חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | גידול קנאביס - באילו מקרים החוק מתיר?

גידול קנאביס - באילו מקרים החוק מתיר?

בישראל גידול קנאביס אסור על פי החוק ורשויות האכיפה רואות בכך פגיעה בבריאות הציבור ובמימון ארגוני פשע. על כן המחוקק הטיל עונשי מאסר ממושכים לעבריינים. יחד עם זאת, המחוקק התיר למספר מצומצם של גופים לגדל את הצמח המבוקש, למען חולים שקיבלו את אישורה של הועדה הרפואית. עו"ד אסף דוק מסביר אודות גידול צמח הקנאביס, מי הגופים המורשים לעסוק בגידולו ומהם עונשי המאסר הצפויים בגין גידול קנאביס לא חוקי.

בישראל נאסר שימוש בקנאביס על כל צורותיו. בפקודת הסמים המסוכנים נקבע תחת סימן א' הוראות הנוגעות לייצור, החזקה ושימוש של סמים מסוכנים. תחת סעיף 6 המחוקק אסר כל גידול של סם מסוכן, ייצורו, הפקתו, הכנתו וכן איסור למצות אותו מחומר אחר. העונש המרבי שנקבע למפרים הוראה זו הוא עשרים שנות מאסר מאחורי סורג ובריח או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, קרי חמישה מיליון ושש מאות חמישים אלף שקלים.

משטרת ישראל מבצעת אכיפה מוגברת בכל הקשור לגידול של סמים מסוכנים, כמו גידול של צמח הקנאביס, ואף חשפה מספר רב של מעבדות הידרו שנהפכו לנפוצות בשנים האחרונות. אין להקל ראש בעבירה זו, שכן, עונשי מאסר ממושכים נקבעו לצדה. יחד עם זאת הפסיקה נוטה להקל במידה וגידול הקנאביס נעשה לשימוש עצמי ולא לשימוש מסחרי. לדוגמה בת"פ 51673-05-13, הנאשם גידל בדירתו שתילי קנאביס במשקל של כשבע מאות גרם. כמו כן, נתפסו בדירתו ציוד רב לגידול הסם כגון דשנים, מנורת הלוגן ומכשיר אוורור. בפסקה דין זה מדובר בגידול לצריכה עצמית, במידה והגידול היה בהיקף מסחרי העונש המוטל היה חמור יותר. הנאשם הוא אדם נורמטיבי, נעדר עבר פלילי ומביע נכונות לטיפול ושיקום עד להפסקה מוחלטת של צריכת סמים. במקרה דנן נגזר על הנאשם שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בשווי של חמשת אלפים שקלים.

במקרה אחר, עפ"ג 24944-08-12, נגזר על הנאשם שבעה חודשי מאסר בפועל בגין גידול של תשע מאות גרם קנאביס וייבוא של שלוש-עשר זרעי קנאביס. בכל מקרה כדאי לפנות לעורך-דין פלילי המתמחה בתחום במידה ונעצרת או הואשמת בגידול קנאביס שיפעל למען חפותך.

מדוע המחוקק אסר גידול של צמח הקנאביס בישראל?

בשנת 1840 ניתן היה לרכוש בבתי המרקחת ברחבי ארצות-הברית קנאביס. אומנם משנת 1906 ואילך, נוסד בארצות-הברית ארגון המפקח על מוצרי המזון והסמים כאחד, אשר הוביל לאיסור הראשון בשימוש הצמח בשנת 1913 בקליפורניה ובהמשך בשאר מדינות ארצות-הברית. בכדי להבין את ההליכים שגרמו לאיסור השימוש בסם, יש להבין את ההתרחשות ההיסטורית. באותם זמנים חלה הגירה רבה של אוכלוסיית המקסיקנים לארצות-הברית, אוכלוסייה בה רווח השימוש בקנאביס. ההגירה איימה על האוכלוסייה הקיימת דבר שהוביל להחרמת המקסיקנים וכפועל יוצא לקנאביס ששימוש בו היה נפוץ בקרב חבריה. האיום המקסיקני הפך מהר מאוד לאיום המריחואנה. קבוצות חברתיות לצד גורמי האכיפה והחוק החלו לקשר את משתמשי הסמים, שהינם ברובם המהגרים – לפושעים. לאחר שסם הקנאביס הוצא מהחוק האמריקני, שאר העולם החל גם במגמה האוסרת שימוש בו דבר שהוביל להוצאתו מחוץ לחוק ברוב מדינות העולם, בין היתר גם מישראל. בנוסף לאמור, הרשויות בישראל רואות בסמים כאמצעי למימון ארגוני פשע אשר פוגעים ומאיימים על שלום הציבור.

היוצאים מן הכלל - גידול קנאביס רפואי

ישנם שני חומרים פעילים ידועים בצמח הקנאביס; THC ו- CBD. החומר המכונה THC בעל השפעות פסיכואקטיביות ואילו השני עשוי לעורר השפעות אנטי-פסיכואקטיביות. על פי מחקרים שונים שנעשו בתחום, צמח הקנאביס הוא סם ממכר הגורם בין היתר להזיות ולתחושות הנאה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות החלו להיוודע להשפעותיו החיוביות של צמח זה על חולים במחלות כרוניות. נמצא כי הצמח האט את הידרדרות מחלתם ושיפר באופן ניכר את איכות חייהם. לדוגמה, במחקר שפורסם בכתב עת בריטי לסרטן נקבע כי החומרים הפעילים בקנאביס מעכבים התפתחות גידולים סרטניים. נמצא כי החומר THC הקטין בקרב שניים מתוך תשעה חולים את מספר התאים הסרטניים.

בעקבות כך בכמה מדינות בעולם, ביניהן ישראל, אשר אסרו שימוש בקנאביס, התיר המחוקק שימוש רק לחולים בעלי אישור מיוחד.

האומנם ישנם גופים המורשים לגדל קנאביס?

בישראל ישנם תשעה ספקים בעלי היתר מיוחד ממשרד הבריאות לגדל קנאביס רפואי ולשווק אותו לחולים הזקוקים לו. גידולו הורשה רק למספר מצומצם של ספקים שנתונים לפיקוח מחמיר ומאושרים לגדל רק זנים ספציפיים של הצמח. כמו כן, מספר הצמחים מוגבל עבורם שכן הם מספקים עבור מספר מוקצב של חולים שהורשו לצרוך את הסם.

מדיניות חדשה בכל הקשור להחזקת סם הקנאביס - קנסות מנהליים במקום רישום פלילי

המשרד לביטחון פנים מאמץ מדיניות חדשה בכל הקשור לשימוש בקנאביס, לפיה האכיפה נגד המשתמשים בסם תעבור למתן קנסות מנהליים וייעשה שימוש בהפללה רק כמוצא אחרון.

בהתאם למתווה החדש, אדם שיימצא מחזיק בסם קנאביס במשקל של עד 15 גרם לא יטופל כלל בפן הפלילי אלא יושת עליו קנס או שעניינו יועבר למסלול סגירת תיק בהסדר מותנה.

סיכום המדיניות החדשה:

אדם אשר יימצא מחזיק בקנאביס בפעם הראשונה יושת עליו קנס מנהלי ובפעם השנייה - יושת קנס כפול.

אדם אשר ייתפס מחזיק בקנאביס בפעם השלישית הטיפול בעניינו יועבר למסלול סגירת התיק בהסדר מותנה, מבלי שיוגש נגדו כתב אישום, וזאת בתמורה להודייתו והתחייבותו לשלם פיצוי ו/או לעמוד בפיקוח שירות המבחן ו/או להימנע מביצוע עבירה בעתיד. כמו כן, במקביל תישקל אפשרות שלילת רישיונות נהיגה או נשק.

במקרה של עבירה רביעית ומעלה, תישקל אפשרות הגשת כתב אישום.

כמו כן, המשטרה צפויה להצטייד במכשור טכנולוגי לשם עריכת בדיקת רוק חדשה לגילוי נהיגה תחת השפעת סמים מצד נהגים.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין גידול קנאביס?

דע כי גידול או שימוש בצמח הקנאביס אסור בישראל על פי פקודת הסמים המסוכנים. כל הפרה של הוראה זו עשויה לגרור הפעלת סנקציות חמורות על העבריינים ואף ישיבה ממשוכת מאחורי סורג ובריח. במידה ונאשמת או נעצרת בגין גידול של צמח הקנאביס, כדאי שתפנה להיוועצות עם עורך-דין פלילי באופן מיידי ככל האפשר. ייעוץ מוקדם עם עורך-דין המנוסה והבקיא בדינים יכול למזער ואף לבטל כליל את הסיכויים שהתיק נגדך יתגבש לכדי כתב אישום.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות סמים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין גידול או ייצור קנאביס פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות סמים | גידול סמים | עורך דין עבירות סמים | גידול וייצור סמים | גידול מריחואנה | גידול קנאביס | ענישה על גידול סמים | עורך דין גידול סמים | עונש על גידול סמים | כתב אישום גידול סמים

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר חשוד בעבירות סחר בסמים והחזקת סמים שחרור ממעצר זוג חשודים בעבירות חמורות של סחר בסמים, גידול וייצור סמים שחרור נאשם ממעצר במסגרת ערר בעבירות גידול וייצור סמים במשקל 900 גרם הארכת מאסר מותנה לנאשם בפעם השלישית בעבירות סמים הארכת מאסר על תנאי חב הפעלה ללקוח המשרד בעבירות סמים ביטול הרשעה בעבירות של זיוף מסמכים וניסיון קבלת דבר במרמה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על גידול מריחואנה
ניסים | 21:08 24/01/2018
כתב אישום על גידול מריחואנה
עו''ד עודד רגב | 12:10 28/01/2018
ענישה בבית משפט שלום
ססי | 18:27 02/03/2017
ענישה בבית משפט שלום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:23 05/03/2017
האם זה חוקי לייבא זרעי קנאביס מחו"ל באינטרנט?
אורן | 09:00 09/05/2014
חל איסור מוחלט על ייבוא זרעי סמים לישראל
עו''ד אסף דוק | 09:07 09/05/2014