חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | האם מותר להחזיק ולהשתמש ברובה אוויר?

האם מותר להחזיק ולהשתמש ברובה אוויר?

אחד התחביבים שתופסים תאוצה בשנים האחרונות בישראל הוא ירי ברובה אוויר במטווחים וכן ירי מרובי "איירסופט", במועדונים ובאזורי משחק ייעודיים. אמנם, עקב החשיבה המוטעית כי רובים אלה אינם גורמים לנזק, לא פעם קורה שנערים ומבוגרים כאחד יורים בכלים אלו אף בשטחים ציבוריים ובמקומות מגורים. עו"ד אסף דוק מסביר עד כמה נפוצה התופעה וכיצד החוק מתייחס להחזקה ושימוש ברובי אוויר בישראל.

חוקיות ההחזקה והשימוש ברובי אוויר בישראל

השם "רובה אוויר" גורם לרבים לחשוב שמדובר בכלי תמים, נשק צעצוע אשר לא יכול לגרום נזק. אך לא כך הדבר. רובה אוויר הוא רובה אשר באמצעות מנגנון של גז דחוס, יורה כדורים מעופרת, חלולים בחלקם האחורי. רובה אוויר לעתים נראים ממש כמו נשק אמיתי והם אף באים בדגמים התואמים במראה לדגמים הנפוצים של נשקים אמתיים כגוו M16 ו-AK47. הקלדה מהירה של המילים "רובה אוויר" באינטרנט תוביל את המחפש לאתרים ואנשים פרטיים רבים המייבאים ומוכרים כלים אלו. אולם רבים לא יודעים שמדובר בכלים מסוכנים, שהכדורים שלהם יכולים להוביל לפציעה ואף למוות.

על פי החוק, נשיאה, החזקה, שימוש, סחר וייבוא שלהם כפוף לחוק כלי הירייה משנת 1949. לפיו, סחר או ייצור של כלי ירייה דורשים אישור ממשלתי, ורכישה, נשיאה ושימוש בהם דורשים רישיון לכלי ירי.

חוק העונשין מגדיר מהו נשק באופן הבא: כלי היורה כדור, קלע, פצצה, פגז או כיוצא באלה שבאמצעותו ניתן להמית אדם. נשק כולל חלקים, אביזרים ותחמושת של כלי כזה. בנוסף נשק מוגדר ככלי הפולט חומר הנועד להזיק לאדם לרבות חלקים, אביזרים ותחמושת של הכלי או מכל המסוגל להכיל חומרים מזיקים, למעט מכל גז מדמיע. 

אדם המחזיק נשק או רוכש נשק שלא כדין מסתכן בעבירה שדינה הוא עד 7 שנות מאסר. במידה והנשק היה חלק, אבזר או תחמושת דינו של המחזיק בהם יכול להגיע לעד 3 שנות מאסר. בנוסף, העונש המרבי לנושא או למוביל נשק ללא רשות הדין לנשיאתו או להובלתו הוא 10 שנות מאסר. במידה והנשק היה חלק, אבזר או תחמושת, העונש הינו עד 3 שנות מאסר. כמו כן, אדם היורה מנשק חם באזור מגורים ללא הסבר מסתכן בעבירה שדינה עד שנת מאסר.

לעומת רובה האוויר, קיים כלי בטיחותי יותר, שאינו דורש רישיון, המכונה "איירסופט". זהו כלי ספורטיבי בו עושים שימוש באימונים של צה"ל, אשר יורה כדורים מחרסינה, פלסטיק, ועוד, במהירות נמוכה. אמנם גם כלי זה מוגבל רק לשטחי אימונים ומשחק ייעודיים, ושימוש לא מבוקר בו עלול להיחשב כמעשה פלילי, משהו כמו בכלי נשק רגיל.

ירי ברובה אוויר ברחוב

למרות הסכנה שבדבר, יש לא מעט אנשים הרוכשים רובי אוויר, הנמכרים בצורה המונית וחסרת פיקוח דרך האינטרנט ובחנויות צעצועים (בעיקר רובי איירסופט אשר לא דורשים רישיון), ואף מבצעים באמצעותם ירי. יש לציין שמכירה של כל כלי ירי המדמה נשק היא אסורה על פי חוק, ויש לקבל עליה אישור ממשרד הפנים. לא פעם, מבצעי הירי הם נערים החושבים שמדובר במעשה קונדס.

דוגמה קיצונית של ירי באקדח אוויר על ידי קטין הוא באירוע שהתרחש בשנת 2010 בעיר נתניה, במהלכו נער בן 11 התמקם אל מול החלון והתחיל לירות מאקדח אוויר אל עבר רכב חולף. בעל הרכב סטה ממסלולו וכמעט התנגש ברכב אחר. הוא יצא מהרכב וגילה את הילד. הוא הזעיק את המשטרה, מה שהוביל למעצרו של הקטין ולמציאת הנשק. במהלך החקירה אימו של הילד התמוטטה, ולכן בעל הרכב בחר לא להגיש תלונה. מפאת גילו, שהינו מתחת לגיל האחריות הפלילית, לא היה ניתן להאשימו בפלילים, אך הוא קיבל אזהרה. בנוסף, המשטרה מסרה שבמידה והיא תגלה שבעל הנשק החזיק אותו בניגוד לנהלים, הוא ייתן את הדין על כך, בגין עבירות של הפקרת נשק ורשלנות לכאורה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקה ושימוש ברובה אוויר?

כל כלי ירי המדמה נשק נתון תחת מגבלות מסוימות, גם אם המנגנון שלו הוא לכאורה לא קטלני. בשום פנים אין לעשות שימוש בכלים אלו באופן לא מפוקח וכשמדובר ברובה אוויר – חובה גם להיות מצויד ברישיון לכלי ירי. לכן, במידה ונחשדת בירי לא מבוקר בכלי ירי המדמה נשק, עליך להתייעץ בהקדם עם עורך דין פלילי המומחה לעבירות נשק, שכן מה שייתכן ונדמה לך כמעשה קונדס ותו לא, עלול להיחשב כמעשה פלילי וההשלכות עשויות להיות בהתאם. 

היוועצות בעו"ד פלילי מנוסה הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירה במשטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין החזקה או שימוש ברובה אוויר, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות נשק | החזקת נשק ללא רישיון | החזקת נשק שלא כדין | עורך דין עבירות נשק | עונש החזקת נשק שלא כדין | החזקת רובה אוויר | שימוש ברובה אוויר | ירי ברובה אוויר | רישיון לרובה אוויר | רובה איירסופט | אקדח איירסופט

הצלחות המשרד בתחום
שחרור חשוד ממעצר בעבירות נשק ביטול רישום משטרתי בעבירות נשק וסחר בסמים ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות אי הרשעה לקטין בעבירות תקיפה בנסיבות מחמירות ואיומים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (0 תגובות)

  תגובות המאמר
  מתוך: | מציג:

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שינוי עילת סגירת תיק
אנונימי | 18:35 19/11/2014
שינוי עילת סגירת תיק
עו''ד איילון בירנבוים | 20:27 19/11/2014
גז"ד פרטי
י.א. | 20:17 21/04/2014
האם מדובר בהתנהגות פלילית
עו''ד איילון בירנבוים | 12:31 22/04/2014
זימון למשפט בגין מהירות מופרזת
רועי | 15:10 25/01/2015
זימון למשפט בגין מהירות מופרזת
עו''ד חזי כהן | 09:10 30/01/2015
מהם הקריטריונים לאי הרשעה?
נורית | 22:03 21/08/2013
הקריטריונים לאי הרשעה פלילית
עו''ד אסף דוק | 22:16 21/08/2013