חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירת טלטול תינוק - משמעותה והעונש בצידה

עבירת טלטול תינוק - משמעותה והעונש בצידה

חוסר שעות שינה, לחץ, עצבים, רעש של בכי צורם בלתי פוסק, כל אלו עלולים לגרום להורה או למטפל/ת לבצע תנועה קטנה, לא משמעותית עבור אדם בוגר, אך משמעותית והרסנית ביותר עבור התינוק. קשה לאדם הבוגר לפעמים להבין עד כמה פעולת הטלטול, פעולה קטנה ואימפולסיבית, יכולה להיות הרסנית עבור חיי התינוק ועבור חייו של המשגיח עליו. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת טלטול תינוק ומרכיביה, העונשים הקבועים בצידה והתייחסות בתי המשפט אליה.

יסודות עבירת טלטול תינוק

חובתה של החברה להגן על קטינים וחסרי ישע שאינם מסוגלים לדאוג לצרכיהם על כן, המחוקק הטיל סנקציות ועונשים חמורים שתכליתם למנוע ולמזער אלימות בידי האחראים להם. כיום קטין הוא בעל זכויות עצמאיות ואוטונומיות ועל מערכת המשפט למנוע פגיעה בהן. חובת האחראים על קטינים וחסרי הישע לדאוג לרווחתם, לשלומם ולביטחונם על כן נקבעו עונשי מאסר ממושכים למפרים זאת או גרוע מכך – לנוקטים באלימות הפוגעת בנפשם ובגופם. 

סעיף 368ב לחוק העונשין עוסק בעבירת תקיפת קטין או חסר ישע וקובע כי אדם התוקף קטין או חסר ישע וגורם לו לחבלה של ממש - דינו עד 5 שנות מאסר. במידה והיה התוקף אחראי על אותו קטין או חסר ישע - הדין מזנק לעד 7 שנות מאסר. כאשר החבלה שנגרמה היא חבלה חמורה דינו של התוקף הוא עד 7 שנות מאסר, ואם מדובר באחראי על הקטין או חסר הישע העונש מנזק לעד 9 שנות מאסר.

סעיף 368ג לחוק עוסק בעבירת התעללות בקטין או חסר ישע וקובע כי אדם המבצע בהם מעשה התעללות גופנית, נפשית או מינית - דינו עד 7 שנות מאסר. במידה והמתעלל היה אחראי על אותו קטין או חסר ישע - הדין מזנק לעד 9 שנות מאסר.

במידה ומעשה הטלטול גרם למות התינוק הרי שהאדם האחראי לו צפוי לעמוד לדין אף בגין עבירת הריגה שדינה עד 20 שנות מאסר.

מתסמונת "התינוק המטולטל" - Shaken Baby Syndrome

תסמונת זו נובעת מטלטול אלים של התינוק. מכיוון שראשו של התינוק גדול באופן לא פרופורציונאלי לשאר חלקי גופו, לא יכולים שרירי הצוואר שלו לתמוך בראש בזמן הטלטול. כתוצאה מכך, נוצרת תנועת האצה-האטה חריפה של הראש, והמוח נחבט בדפנות הגולגולת דבר שיכול לגרום לו לנזק בלתי הפיך.

תגובה אימפולסיבית - תוצאה הרסנית

על פי נתונים שנאספו על ידי המועצה לשלום הילד, ההערכה שבישראל מתים כל שנה כעשרות תינוקות מתחת לגיל שנה, עקב תסמונת "התינוק המנוער". לרוב, ההשפעות של פעולה זו יהיו סמויות מהעין תחילה, אך הן יבואו לידי ביטוי בפגיעה מוחית פנימית קשה, שעלולה להוביל להשלכות חמורת במיוחד בהמשך כגון שיתוק, בעיות ראיה, שמיעה, חוסר איזון גופני, ואף הגעה למצב צמח. כאמור, במקרי קיצון – גם מוות. רק מהכתוב למעלה על כל אדם להפנים את חומרת הדבר ולהירתע מלבצע פעולה הרסנית זו בכל מצב ובכל הקשר.

כיצד פוסקים בתי המשפט בתיקי טלטול תינוקות?

לעתים, במקרה והטלטול לא גרם באופן מיידי וברור לנזק אצל התינוק, אלא הנזק התגלה רק לאחר מכן, האתגר הניצב בפני התביעה המשפטית הוא להוכיח שהתינוק אכן טולטל, ושהטלטול הוא זה שגרם לו את הנזק. במצב כזה, בית המשפט ייעזר בחוות דעת רפואית אשר תקבע האם הנזק או אף המוות שנגרם לתינוק הינם כתוצאה ישירה או עקיפה של טלטולו, או כתוצאה מגורם אחר. במידה והוכח שהתינוק אכן טולטל, בית המשפט לא יהסס לפעול.

כך, למרות חוסר המודעות ולעתים חוסר הכוונה לפגוע בתינוק בעת נקיטת פעולת הטלטול, בית המשפט לא אחת מגלה אפס סובלנות כלפי עבירה זו ותוצאותיה, והוא בהחלט אינו נרתע להשית עונשים משמעותיים על הנוקטים אותה.

לדוגמה, בפברואר 2017, בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר 6 שנות מאסר ותשלום פיצויים של כ 100,000 שקל על תושב אשקלון, אשר בעת ששמר על אחייניתו בת החמישה חודשים, טלטל אותה בכוח לאחר שלא הצליח להרגיע אותה ולגרום לה להפסיק לבכות. ראשה פגע בארון והיא צנחה לרצפה מחוסרת הכרה. הנכויות הקשות שנגרמו לה עקב המעשה גרמו לבית המשפט להעניש את הנאשם במלוא חומרת הדין.

התעורר אצלך החשד שמישהו טלטל את תינוקך?

במידה והנך חושד/ת שמישהו טלטל את ילדך, עליך לתעד את האירוע, לדווח על כך באופן מיידי למשטרה, ובמקביל לפנות לעורך דין פלילי שיסייע לך להוציא את האמת לאור ולדאוג שהדין עם האדם האחראי ימוצה עד תום ובמלוא החומרה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין טלטול תינוק?

כאמור, רשויות האכיפה ובתי המשפט רואים בחומרה רבה מקרים של טלטול תינוקות לאור חובתה של החברה להגן על קטינים וחסרי ישע שאינם מסוגלים לדאוג לצרכיהם. במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין טלטול תינוק אתה זקוק לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה מול גורמי האכיפה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת.

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות של תקיפה והתעללות בחסרי ישע וקטינים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתה זקוק לייעוץ וליווי משפטי מקצועי בנושא, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
התעללות בקטין או בחסר ישע | התעללות בתינוק | תקיפת קטין על ידי אחראי | התעללות בחסר ישע | התעללות בקטין | טלטול תינוקות | תקיפת חסר ישע על ידי אחראי | תקיפת קטין הגורמת חבלה של ממש | תקיפת קטין הגורמת חבלה חמורה | תסמונת התינוק המטולטל | Shaken Baby Syndrome | טלטול תינוק | התעללות בתינוקות | התעללות הורים בילדיהם

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהיעדר אשמה להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים סגירת תיק פלילי להורים שנחשדו בתקיפה והתעללות בילדיהם הקטינים ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת סגירת תיק פלילי לזוג הורים שהואשמו בתקיפת ילדיהם הקטינים אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בקבלת כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם באונס אישה תוך ניצול מצבה הנפשי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 14:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 16:26 20/01/2018
התעללות בחסר ישע
דג שמן | 10:42 07/11/2013
התעללות בחסר ישע ע"פ חוק העונשין
עו''ד אסף דוק | 11:12 07/11/2013
כתב אישום על תקיפת שוטר
גלית | 20:04 05/10/2016
כתב אישום על תקיפת שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:44 05/10/2016