חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | עבירת אי שליחת ילד לבית הספר - משמעותה והעונש בצידה

עבירת אי שליחת ילד לבית הספר - משמעותה והעונש בצידה

על המדינה מוטלת החובה לספק שירותי חינוך חובה חינם ואילו על ההורים מוטלת החובה לדאוג לכך שילדיהם ילמדו באופן סדיר בבית הספר בהתאם להוראות חוק לימוד חובה. הורה שילדו לא מגיע באופן סדיר לבית הספר מסתכן בהגשת כתב אישום והעמדה לדין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר כיצד החוק מתייחס לעבירת אי שליחת ילד לבית הספר, העונש בצידה וכן התייחסות בתי המשפט אליה.

האם אי שליחת ילד לבית ספר מהווה עבירה פלילית?

על פי סעיף 4 לחוק לימוד חובה משנת תש"ט-1949, במידה וילד או נער, שגילו עד 15 שנים, לא למד בצורה סדירה במסגרת של מוסד חינוך מוכר, כל אחד מהורי הילד או הנער עלול לעמוד לדין פלילי ולהסתכן בעבירה שדינה עד חודשיים מאסר, אלא אם כן הוכיח באופן שהוא מעל לכל ספק סביר, שעשה את מיטב מאמציו בכדי שהילד או הנער ילמדו במסגרת חינוכית.

המדינה רואה בחוק לימוד חובה על שלל סעיפיו ותיקוניו ככלי חשוב למימוש עיקרון השוויון; מטרתו היא שכל קטין יזכה ללמוד במוסד לימודים, ללא קשר למצבו הכלכלי, ואף לרצון הוריו. השתייכות למסגרת בית ספרית, מבחינת המדינה ומשרד החינוך, מאפשרת הכנה לחיים הן בפן התעסוקתי, והן בפן החברתי. אי שליחת ילד או נער לבית ספר משמעותה שלילת היכולת שלו להשתלב בעתיד בחברה הכללית, תוך פגיעה בעתידו הכלכלי והמקצועי.

הפרת חוק לימוד חובה על-ידי ההורים בראי הפסיקה

על פי עמ"ק 03-13-0002863 , בשנים 2012-2013, תלמיד בכיתה ז' ממרכז הארץ, נעדר למשך תקופה של חודשיים מבית הספר. ההיעדרות נמשכה מחופשת הפסח עד לסוף שנת הלימודים. להיעדרות הארוכה הזו התווספו עוד שורת היעדרויות במהלך השנה. ההיעדרות נמשכה למרות התראות חוזרות ונשנות מצידן של המנהלת, יועצת בית הספר וכן של קצינת הביקור הסדיר. האם אמרה בתגובה שבנה מצוי במשבר עקב התעללות שעברה עליו בבית הספר הקודם שבו למד. בנוסף לכל, היא דחתה על הסף כל הצעה לשלוח את הילד שלה לטיפול.

עקב התלונות לרשויות שהגישו המנהלת וקצינת החינוך, גובש כתב אישום כנגד אמו של התלמיד בגין עבירה על ההוראות של חוק לימוד חובה. ניסיונות נוספים מצד בית המשפט שנערכו במהלך הדיונים המשפטיים, לאפשר לאם הזדמנות נוספת לשלוח אותו ובכך למנוע את הרשעתה, העלו חרס; כשהתלמיד עלה בחסד לכיתה ח', המשיך בהיעדרויותיו הקודמות. לכן, כבוד השופט אביים ברקאי, ניגש להכריע בתיק בעניינה של האם. טענת ההגנה של האם הייתה שההיעדרויות של בנה מאושרות על ידי רופא, והן קשורות להתעללויות שעבר בבית ספרו הקודם. אמנם היא לא הצליחה להמציא את האישורים הרפואיים עבור בית המשפט או עבור בית הספר. לדברי כבוד השופט ברקאי, יש בהיעדרות ממסגרת בית הספר לשלול מהילד את היכולת ללמוד על התנהלות תקינה וערכית במהלך החיים. היא פוגעת ביכולתו להבין ערכים כגון סובלנות, חופש ושוויון. חוויות קשות וכואבות שהתלמיד חווה במהלך הלימודים אין בהם כדי להצדיק היעדרות ארוכה, אלא ההיפך הוא הנכון: במסגרת בית הספר התלמיד לומד כיצד להתמודד עם קשיים ולחפש להם פתרונות. יכולות שישמשו אותו בעתיד כמבוגר. בנוסף, בית הספר מקנה לנער תחושת שייכות וזהות. אי השתייכות לשום מסגרת ואי יצירת זהות עלולה לפגוע במתבגר ואף בסביבתו.

כבוד השופט קבע שאין בהסברי הנאשמת כדי להצדיק את אי שליחת בנה לבית הספר. גם אם היא לא ראתה לנכון לשלוח את בנה לטיפול כפי שהציעו לה, היא לא רשאית לאפשר לו היעדרות ממושכת של חודשים ארוכים, מבלי שתנסה לעשות דבר כגון למצוא עבורו מסגרת חינוכית חלופית. התנהלותה, כך קבע השופט, אינה עומדת בדרישותיו של החוק. לבסוף, על פי פסיקת בית המשפט, האם הורשעה בעבירת הפרת חובת לימוד סדיר בהתאם לסעיף 4 לחוק לימוד חובה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הפרת חובת לימוד סדיר?

המדינה ומשרד החינוך מקפידים הקפדה יתרה על נוכחותם הסדירה של ילדים ונערים בבית הספר. אי שליחת ילדים למסגרת חינוכית מדליקה באופן מיידי נורות אדומות, שיובילו לתהליך בירור מיידי מצד צוות בית הספר, הרשויות המקומיות ומשרד החינוך, אל מול ההורים. במידה וההורים לא מצליחים להוכיח באופן משכנע, שישנה סיבה מוצדקת להיעדרות בנם ושהם עושים כמיטב מאמציהם להוביל לכך שיגיע לבית הספר, הדבר עלול להוביל לנקיטת הליך פלילי כנגדם. לכן, במידה ונחשדת באי שליחת ילדך לבית הספר וכן בעבירה על חוק לימוד חובה, עליך להתייעץ עם עורך דין פלילי באופן מיידי אשר ידע למנוע מהמצב להסלים ולהגיע לפתחו של בית המשפט. עורך הדין ידע להציג בפני בית המשפט ובפני כל גורם אחר, בצורה ברורה ומהימנה את הסיבות לכך שילדך נעדר, ולגבש פתרון שיהיה לשביעות רצון הצדדים.

זכור, כי היוועצות בעו"ד פלילי הינה קריטית לאורך כל שלביו של ההליך המשפטי המתנהל נגדך. עורך הדין שייצג את האינטרסים שלך יוכל עוד משלביו הראשונים של ההליך לסכל את האפשרות שתואשם או תורשע בהאשמות שווא וכן במקרים מסוימים אף להביא לביטול ההליך הפלילי שנפתח נגדך. בכל מקרה של חשד בביצוע או מעורבות בעבירה פלילית, הצורך בייעוץ משפטי מקצועי הוא הכרחי. עורך הדין יוכל להקטין את כובד הראיות נגדך ולהביא לתוצאות המיטביות בתיק בכך שיסייע לך לגבש גרסה עקבית שעשויה להיות ההבדל בין הרשעה לזיכוי.

במידה וזומנת לחקירת משטרה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה על הוראות חוק לימוד חובה, פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי בעניינם. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מונה צוות עורכי דין מוכשר וייחודי המתורגל בחשיבה "מחוץ לקופסה" למציאת פתרונות מקוריים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצון המטופל. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
אי שליחת ילד לבית הספר | עבירה על הוראות חוק לימוד חובה | חוק לימוד חובה | חובת נוכחות בבית הספר | עבירת ביקור סדיר | חובת לימוד סדיר | עבירת הפרת חובת לימוד סדיר

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת קטין בגן שעשועים ציבורי למרות שנמלט מאימת הדין - אבי דוביצקי ישלם ללקוח המשרד 400,000 ש"ח לאחר שהוציא דיבתו ברשת זיכוי סטודנט מעבירות הונאה באוניברסיטת אריאל סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם ביבוא סם מסוג הרואין באמצעות האינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
יעל | 14:40 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 18:34 13/11/2016
האם המשטרה חייבת חובת שימוע או תגובה לפני הגשת כתב אישום
דני | 21:50 13/11/2016
חובת דיווח של פסיכיאטר
אהרון | 09:01 05/05/2016
הפרת חובת דיווח של רופא - פסיכיאטר
עו''ד אסף דוק | 12:51 05/05/2016
האם חובה למסור עדות במשטרה?
שיר | 18:01 07/12/2016
האם חובה למסור עדות במשטרה?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 19:06 07/12/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
גלבוע | 14:51 09/06/2016
עבירת משמעת באוניברסיטה - הונאה בבחינה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:03 09/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
רונן | 05:31 01/06/2016
זימון למשפט על עבירת חציה בקו הפרדה לבן
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:30 01/06/2016
התיישנות עבירת מעשה מגונה
דקלה | 14:13 07/09/2015
התיישנות עבירת מעשה מגונה
עו''ד אלון שליכטר | 15:02 12/09/2015
עבירת ביטול צ'קים
דולי | 18:46 30/08/2015
עבירת ביטול צ'קים
עו''ד אלון שליכטר | 19:01 30/08/2015
אי מילוי חובה ציבורית במזיד
ייי | 15:44 11/08/2015