חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם אי הגשת עזרה לאדם במצוקה נחשבת לעבירה פלילית?
קטגוריות: תאונת פגע וברח

האם אי הגשת עזרה לאדם במצוקה נחשבת לעבירה פלילית?

עזרה ומתן סיוע לאחר, ובפרט בשעת מצוקה, נחשבים לערכים נעלים בחברות אנושיות. המוסריות והחשיבות שבדבר הובילו לחקיקת חוקים בנושא ולהטלת סנקציות ועונשים בגינם. עו"ד אסף דוק מסביר מהו החוק בישראל בדבר אי הגשת עזרה לאחר וכן מתי הדבר נחשב לעבירה פלילית ומתי לאו.

שימורה ויציבותה של החברה מתקיימות בין היתר אודות לסולידריות השוררת בין הפרטים הנמצאים בה. אלטרואיזם, מעשי התנדבות, נתינה הדדית ועזרה לאחר בשעת צרה, מהווים ערכים חשובים העומדים בבסיסן האיתן של חברות. בארצות-הברית לדוגמה, הדגישו את חשיבות הנושא על ידי חקיקת חוק המוכר בשם "השומרוני הטוב", לפיו בשעת מצוקה מוטל על האדם להגיש עזרה לאחר. גם בישראל חוקקו חוקים אשר מסמלים את חשיבות הנושא למדינה.  

מתי אי הגשת עזרה נחשבת לעבירה פלילית על פי החוק בישראל?

על פי סעיף 491 לחוק העונשין, אי הגשת עזרה לאחר גובלת בעבירה כאשר האדם שנתבקש לכך מאת עובד ציבור ולא על דעת עצמו - מסרב; "אדם אשר מסרב להגיש עזרה, שיש ביכולתו להגיש, כשהוא נדרש לכך מאת עובד הציבור לנוכח עבירה בעיצומה או ספינה נטרפת או דליקה, שטפון, רעש או כל אסון אחר לציבור, דינו מאסר חודש ימים". למעשה, הסעיף דן בחובת האדם להיענות לבקשת עובד ציבור במידה וביקש עזרה לאור מצבי חירום שונים.

חוק נוסף, "לא תעמוד דם רעך", אשר חוקק בשנת התשנ"ח- 1998, מטיל על האדם חובה "להושיט עזרה לאדם הנמצא לנגד עיניו, עקב אירוע פתאומי, בסכנה חמורה ומיידית לחייו, לשלמות גופו או לבריאותו, כאשר לאל-ידו להשיט את העזרה, מבלי להסתכן או לסכן את זולתו". כמו כן, על בית המשפט לחייב את מי שגרם לסכנה שהניצול נקלע אליה, לרבות את הניצול עצמו, לזכות את מושיט העזרה בתשלומים ובהוצאות שחויב בשל כך.

כאשר נשקפת סכנה לאדם ולסובבים אותו, עדיין מוטלת החובה לפעול למתן עזרה?

מהחוק "לא תעמוד דם רעך", עולה כי למרות החובה בסיוע לאחר בשעת מצוקה, לא מוטל על האדם לבצע זאת אם קיימת כלפיו או כלפי אחרים סכנה.

האם הזעקת רשויות לזירת האירוע נחשבת להגשת עזרה כחוק?

בחוק "לא תעמוד דם רעך" נקבע כי הודעה לרשויות, קרי, משטרת ישראל, מגן דוד אדום ושירות הכבאות, או הזעקת אדם אחר היכול להושיט את העזרה הנדרשת, תיחשב כמי שביצע את המוטל עליו והושיט עזרה כדין.

לסיכום, הושטת עזרה וסיוע לזולת בתנאי מצוקה מהווים ערכים חשובים בחברה בישראל. למעשה, החוק "לא תעמוד דם רעך" שונה משאר הסעיפים בחוק העונשין וחריג במהותו, שכן בעוד שהשאר אוסרים על האדם לפעול בדרך מסוימת הנחשבת לעבירה פלילית, חוק זה מחייב את האדם להיות פעיל וקשוב לצרכי סביבתו.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
סיום משפט פלילי ללא הרשעה בעבירות סמים שחרור ממעצר קצין משטרה שנחשד בעבירות פדופיליה סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בביצוע מעשים מגונים בקטינים בתוך המשפחה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד שתקף את ילדיו הקטינים קבלת בקשת חנינה על עונש שהוטל על סטודנט שהורשע באוניברסיטת אריאל סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
הגשת בקשה לעיכוב הליכים לאחר כתב אישום
נטע | 16:13 07/09/2017
הגשת בקשה לעיכוב הליכים לאחר כתב אישום
עו''ד אור הדאיה | 18:07 09/09/2017
אי חידוש רשיון נהיגה ללא סיבה - צריך עזרה
שלמה | 12:00 22/05/2017
עזרה למטפל שנחשד בהטרדה
לילי בוהדנה | 00:52 27/09/2015
עזרה למטפל שנחשד בהטרדה
עו''ד אלון שליכטר | 08:31 27/09/2015