חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות רכוש בצבא - סוגים ועונשים

עבירות רכוש בצבא - סוגים ועונשים

על פי חוק השיפוט הצבאי על כל חייל מוטלת החובה לשמור על הרכוש הצבאי המופקד בידיו. השמירה על הרכוש הצבאי אינה מסתיימת רק באי הוצאתו מהבסיס, אלא יש להקפיד כי הרכוש לא יינזק או של יגיע לידי יחידה צבאית אחרת. סוגי העבירות הנוגעות לעבירות רכוש בצבא הינן מגוונות, וכך גם סוגי ההליכים והעונשים אשר יושתו על החייל המבצע אותן. עו"ד אסף דוק מסביר אודות סוגי עבירות הרכוש בצבא, ההליכים והעונשים הניתנים בגינן.

עבירות של הוצאה או השמדת רכוש צבאי

חוק השיפוט הצבאי מונה מספר סעיפים הנוגעים לרכוש בצבא. סעיף 76 לחוק הצבאי קשור בהשמדת רכוש. המחוקק ביצע הפרדה בין השמדה של רכוש צבאי "רגיל", שבגין עבירה זו עונש המאסר יכול להגיע לעד שבע שנים, לבין השמדת רכש צבאי מתקדם יותר כגון כלי שיט, טיס או תחבורה, שבגין עבירה זו העונש המרבי יכול להגיע לחמש עשרה שנות מאסר.

סעיף 77 נוגע להוצאת רכוש צבאי מרשות הצבא. העבירה אינה מסתכמת רק בהוצאת רכוש מתוך בסיס צבאי, אלא גם נוגעת להעברתו למיקום אחר בתוך הבסיס באופן שמונע שימוש בו. כיצד נקבע רף העונש בגין עבירה זו? העונש נקבע על סמך שוויו של הרכוש ביחס למשכורת הצבאית. במידה והשווי של הרכוש שנלקח נמוך מעשר משכורות של טוראי, העונש המקסימלי על העבירה יגיע לשלוש שנות מאסר, תוך סיכוי גבוה שלא יוגש כלל כתב אישום וההליך יועבר לדין המשמעתי. בדין משמעתי העבירה לא תגרור רישום פלילי והעונש המקסימלי בגינה יהיה עשרים ואחד ימי מחבוש. במידה וערך הרכוש שהוצא גבוה מעשר משכורות של טוראי, העבירה תהפוך לעבירה מסוג פשע שהדין בגינה הוא עד שבע שנות מאסר.

הדרגה החמורה ביותר של עבירות רכוש בצבא, נוגעת לחיילים המשתמשים במעמדם וקרבתם לנשק צבאי על מנת להוציאו מידי הצבא. ההגדרה של "נשק" על פי חוק השיפוט הצבאי היא רחבה למדי. אקדח או רובה יחשבו כנשק כמובן, אך כך גם אביזרים תחמושת וחלקים, חומרי נפץ ושאר מכשירים המשמשים לתפעול הנשק. גם במידה והנשק אינו שמיש, עדיין הוצאתו מרשות הצבא תחשב לעבירה. בתי הדין הצבאיים רואים בחומרה רבה עבירות של הוצאת נשק על כל סוגיו, והעונש המרבי על עבירה זו על פי סעיף 78 לחוק השיפוט הצבאי, יכול להגיע לעד חמש עשרה שנות מאסר.

עבירות של שימוש פסול ברכוש צבאי

עבירות הנוגעות לרכוש צבאי אינן מסתכמות רק באיסור הוצאתו מרשות הצבא, אלא גם באיסור על שימוש בו על ידי חיילים לצורכיהם האישיים. לדוגמה, חייל העושה שימוש ברכוש צבאי שלא למטרות הצבא, עלול לקבל עונש של עד שנתיים מאסר על פי סעיף 79 חוק השיפוט הצבאי, אם כי סביר שההליך יסתיים בדין משמעתי. אמנם, המשתמש בנשק צבאי עבור מטרות שלא למטרות הצבא, מבצע עבירה מסוג "פשע" שהעונש בגינה יכול להגיע למאסר של עד חמש שנים.

מהן חובותיו של החייל בנוגע לשמירה על רכוש צבאי?

מלבד האיסורים שמטיל החוק הצבאי על הוצאת רכוש צבאי מחזקת הצבא או אי שימוש בו, ישנן גם חובות אקטיביות החלות על החייל הנוגעות לשמירה על רכוש צבאי. דרישת הצבא היא שחייל יפעל בכל האמצעים הסבירים בזמן הנכון כדי למנוע, אובדן או קלקול של רכוש צבאי, ומי שלא עומד בחובה זו, בדרך כלל יועמד לדין משמעתי. במידה והחייל נכשל בשמירה על רכוש המוגדר "נשק צבאי", הוא צפוי לעבור חקירה במצ"ח עד כדי הגשת כתב אישום נגדו בגין התרשלות בשמירה על הנשק עליו היה מופקד. כתבי אישום נפוצים הם כנגד חיילים אשר משאירים את הנשק האישי שלהם ברכב כאשר הם יוצאים לבילוי, בניגוד מוחלט לנהלים, וכתוצאה מכך הוא נגנב ומוצא את דרכו לגורמים פליליים או עוינים.

גם תופעה המכונה "השלמת ציוד" לא נעלמה מעיני המחוקק. נקבע בסעיף 82 לחוק השיפוט הצבאי, כי חייל שעיכב ציוד של הצבא או לקח ציוד לצורכי יחידה שלא היה מיועד לה, דינו מאסר שנתיים. אם כי לרוב, מקרים כאלו מגיעים לדין משמעתי.

זומנת לחקירה במצ"ח או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירות רכוש בצבא?

ישנו מנעד רחב של עבירות אשר נחשבות כעבירות רכוש על פי חוק השיפוט הצבאי. ישנה שונות רבה בענישה על פי סוג העבירה, וכן רמת ההוכחה לרשלנות גם היא משתנה בהתאם מעבירה לעבירה. יש לדעת כי מדובר בעבירות שאין להקל בהן ראש, אשר עלולות להגיע לכדי רישום פלילי וישיבה ממושכת בכלא. לכן, במידה ונחשדת בעבירת רכוש צבאי, אל תהסס ותיוועץ בהקדם עם עורך דין צבאי הבקיא ברזי החוק הצבאי, אשר ילווה וידריך אותך לאורך ההליכים שינקטו נגדך וימזער את הסיכוי שיוגש נגדך כתב אישום. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות רכוש | הוצאת נשק מרשות הצבא | עבירות רכוש בצבא | עורך דין עבירות רכוש | עבירות רכוש בצה"ל | הוצאת רכוש מהצבא

הצלחות המשרד בתחום
מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה עונש מקל בעבירות החזקת סכין וגניבת רכוש עבודות שירות בלבד ללקוח שהואשם בביצוע 2 התפרצויות לדירה וגניבת תכשיטים רבים קבלת חנינה מנשיא המדינה ללקוח שהורשע בעבירות גניבה חמורות סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהואשם באיומים ברצח

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עבירות סחר בסמים
אבי | 20:20 17/11/2018
תדפיס היעדר עבירות מין
רועי | 17:56 01/10/2017
תדפיס היעדר עבירות מין
עו''ד אור הדאיה | 19:48 01/10/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
נועם | 14:55 27/09/2017
אילו עבירות נכללות בהליך סגירת תיק בהסדר מותנה?
עו''ד אסף דוק | 15:31 27/09/2017