חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם מותר להחזיק ולהשתמש ברובה אוויר?
קטגוריות: עבירות נשק

האם מותר להחזיק ולהשתמש ברובה אוויר?

אחד התחביבים שתופסים תאוצה בשנים האחרונות בישראל הוא ירי ברובה אוויר במטווחים וכן ירי מרובי "איירסופט", במועדונים ובאזורי משחק ייעודיים. אמנם, עקב החשיבה המוטעית כי רובים אלה אינם גורמים לנזק, לא פעם קורה שנערים ומבוגרים כאחד יורים בכלים אלו אף בשטחים ציבוריים ובמקומות מגורים. עו"ד אסף דוק מסביר עד כמה נפוצה התופעה וכיצד החוק מתייחס להחזקה ושימוש ברובי אוויר בישראל.

חוקיות ההחזקה והשימוש ברובי אוויר בישראל

השם "רובה אוויר" גורם לרבים לחשוב שמדובר בכלי תמים, נשק צעצוע אשר לא יכול לגרום נזק. אך לא כך הדבר. רובה אוויר הוא רובה אשר באמצעות מנגנון של גז דחוס, יורה כדורים מעופרת, חלולים בחלקם האחורי. רובה אוויר לעתים נראים ממש כמו נשק אמיתי והם אף באים בדגמים התואמים במראה לדגמים הנפוצים של נשקים אמתיים כגוו M16 ו-AK47. הקלדה מהירה של המילים "רובה אוויר" באינטרנט תוביל את המחפש לאתרים ואנשים פרטיים רבים המייבאים ומוכרים כלים אלו. אולם רבים לא יודעים שמדובר בכלים מסוכנים, שהכדורים שלהם יכולים להוביל לפציעה ואף למוות.

על פי החוק, נשיאה, החזקה, שימוש, סחר וייבוא שלהם כפוף לחוק כלי הירייה משנת 1949. לפיו, סחר או ייצור של כלי ירייה דורשים אישור ממשלתי, ורכישה, נשיאה ושימוש בהם דורשים רישיון לכלי ירי.

חוק העונשין מגדיר מהו נשק באופן הבא: כלי היורה כדור, קלע, פצצה, פגז או כיוצא באלה שבאמצעותו ניתן להמית אדם. נשק כולל חלקים, אביזרים ותחמושת של כלי כזה. בנוסף נשק מוגדר ככלי הפולט חומר הנועד להזיק לאדם לרבות חלקים, אביזרים ותחמושת של הכלי או מכל המסוגל להכיל חומרים מזיקים, למעט מכל גז מדמיע. 

אדם המחזיק נשק או רוכש נשק שלא כדין מסתכן בעבירה שדינה הוא עד 7 שנות מאסר. במידה והנשק היה חלק, אבזר או תחמושת דינו של המחזיק בהם יכול להגיע לעד 3 שנות מאסר. בנוסף, העונש המרבי לנושא או למוביל נשק ללא רשות הדין לנשיאתו או להובלתו הוא 10 שנות מאסר. במידה והנשק היה חלק, אבזר או תחמושת, העונש הינו עד 3 שנות מאסר. כמו כן, אדם היורה מנשק חם באזור מגורים ללא הסבר מסתכן בעבירה שדינה עד שנת מאסר.

לעומת רובה האוויר, קיים כלי בטיחותי יותר, שאינו דורש רישיון, המכונה "איירסופט". זהו כלי ספורטיבי בו עושים שימוש באימונים של צה"ל, אשר יורה כדורים מחרסינה, פלסטיק, ועוד, במהירות נמוכה. אמנם גם כלי זה מוגבל רק לשטחי אימונים ומשחק ייעודיים, ושימוש לא מבוקר בו עלול להיחשב כמעשה פלילי, משהו כמו בכלי נשק רגיל.

ירי ברובה אוויר ברחוב

למרות הסכנה שבדבר, יש לא מעט אנשים הרוכשים רובי אוויר, הנמכרים בצורה המונית וחסרת פיקוח דרך האינטרנט ובחנויות צעצועים (בעיקר רובי איירסופט אשר לא דורשים רישיון), ואף מבצעים באמצעותם ירי. יש לציין שמכירה של כל כלי ירי המדמה נשק היא אסורה על פי חוק, ויש לקבל עליה אישור ממשרד הפנים. לא פעם, מבצעי הירי הם נערים החושבים שמדובר במעשה קונדס.

דוגמה קיצונית של ירי באקדח אוויר על ידי קטין הוא באירוע שהתרחש בשנת 2010 בעיר נתניה, במהלכו נער בן 11 התמקם אל מול החלון והתחיל לירות מאקדח אוויר אל עבר רכב חולף. בעל הרכב סטה ממסלולו וכמעט התנגש ברכב אחר. הוא יצא מהרכב וגילה את הילד. הוא הזעיק את המשטרה, מה שהוביל למעצרו של הקטין ולמציאת הנשק. במהלך החקירה אימו של הילד התמוטטה, ולכן בעל הרכב בחר לא להגיש תלונה. מפאת גילו, שהינו מתחת לגיל האחריות הפלילית, לא היה ניתן להאשימו בפלילים, אך הוא קיבל אזהרה. בנוסף, המשטרה מסרה שבמידה והיא תגלה שבעל הנשק החזיק אותו בניגוד לנהלים, הוא ייתן את הדין על כך, בגין עבירות של הפקרת נשק ורשלנות לכאורה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקה ושימוש ברובה אוויר?

כל כלי ירי המדמה נשק נתון תחת מגבלות מסוימות, גם אם המנגנון שלו הוא לכאורה לא קטלני. בשום פנים אין לעשות שימוש בכלים אלו באופן לא מפוקח וכשמדובר ברובה אוויר – חובה גם להיות מצויד ברישיון לכלי ירי. לכן, במידה ונחשדת בירי לא מבוקר בכלי ירי המדמה נשק, עליך להתייעץ בהקדם עם עורך דין פלילי המומחה לעבירות נשק, שכן מה שייתכן ונדמה לך כמעשה קונדס ותו לא, עלול להיחשב כמעשה פלילי וההשלכות עשויות להיות בהתאם. 

היוועצות בעו"ד פלילי מנוסה הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקה או שימוש ברובה אוויר, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות נשק | החזקת נשק ללא רישיון | החזקת נשק שלא כדין | עורך דין עבירות נשק | עונש החזקת נשק שלא כדין | החזקת רובה אוויר | שימוש ברובה אוויר | ירי ברובה אוויר | רישיון לרובה אוויר | רובה איירסופט | אקדח איירסופט

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות עד מדינה מאוים נתפס עם אקדח טעון ונשפט לעבודות שירות בלבד אבי דוביצקי צייד הפדופילים ישלם 2.5 מיליון שקלים לאחר שנתפס מטריד מינית ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד לאחות סיעודית בבית חולים פסיכיאטרי שתקפה מטופלת

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזקת אקדח אוויר לצורך הרתה חוקי?
.... | 21:31 03/03/2017
החזקת אקדח אוויר לצורך הרתה חוקי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:30 05/03/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
גיא | 08:47 09/11/2017
החזקת אקדח ללא רישיון - מה העונש
עו''ד אור הדאיה | 12:38 16/11/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
יואל | 16:06 22/07/2017
עונש על החזקת אמל"ח שלא כדין
עו''ד אור הדאיה | 16:55 23/07/2017