חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | פרשת אלון קסטיאל - האם בית המשפט יכול להסתמך על עדותן של המתלוננות אף שהיו תחת השפעת אלכוהול וסמים?

פרשת אלון קסטיאל - האם בית המשפט יכול להסתמך על עדותן של המתלוננות אף שהיו תחת השפעת אלכוהול וסמים?

קרבנות אונס ועבירות מין חווים קשיים ומצוקה נפשית בעקבות המעשים המזעזעים שעברו ומשהחליטו להגיש על כך תלונה במשטרה, נדרשים הם לספק לחוקרים תשתית ראייתית ועובדתית שכוללת פעמים רבות עימות מול החשוד. חוויית האונס מותירה בקרבן צלקות ואף גורמת לנזקים נפשיים בלתי-הפיכים. כשמדובר בעבירה שכללה בשימוש ב"סם אונס" או בחומרים אחרים אסורים, הדבר מקשה עוד יותר על מתן העדות, שכן, חלקים רבים מהאירוע הטראומטי מטושטשים או נמחקו כליל מהזיכרון. האם במקרים כאלו הפרקליטות והמשטרה יכולים להתבסס על עדות הקורבן לצורך הרשעתו של נאשם בעבירת אונס תוך שימוש באלכוהול וסמים לשם כך? עו"ד אסף דוק מסביר.

שימוש בסמי אונס הפך למרבה הצער לנפוץ בשנים האחרונות. הסמים גורמים למשתמשים בהם להרדמה ולטשטוש ואף לפגיעה בזיכרון. במינונים מסוימים הם יכולים לגרום למוות. קורבנות עבירת אונס, בבואם להתלונן במשטרה, משמיטים פרטים רבים הרלוונטיים לתפיסת החשוד או להרשעתו, וזאת בעקבות הסם שנטלו, ללא ידיעתם. החוקרים יבקשו פרטים מדויקים אודות האירוע, החל מההיכרות עם החשוד ועד הרגע בו בוצע האונס. מרבית הקרבנות יסבירו שאין הם מבינים כיצד הגיעו למיטתו של מבצע העבירה.

מה העונש שנקבע בגין אונס תוך ניצול מצב המונע מהאישה לתת הסכמה חופשית?

סעיף 345 לחוק העונשין, מפרט אודות עבירת אינוס וקובע עד 16 שנות מאסר בגין בעילת אישה, קרי החדרת איבר מאיברי הגוף או חפץ לאיבר המין של האישה, ללא הסכמתה החופשית. עוד נקבע הדין כאמור כאשר העבירה נעשית כשהאישה במצב הכרה מעורפל, חוסר הכרה או כל מצב המונע ממנה לתת הסכמה חופשית. במידה והאינוס נעשה תוך התעללות באישה, טרם המעשה, במהלכו או לאחריו נקבע עונש מאסר של עד 20 שנים מאחורי סורג ובריח.

זאת ועוד, באשר לעבירת אונס תוך שימוש בסם אונס, סעיף 327 לחוק העונשין קובע עד 20 שנות מאסר בפועל לאדם המנסה לשלול מהאחר כושר התנגדות בכוונה לבצע פשע או עוון או להקל על ביצועם, באמצעות אמצעים העשויים לסכן את חייו, את בריאותו או את פיכחונו.

כיצד חוסר הפרטים בסיפורו של הקרבן עשוי להיטיב עם הנאשם?

עקרון היסוד במשפט הפלילי המופיע בסעיף 34כב לחוק העונשין, הוא שאדם לא יישא באחריות פלילית אלא אם כן בית המשפט סבור כי הדבר הוכח מעבר לספק הסביר. כמו כן, נקבע כי אם הספק לא הוסר יש להפעיל את הסייג כאמור ולהימנע מהרשעתו. על בסיס עקרון זה, ניתן להסיק שקרבן האונס, בעת מתן העדות והחקירה, יצטרך לספק הסברים על הפערים בגרסאות שנתן בתלונה במשטרה. הדבר עשוי לשמש לטובתו של הנאשם במידה והגרסה אינה מתיישבת עם ממצאים שנאספו בשטח או עם המציאות. התוצאה יכולה להוביל לזיכויו של הנאשם מחמת הספק או להסדר טיעון מקל במיוחד.

עבירת אונס הנעשית תוך שימוש בסם אונס הינה עבירה חמורה ביותר הפוגעת בגופו ובנפשו של הקרבן. למרבה הצער, הסם כאמור, מטשטש את זיכרונו של הקרבן ובעקבות כך משפיע על הגרסה שימסור בהמשך למשטרה. החלקים שישמיט ויחסיר בסיפורו עשויים להוות קלף מנצח עבור הנאשם, שגם "רצח וגם ירש". על כן, כדאי להחמיר עם העבריינים במידה ונמצא כי החזיקו בסם האונס, וזאת גם אם אין מוכיחים כי עשו בו שימוש.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
זיכוי נאשם בתיק פשע חמור בעבירות של אונס, מעשי סדום, איומים ותקיפת קטין שחרור ממעצר חשוד באונס בתוך המשפחה סגירת תיק אונס נגד לקוח מחוסר אשמה סגירת תיק פרקליטות ללקוח שהואשם באונס בתוך המשפחה עבודות שירות בלבד ללקוח שייבא לארץ מעל חצי קילוגרם של סם מסוכן מסוג פנטדרון (pentedrone) שחרור חשוד במעשה מגונה בקטינה ממעצר בית בשל היעדר עילת מעצר והתיישנות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
התיישנות עבירת אונס
פלונית | 15:06 25/09/2013
התיישנות תלונה בעבירת אונס
עו''ד אסף דוק | 15:17 25/09/2013
התיישנות תלונה בעבירת אונס
אייל | 15:10 14/10/2015
תלונת שווא בעבירת אונס
גלית | 06:22 05/03/2019
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
נטע | 18:57 01/10/2017
ההבדל בין אונס לבין מעשה סדום
עו''ד אור הדאיה | 19:56 01/10/2017