חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אל תקל ראש - מהי עבירה פלילית קלה?

אל תקל ראש - מהי עבירה פלילית קלה?

ישנן עבירות פליליות רבות על פי חוק העונשין בישראל, אשר להן דרגות חומרה שונות. הן כוללות בתוכן עבירות חמורות כגון תקיפה, שוד, רצח ועוד, אך גם עבירות קלות אשר נחשבות לחמורות פחות. עבירת קלות מהוות מטרד ופגיעה בציבור, ביניהן ניתן למנות השלכת פסולת, חסימת מעבר ציבורי, שימוש בזיקוקים, וגרימת נזק לקרקע. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירות קלות נפוצות והאם וכיצד ניתן למחוק רישום פלילי בגינן.

העונש על עבירות אלו הוא משתנה, ויכול להגיע לעד חודש וחצי מאסר בפועל, אם כי לרוב הן מסתיימות בתלונה במשטרה ללא הגשת כתב אישום. למרות חומרתן המופחתת, האשמה בעבירות אלו יכולה להפוך למטרד ואף למכשול של ממש במגוון פעולות אותן מעונין האדם שהוגשה תלונה כנגדו לבצע. כך, בעת הוצאת ויזה, המבקש יכול להיות מסורב רק בגלל תלונה שהוגשה נגדו אי אז בגין עבירה קלה אשר הותירה רישום פלילי בתיק שלו במשטרה, ואף לא הבשילה לחקירה פלילית או כתב אישום פלילי. כך גם לגבי בחירת תחום עיסוק; ישנם לא מעט מקומות עבודה הדורשים תעודת יושר מהמשטרה. לא פעם, הפתעות לא נעימות כגון רישום פלילי מהעבר צצות בתעודה זו, להפתעתו הגמורה של המועמד.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי של עבירה קלה?

בכדי להימנע מהמבוכה והקושי שיכול לגרום רישום פלילי כתוצאה מעבירה קלה שלא הבשילה לכתב אישום, יש לגשת ולהציג תעודת זהות בכל תחנת משטרה שהיא, ולבקש פלט של המרשם הפלילי. במידה ונשאר רישום פלילי על עבירה קלה, ניתן לסגור את התיק מפאת חוסר ראיות מספקות, חוסר אשמה, או חוסר עניין לציבור. לשם כך מומלץ לפנות לסיוע משפטי בידי עורך דין אשר יעזור לסגור את התיק הפלילי הפתוח, וידאג לכך שהרישום הפלילי ימחק.

עבירות קלות נפוצות: עבירות המהוות פגיעה בציבור

על פי חוק העונשין, קיימות עבירות שאינן נחשבות למסוכנות, אך כן נחשבות כפוגעות בציבור. כך, סעיף 489 לחוק העונשין, מגדיר סירוב לקבל שטר או מטבע, כעבירה שבצידה מאסר של עד שלושה חודשים. על פי סעיף 483 לחוק, צפוי עונש של עד חודש וחצי יחד עם תשלום הוצאות או תיקון הנזק, על עבירות רחוב קלות כגון חסימת מעבר חופשי באמצעות השארת חפץ כבד וגדול, או השארה של כל חפץ המפריע לבטיחות ולחופש התנועה.

כמו כן, הקמת מבנה, חפירה או הצבת דבר המהווה מכשול בדרך ציבורית ללא הצבת תאורה או סימן מתריע אחר, מהווה עבירה על החוק. כך גם כיבוי או הסרה של גופי תאורה, פנסים או מנורות שתפקידם להראות והתריע על הפרעה או מכשול בדרך הציבורית. המבצע פעולה זו יואשם בעבירת רחוב קלה ויועמד לדין. כך גם השארת פסולת בדרך ציבורית, או השארת כל דבר הגורם לאי נוחות, הפרעה או חסימה, כגון רכב פורק או טוען, מוריד או מעלה נוסעים, יחשבו לעבירה קלה. אי הריסה של מבנה מסוכן לאחר קבלת הוראה מהרשות המקומית, הפעלת זיקוקים במקום ציבורי באופן הגורם לנזק או להפרעה, הקמת מהומה ורעש, או אי תיקון של ארובת עשן או תנור ביתי מזהמים – כל אלו ייחשבו גם כן כעבירות קלות.

"היה נכון": עבירות הקשורות באי הגשת עזרה וסיוע

לפי סעיף 491 לחוק העונשין, סירוב להגיש עזרה לזולת, כאשר יש ביכולת המסרב לעזור, או לחלופין כאשר נדרש לכך על ידי עובד ציבור בזמן מקרה חירום כגון שריפה, שיטפון וכדומה, צפוי לעונש של עד חודש ימים מאסר. כמו כן, אדם בעל או אכסניה שאינו פועל על פי הנדרש בתקנות ולא מפעיל תאורה במקום, או אינו כותב פנקס אורחים, או לחלופין מסרב להציג את פנקס האורחים לשוטר בזמן ביקורת, יואשם בעבירה קלה שעונש המאסר הנקבע לצדה הוא עד חודש ימים.

במידה והתלוננו עליך או הואשמת בעבירה קלה – כיצד עליך לנהוג?

אל תהיה שאנן, התקשר מיד לעורך דין פלילי. לא פעם דברים הנראים לאדם הממוצע כבעלי ערך פחות, מבחינת החוק נחשבים לעבירה שלצדה עונש מאסר. אל תניח לעצמך ליפול לאשליה שמדובר במעשים חסרי משמעות. הרשעה בעבירה קלה יחד עם רישום פלילי ומאסר, יכולה להפריע ולהשפיע באופן משמעותי לתחומי חיים רבים ובזמנים הכי לא צפויים ולא נוחים, הרבה יותר משנדמה לך. צור קשר עם עו"ד פלילי, אשר ימנע הגשת כתב אישום כנגדך והשארת אות קין של רישום פלילי על שמך. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירה פלילית | עבירה קלה | עבירות קלות

הצלחות המשרד בתחום
הפרקליטות החליטה לגנוז תיק אונס חמור כנגד לקוח המשרד ביטול כתב אישום בעבירות יבוא סמים משרדנו עצר כתבת תחקיר שקרית ומגמתית כנגד איש תקשורת מוכר סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של דמות ציבורית מוכרת סגירת תיק מחוסר אשמה לאחות מוסמכת שנחשדה בתקיפת ילדיה הקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
האם הזנחה של ילדים זו עבירה פלילית?
נירית | 20:56 26/04/2014
עבירת הזנחת ילדים
עו''ד אסף דוק | 21:03 26/04/2014
תשובה על תשובתכם!
נירית | 04:59 27/04/2014