חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירות זיוף מסמכים בצבא

עבירות זיוף מסמכים בצבא

לא פעם חיילים מזייפים ימי מחלה, או כלשונם – 'גימלים' מבלי שידעו כי הדבר מהווה עבירה חמורה. עבירות מסמכים בצבא עשויות לגרור ביצוע של עבירות נוספות כגון הוצאת דבר במרמה והיעדרות מהשירות הצבאי. העונש הקבוע בחוק על עבירה זו הוא עד שלוש שנות מאסר. חשוב לדעת כי ישיבה בכלא צבאי האורכת יותר מחודשיים מובילה לרישום פלילי גם בחייו האזרחיים של החייל. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת זיוף מסמכים בצבא והעונשים בצידן.

האמצעים הטכנולוגיים הנמצאים ברשותם של מרבית החיילים מאפשרים להם את היכולת לבצע עבירות במסמכים צבאיים. מדובר בעבירה לה מתייחסת מערכת המשפט הצבאית בחומרה רבה. חייל שביצע עבירת זיוף מסמכים בצבא עלול למצוא עצמו מתייצב למשפט פלילי.

מהן עבירות זיוף מסמכים בצבא?

הנפוצה מבין העבירות הללו הן עבירת זיוף 'גימלים', קרי, ימי מחלה. אליה מצטרפות עבירות הנוגעות לפטורים למיניהם כמו פטור מנעליים צבאיות, פטור מגילוח ועוד. חייל העובר עבירות הנוגעות למסמכים צבאיים, מבצע עבירות נוספות כמו מסירת מידע כוזב, התנהגות בלתי הולמת, היעדרות מהשירות הצבאי, כמו במקרה של הוצאת גימלים שלא כחוק, הוצאת דבר במרמה ועוד.

לפי סעיף 105 לחוק השיפוט הצבאי, חייל שביצע את אחד מהבאים דינו 3 שנות מאסר
 - חייל שמסר או הניח לזולתו שימסור ידיעה כוזבת במסמך הנוגע לצבא והמסמך נערך או נחתם על ידיו, חייל שמסר או הניח לזולתו שימסור ידיעה כוזבת במסמך הנוגע לצבא שחובה עליו לבדוק את תכנו כאשר לא נקט באמצעים סבירים על מנת למלא חובה זו, חייל שמתוך כוונה להטעות, העלים או הניח לאחר להעלים פרט כל שהוא במסמך כפי שפורט לעיל. חייל שהעלים, השחית, שינה או סילק מסמך שחובה לשמרו או להמציאו.

האם גם חייל שזייף גימלים יוענש בחומרה?

כאשר חייל חשוד בזיוף חד פעמי של מספר מצומצם של ימי מחלה, בדרך כלל של עד שלושים ימים, באישורה של הפרקליטות הצבאית יכול המפקד להעמידו לדין משמעתי ביחידה. בעבירות עם רמת חומרה גבוהה יותר כגון אישור לזכאות כספית או מספר רב של ימי מחלה, החייל יעבור חקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת). אם במהלך חקירת מצ"ח ימצאו דיי ראיות, החייל עשוי לעמוד לדין צבאי. במידה והחייל יורשע משך המאסר המרבי הקבוע בחוק הוא שלוש שנים אומנם בפועל הפסיקה מגלה עונשי מאסר האורכים ימים או חודשים בודדים. במידה וזומנת להתייצב בבית-משפט צבאי בגין עבירה זו, כדאי שתפנה לעורך-דין צבאי מומחה בדינים שכן, מאסר בכלא צבאי העובר את החודשיים מוביל לרישום פלילי בחייך האזרחיים.

כיצד ניתן לגלות עבירות במסמכים צבאיים?

במקרים בהם עבירת הזיוף נעשתה ברמה הניכרת לעין, כגון הוספת מילים, שינוי בצבע העט, ניתן לתפוס את מבצע העבירה. במידה והעבירה מתבצעת בזיוף מסמכים עליהם חתומים בעלי תפקידים, כמו רופאים במקרה של הוצאת ימי מחלה, ניתן ליצור קשר עם הרופא או המרפאה ולברר אם אכן אותו חייל הגיע למקום וקיבל את ימי המחלה הכתובים.

זומנת לחקירת מצ"ח או הוגש נגדך כתב אישום בגין זיוף מסמכים בצבא?

חוק השיפוט הצבאי מתייחס בחומרה לעבירות מסמכים בצבא והעונש הקבוע בגינן בחוק יכול להגיע לעד שלוש שנות מאסר בפועל. חייל, כדאי שתדע שגם זיוף של 'גימלים' מהווה עבירה שעשויה להוביל לישיבה בכלא. במידה וזומנת לחקירת מצ"ח או הואשמת בעבירת זיוף מסמכים בצבא כדאי שתפנה באופן מידי לעורך דין צבאי שיפעל למען חפותך. כדאי לפנות להתייעצות עם עורך דין צבאי במהרה שכן עונש מאסר האורך יותר מחודשיים עשוי להוביל לכך שבחייך האזרחיים יהיה כתם פלילי. לייעוץ ראשוני בנושא ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות זיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה ביטול הרשעה בעבירות של זיוף מסמכים וניסיון קבלת דבר במרמה סגירת תיק פלילי ללקוחה שהואשמה בזיוף מסמכים וקבלת דבר במרמה סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה הורים שנחשדו בתקיפת ילדיהם הקטינים לא יועמדו לדין סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחה שנחקרה בחשד שאיימה והרסה רכוש של קשיש בו טיפלה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
תלונה במשטרה על זיוף מסמכים, עדות שקר ותצהירי שקר
יצחק גור | 13:40 04/06/2018
תביעה נגד חברת פרטנר על זיוף מסמכים
קטיה | 14:21 02/03/2016
תביעה נגד חברת פרטנר על זיוף מסמכים
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:21 11/03/2016
זיוף מסמך שנשלח לביטוח לאומי
קובי | 12:22 16/11/2017
זיוף מסמך שנשלח לביטוח לאומי
עו''ד אור הדאיה | 12:43 16/11/2017