חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | מהן זכויותיו של קטין שנעצר?

מהן זכויותיו של קטין שנעצר?

בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת באחוז בני הנוער שמבצעים עבירות פליליות. מערכות החוק והאכיפה נדרשות לא פעם לטפל במקרים בהם יש לעצור, לחקור ואף לשפוט או להרשיע נערים מתחת לגיל שמונה עשרה. יחד עם זאת, החוק מתייחס בהבנה וברגישות לכל סוגיית מצער קטינים וקובע הוראות לפיהם המעצר יתבצע רק אם לא נמצאו חלופות אחרות. עו"ד אסף דוק מסביר מהם הנהלים שנקבעו בנוגע למעצר קטינים, מאיזה גיל ניתן לעצור קטין ותחת אילו הגבלות.

מערכת המשפט מתייחסת בחומרה רבה לעבירות פליליות המבוצעות בידי בני-נוער. מידי שנה נעצרים אלפי קטינים מתחת לגיל 18 בגין עבירות סמים, מין, אלימות ועוד. אומנם בשל הגישה בה דוגלות הרשויות הנוגעת בצורך לטפל ולשקם את הקטינים, נקבעו נהלים מחמירים בנוגע למעצרם תוך התחשבות בצרכיהם ההתפתחותיים.

מאיזה גיל ניתן לבצע מעצר קטין?

על פי חוק העונשין, נקבע כי גיל האחריות הפלילית מתחילה מגיל 12. נער שגילו מתחת לגיל כאמור, אינו נושא באחריות פלילית ולא ניתן להגיש נגדו כתב אישום. אמנם, קיימת אפשרות לעצור נערים בגילאים אלו, וכמובן בגילאים מאוחרים יותר, תחת מגבלות שונות.

מעצר קטינים: המפלט האחרון

בסעיף 10 בחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול), תשל"א-1971, מפורטות הוראות הנוגעות למעצר קטינים. על פי הסעיף הראשון, נקבע כי מעצר של קטין יתבצע כאמצעי האחרון, כלומר, במידה ולא ניתן יהיה להשיג בדרך אחרת את המטרה שבה חירותו לא תיפגע. במידה והמעצר נדרש – הוא יהיה לפרק זמן הקצר ביותר לשם השגת המטרה. כמו כן, בעת המעצר, גילו של הקטין כמו גם השפעתו על נפשו, גופו והתפתחותו, יובאו בחשבון.

מהם הנהלים הנוגעים למעצר קטין?

נקבע כי טרם המעצר, על השוטר ליידע את הקטין בכך. אומנם, אין לפעול על פי הוראה זו במידה והידיעה תסכל את המעצר. בנוסף לאמור, נקבע כי ההחלטה בנודע להחזקת קטין מתחת לגיל 14 במעצר בעת חג או שבת, תתקבל על ידי קצין המשטרה שמשמש באותה העת כקצין נוער מחוזי או מרחבי. כמו כן, נקבע כי ניתן להחזיק קטינים במעצר עד תום ההליכים, בתקופת זמן קצובה של חצי שנה בלבד, בעוד שנאשמים בגירים ניתן להחזיק עד תשעים ימים. במידה ובתום שישה חודשים עניינו של הקטין לא הוכרע, שופט בבית המשפט העליון רשאי להאריך את המעצר. כל מעצר, בין אם מדובר בבגיר ובין אם מדובר בקטין חייב להיות תחום בזמן וכל הארכה נתונה לסמכותו של שופט. ההבדלים שנקבעו בחוק בין בגירים לקטינים משקף אפוא את הערכים בהם דוגל המחוקק אשר מתחשבים בצורכיהם של הקטינים.

הליך שחרור של קטין ממעצר

המשטרה מוסמכת להחזיק קטין שטרם מלאו לו 14 שנים במעצר עד 12 שעות. במידה ומדובר בקטין מגיל 14 ומעלה, המשטרה מוסמכת לעוצרו למשך 24 שעות. כאשר מעצרו של הקטין מתבצע שלא כדין תוך הפרה של הוראות אלו כדאי להיוועץ עם עורך דין פלילי כמו גם בנוגע להליך שחרורו ממעצר. המערכת תעדיף את שחרורו של הקטין מאשר ממעצרו ואכן בתום חקירה משטרתית הקטין יכול להשתחרר בתנאים מגבילים. הקטין אף עשוי לחתום על טופס אזהרה במסגרתו הוא מודה בביצוע העבירה המיוחסת לו ומתחייב לא לבצע בעתיד כל מעשה פלילי תוך הצהרה כי הוא משתף פעולה עם שירות המבחן.

סיוע של עורך דין המתמחה בייצוג קטינים

מערכת החוק רואה במעצר קטינים כאמצעי אחרון ולאחר שנעשה ניסיון למצוא חלופות אחרות. המערכת קבעה שורת הוראות השונה במהותה ממעצרם של בגירים, אשר מתחשבת בצורכיהם הגופניים והנפשיים של הקטינים. בתי המשפט דוגלים בהליכי טיפול ושיקום בבני-נוער עבריינים מאשר בשהותם מאחורי סורג ובריח ולכן כל הליך מעצרם הוא מקל יותר. יחד עם זאת, לעיתים זכויותיהם של הקטינים מופרות. כדאי להיוועץ עם עורך-דין פלילי מקצועי, מיומן ובעל ניסיון בייצוג קטינים, אשר ילווה אתכם בהליך המשפטי נגד ילדכם, ידאג לזכויותיו וימנע את האפשרות כי עתידו יוכתם בפלילים.

במידה ואתם או יקירכם הקטין עומד בפני הליכים פליליים פנו ללא דיחוי להתייעצות עם עורך דין פלילי המתמחה בייצוג קטינים ובני נוער בטלפון 052-6885006 או צרו עימנו קשר דרך האתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין פלילי לקטינים | זכויות עצורים | חקירת קטין במשטרה | עורך דין מעצרים | ייצוג קטינים | זכויות נאשמים קטינים | זכויות קטינים בחקירה | זכויות קטינים במשפט פלילי | זכויות קטינים במעצר | חקירת קטין מתחת לגיל 14 | זכויות נחקר קטין | מעצר קטינים | עורך דין מעצרים קטינים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי לקטין בעבירת תיווך בסמים סגירת תיק חקירה נגד קטין שנחשד בהתפרצות לבית כנסת נער שנחשד בביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות כלפי תלמידות בית ספר לא יועמד לדין ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בהחזקת סכין שלא כדין סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באלימות כלפי גרושתו ביטול כתב אישום בעבירות יבוא סמים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
זכויות חשוד / נחקר
איתי | 15:07 25/01/2015
זכויות חשוד / נחקר
עו''ד אסף דוק | 09:37 26/01/2015
האם התייעצות עם עורך דין בחקירה מחשידה אותי?
ישי | 21:56 23/08/2016
האם התייעצות עם עורך דין בחקירה מחשידה אותי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 22:45 23/08/2016
האם מותר להחזיק קטין במעצר יחד עם בגירים?
יהודית | 21:01 13/08/2013
החזקת קטין עצור בתא מעצר
עו''ד אסף דוק | 23:46 13/08/2013