חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | אל תקל ראש - מהי עבירה פלילית קלה?
תחומים: לשון הרע

אל תקל ראש - מהי עבירה פלילית קלה?

ישנן עבירות פליליות רבות על פי חוק העונשין בישראל, אשר להן דרגות חומרה שונות. הן כוללות בתוכן עבירות חמורות כגון תקיפה, שוד, רצח ועוד, אך גם עבירות קלות אשר נחשבות לחמורות פחות. עבירת קלות מהוות מטרד ופגיעה בציבור, ביניהן ניתן למנות השלכת פסולת, חסימת מעבר ציבורי, שימוש בזיקוקים, וגרימת נזק לקרקע. עו"ד אסף דוק מסביר אודות עבירות קלות נפוצות והאם וכיצד ניתן למחוק רישום פלילי בגינן.

העונש על עבירות אלו הוא משתנה, ויכול להגיע לעד חודש וחצי מאסר בפועל, אם כי לרוב הן מסתיימות בתלונה במשטרה ללא הגשת כתב אישום. למרות חומרתן המופחתת, האשמה בעבירות אלו יכולה להפוך למטרד ואף למכשול של ממש במגוון פעולות אותן מעונין האדם שהוגשה תלונה כנגדו לבצע. כך, בעת הוצאת ויזה, המבקש יכול להיות מסורב רק בגלל תלונה שהוגשה נגדו אי אז בגין עבירה קלה אשר הותירה רישום פלילי בתיק שלו במשטרה, ואף לא הבשילה לחקירה פלילית או כתב אישום פלילי. כך גם לגבי בחירת תחום עיסוק; ישנם לא מעט מקומות עבודה הדורשים תעודת יושר מהמשטרה. לא פעם, הפתעות לא נעימות כגון רישום פלילי מהעבר צצות בתעודה זו, להפתעתו הגמורה של המועמד.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי של עבירה קלה?

בכדי להימנע מהמבוכה והקושי שיכול לגרום רישום פלילי כתוצאה מעבירה קלה שלא הבשילה לכתב אישום, יש לגשת ולהציג תעודת זהות בכל תחנת משטרה שהיא, ולבקש פלט של המרשם הפלילי. במידה ונשאר רישום פלילי על עבירה קלה, ניתן לסגור את התיק מפאת חוסר ראיות מספקות, חוסר אשמה, או חוסר עניין לציבור. לשם כך מומלץ לפנות לסיוע משפטי בידי עורך דין אשר יעזור לסגור את התיק הפלילי הפתוח, וידאג לכך שהרישום הפלילי ימחק.

עבירות קלות נפוצות: עבירות המהוות פגיעה בציבור

על פי חוק העונשין, קיימות עבירות שאינן נחשבות למסוכנות, אך כן נחשבות כפוגעות בציבור. כך, סעיף 489 לחוק העונשין, מגדיר סירוב לקבל שטר או מטבע, כעבירה שבצידה מאסר של עד שלושה חודשים. על פי סעיף 483 לחוק, צפוי עונש של עד חודש וחצי יחד עם תשלום הוצאות או תיקון הנזק, על עבירות רחוב קלות כגון חסימת מעבר חופשי באמצעות השארת חפץ כבד וגדול, או השארה של כל חפץ המפריע לבטיחות ולחופש התנועה.

כמו כן, הקמת מבנה, חפירה או הצבת דבר המהווה מכשול בדרך ציבורית ללא הצבת תאורה או סימן מתריע אחר, מהווה עבירה על החוק. כך גם כיבוי או הסרה של גופי תאורה, פנסים או מנורות שתפקידם להראות והתריע על הפרעה או מכשול בדרך הציבורית. המבצע פעולה זו יואשם בעבירת רחוב קלה ויועמד לדין. כך גם השארת פסולת בדרך ציבורית, או השארת כל דבר הגורם לאי נוחות, הפרעה או חסימה, כגון רכב פורק או טוען, מוריד או מעלה נוסעים, יחשבו לעבירה קלה. אי הריסה של מבנה מסוכן לאחר קבלת הוראה מהרשות המקומית, הפעלת זיקוקים במקום ציבורי באופן הגורם לנזק או להפרעה, הקמת מהומה ורעש, או אי תיקון של ארובת עשן או תנור ביתי מזהמים – כל אלו ייחשבו גם כן כעבירות קלות.

"היה נכון": עבירות הקשורות באי הגשת עזרה וסיוע

לפי סעיף 491 לחוק העונשין, סירוב להגיש עזרה לזולת, כאשר יש ביכולת המסרב לעזור, או לחלופין כאשר נדרש לכך על ידי עובד ציבור בזמן מקרה חירום כגון שריפה, שיטפון וכדומה, צפוי לעונש של עד חודש ימים מאסר. כמו כן, אדם בעל או אכסניה שאינו פועל על פי הנדרש בתקנות ולא מפעיל תאורה במקום, או אינו כותב פנקס אורחים, או לחלופין מסרב להציג את פנקס האורחים לשוטר בזמן ביקורת, יואשם בעבירה קלה שעונש המאסר הנקבע לצדה הוא עד חודש ימים.

במידה והתלוננו עליך או הואשמת בעבירה קלה – כיצד עליך לנהוג?

אל תהיה שאנן, התקשר מיד לעורך דין פלילי. לא פעם דברים הנראים לאדם הממוצע כבעלי ערך פחות, מבחינת החוק נחשבים לעבירה שלצדה עונש מאסר. אל תניח לעצמך ליפול לאשליה שמדובר במעשים חסרי משמעות. הרשעה בעבירה קלה יחד עם רישום פלילי ומאסר, יכולה להפריע ולהשפיע באופן משמעותי לתחומי חיים רבים ובזמנים הכי לא צפויים ולא נוחים, הרבה יותר משנדמה לך. צור קשר עם עו"ד פלילי, אשר ימנע הגשת כתב אישום כנגדך והשארת אות קין של רישום פלילי על שמך. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירה פלילית | עבירה קלה | עבירות קלות

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א) שחרור ממעצר לקוח שנחשד בסחר בסמים בעקבות הגשת ערר לבית המשפט המחוזי - מרכז סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת קטין בגן שעשועים ציבורי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
מני | 23:16 26/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:45 28/09/2016
האם זה עבירה פלילית של הטרדה? ווהאם יש הגנה בחוק?
גדגד | 11:42 28/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
אבי | 19:06 12/09/2016
התיישנות עבירה פלילית שבוצעה בצבא
עו''ד אסף דוק | 19:20 12/09/2016
האם הזנחה של ילדים זו עבירה פלילית?
נירית | 20:56 26/04/2014
עבירת הזנחת ילדים
עו''ד אסף דוק | 21:03 26/04/2014
תשובה על תשובתכם!
נירית | 04:59 27/04/2014
חשיפת שם מדווח על עבירה
א.ת | 18:01 29/01/2018
חשיפת שם מדווח על עבירה
עו''ד עודד רגב | 18:32 19/02/2018
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
דליה | 11:32 10/01/2017
עבירה עוד כלפי עובד במקום העבודה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 12:58 07/02/2017
שאלה לגבי עבירה של נסיעה ברמזור אדום
אלי | 06:39 21/12/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
אנונימית | 09:43 15/10/2016
פיצוי כספי לנפגעת עבירה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:01 16/10/2016
שינוי עבירה לנהג חדש
גל גביש | 15:26 20/08/2016
שינוי עבירה לנהג חדש
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:50 20/08/2016