהיפך, מניעת יציאה ממנו. שלב היציאה יכול להיות בגלל הוכחה שאכן לא התבצעה עבירה, אך גם תודות לכשלים בירוקרטיים וביצוע כושל או לא חוקי של אחד מהשלבים שנסקרו לעיל. היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המנהלי או המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בהליכים פליליים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום - פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבודות שירות במקום מאסר | עבודות שירות | ריצוי מאסר בעבודות שירות | מאסר בדרך של עבודות שירות | הממונה על עבודות השירות

הצלחות המשרד בתחום
4 חודשי עבודות שירות בלבד בעבירות של תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש ואיומים עבודות שירות בלבד לעורך דין שהורשע בגניבת כספי לקוחותיו סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בפומבי במספר הזדמנויות סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בביצוע מעשה סדום ומעשה מגונה בקטינה ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מאסר או עבודות שירות?
דוד | 22:56 19/12/2014
מאסר או עבודות שירות?
עו''ד אסף דוק | 14:32 20/12/2014
146 קמ"ש בדרך שאינה עירונית - זימון למשפט
דני | 21:39 09/01/2017
נסיעה בדרך עירונית במהירות של 120 קמ"ש
נועם | 17:38 09/05/2014
נסיעה בדרך עירונית במהירות של 120 קמ"ש
עו''ד חזי כהן | 17:58 09/05/2014