חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | תרגילי חקירה - כיצד להיזהר מהם

תרגילי חקירה - כיצד להיזהר מהם

כאשר אדם מוזמן לחקירה פלילית, הוא מגיע למשטרה ובמהלכה מתרחשת שיחה בינו לבין החוקר. החוקר רשאי להפעיל כמה תחבולות כדי להוציא מידע מהנחקר ולכן כדאי להיות מוכנים לחקירה כזו ולקבל ייעוץ וליווי מעורך דין פלילי. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר להלן מהי חקירה במשטרה, כיצד היא מתנהלת, מהם תרגילי החקירה שמבצעים החוקרים וכיצד מומלץ להיזהר מהם.

מהי חקירה במשטרה

החקירה הפלילית היא אחד מהשלבים של הליך פלילי ומטרתה איסוף ראיות לשם ביסוס חשד. לאחר החקירה וביסוס הראיות, מוגשת תביעה מטעם התביעה המשטרתית או מטעם פרקליטות המדינה. החקירה המשטרתית היא המקום שבו חוקרים חשודים, עדים וכל מי שנחוץ לשם הבהרת מקרה שיש עליו חקירה ובדיקה.

המשטרה חוקרת טווח רחב של מקרים, החל מעבירות פליליות, חקירת תאונות דרכים, חקר תאונות עבודה, איתור נעדרים ועוד. כדאי לדעת שגם עבירות מסוימות שמוגדרות בדרך כלל תחת הדין האזרחי, כגון זכויות יוצרים, יכולות להיות במקרים מסוימים להיות כלולות בדין הפלילי והאדם יוזמן בגינן לחקירה במשטרה. המשטרה מסייעת לחקירות שמבצעים גופים אחרים, כמו מחלקת החקירות של מס הכנסה, רשות המכס, ואף המשטרה הצבאית.

המשטרה זכאית להשתמש במגוון שיטות כדי להוציא מהנחקר מידע, בתנאי ששיטות אלה עומדות במסגרת החוק: הפעלת לחץ פיזי או נפשי, מסדר זיהוי, שחזור במקום הפשע, טכניקות חקירה שונות, עימות עם הקורבן ועוד.

כאשר מוזמן אדם לחקירה, הוא יישב עם החוקר בחדר, מתחילה שיחה פרונטאלית, החוקר שואל שאלות, הנחקר משיב והחוקר כותב את התשובות שלו. יש לזכור שמטרת החוקר היא לערער את בטחונו של החשוד ולדלות ממנו מידע החשוב לנושא החקירה.

מהם תרגילי חקירה וכיצד להימנע מהם

אף האזרח התמים ביותר עלול לקבל הזמנה לסור למשטרה. אותה הזמנה נשלחת לעדים ולחשודים כאחד, ולכן לפני החקירה אי אפשר לדעת מהי הסיבה שבגללה זומנתם למשטרה. אפשר לא להיענות להזמנה, אולם מומלץ להגיע. להלן כמה תרגילי חקירה ידועים ועצות כיצד להתכונן לקראתם ולהימנע משגיאות:

◻️ הגדרת החקירה וזכויות הנחקר – אם למשטרה היו מספיק ראיות, הרי שהייתה מעכבת את האדם לצורכי חקירה. הוא היה מוגדר כחשוד והחקירה הייתה מוגדרת "תחת אזהרה". כל עוד החקירה לא מוגדרת תחת אזהרה, המשטרה לא אמורה לומר לו שהוא נחקר תחת אזהרה,  וכך הוא יכול למסור עדות שעלולה להפליל אותו בעתיד.

ההמלצה היא לברר את המעמד שלך כנחקר. האם אתה נחקר באזהרה? האם אתה נחקר כעד? ההבדל בין שני הדברים גדול. אם אתה נחקר באזהרה על החוקר למסור לך מידע חשוב, ובעיקר זכותך מפני הצפוי לך. ודא כי החוקר עדכן אותך על הזכויות שלך ולא ינסה לבלבל אותך. עליו לעדכן אותך שזכותך להתייעץ עם עורך דין פלילי ועל אפשרותך לשמור על זכות השתיקה.

◻️ מהות השיחה בחקירה – אין שיחה "לא לפרוטוקול". גם אם החוקר ישדל אותך לומר דבר מה "מחוץ לפרוטוקול" בפרוזדור, בדרך לשירותים או למתקן המים, הכל הוא תיעוד החקירה וחלק ממנה.   

◻️ חוקר טוב וחוקר רע – לפעמים ינסו החוקרים ליצור רושם כאילו אחד מהם הוא חוקר קשוח ואילו השני הוא חוקר "טוב" המבין ללבך ומגלה אמפטיה. אין לשכוח שגם הוא חלק מצוות החוקרים ומתעד כל מילה. זוהי שיטת חקירה ידועה ולכן אין להתפתות למסור מידע לכל חוקר, אף לאמפטי ביותר. בדרך זו גם אין להתפתות להבטחות חוקר שימשיך ללוות אותך ולשבח אותך בפני השופט. בפועל, החוקר לא יגיע למשפט, גם אם הבטיח ללוות אותך.

◻️ הבטחה "שאתה רק עד" – אין להתפתות להבטחת החוקרים כי אתה רק עד שמוסר מידע על אדם אחר. ייתכן ואכן בסעיף מסוים אתה עד, אולם בסעיף אחר בפרשה תהפוך לחשוד. אין למסור כל מידע על פרשיות ששמעת עליהן. זה עלול להוביל אליך.

◻️ אופן הצגת המקרה – לפעמים החוקרים ימסרו את החשדות בדרך מעורפלת ולא ברורה, תוך כדי שימוש בסעיפים שאינם נהירים לנחקר. הנחקר עונה ומוסר פרטים שרצוי להימנע למסור אותם. יש לדרוש לדעת מהי העבירה המדויקת שבגינה נחקרים ולא לנסות לברר את העבירה, תוך כדי מסירת עובדות (עשיתי כך ולא כך).

◻️ הפללה עצמית – לפעמים חוקרים יטיחו בנחקר האשמה סגורה, למשל קיום יחסים אינטימיים עם קטינה. אין להשיב דבר, כי כל ניסיון להסביר את מערכת היחסים היא אישורה והפללה עצמית. אם מטיחים בכם האשמה, בין אם היא נכונה ובין אם היא עלילה, התייעצו קודם כל עם עורך דין פלילי ושמרו על זכות השתיקה.

◻️ הפללה המשמשת לסעיף שונה – החוקר יציג בפניכם ראייה הקשורה אליכם, וינסה להוביל אתכם להפללה על סעיף חמור בהרבה. ההבדל במשמעות הענישה בין הסעיפים הוא עצום.  למשל,  החוקר יציג בפניכם כמות סם קטנה שנמצאה אצלכם וישאל אתכם אם זה מיועד לשם סחר בסמים. אם הודיתם, החמרתם את סעיף העבירה והודיתם בעבירה שהחוקר לא היה יכול להוכיח אחרת. אין להודות בדבר לפני שמתייעצים עם עורך דין פלילי.  

◻️ אבחון חוליה חלשה – החוקרים ינסו לחקור אדם שמעורב בחקירה ולדובב אותו בדרך שתעורר את מצפונו. למשל להציג בפניו בן ממשפחת קורבן מסוים ואחר כך לצאת מהחדר ולעשות "הפסקה מהחקירה". הנחקר יתחיל לשוחח עם אחד מבני המשפחה ולהפליל עצמו אנשים אחרים.

◻️ פרסום הצלחה כביכול של מדובב – המשטרה יכולה לנסות לדובב את הנחקר באמצעות מדובב משטרתי ואח"כ למסור לתקשורת כי האיש הודה, בעוד בפועל הוא לא הודה דבר. לפעמים הנחקר נתון תחת לחץ נפשי ואינו זוכר מה כן ומה לא אמר למדובב. אין להיכנע לתרגיל ולהודות כי אמרתם דבר מה למדובב, אלא להתייעץ עם עורך דין.

◻️ להראות דף של סיכום חקירה שאינו מדויק – לפעמים החוקרים מראים לנחקר דף המתעד את החקירה. בפועל, זהו אמצעי הטעיה והחקירה האמיתית מוקלטת ותתועד לאחר מכן. גם אם החוקר הבטיח כי משהו לא ייכנס לחקירה ולכן "אינו רושם", מניח את העט מידיו ומקשיב, הרי הכל מוקלט וזה מה שיתועד.

קראו גם את המאמרים הרלוונטיים הבאים:

 
ההליך הפלילי על ציר הזמן:

זומנת לחקירה במשטרה? צור עימנו קשר בהקדם!

תרגילי חקירה עלולים לגרום לנחקר להודות בדברים שלא עשה, לספר פרטים שמפלילים אותו על סעיפים חמורים בהרבה ולספר כאילו הוא מעורב בפרשיות שכלל אינו מעורב בהן. לפעמים האדם הוזמן כעד על פרשה מסוימת, מספר עליה פרטים וכך קושר עצמו לפרשה והופך לחשוד.

נוכח חשיבותה הרבה של החקירה במשטרה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדך, חשוב שתיוועץ עם עו"ד פלילי טרם החקירה. דע - כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתך לחקירה במשטרה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה וזומנת לחקירת משטרה פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
חקירת משטרה | תרגילי חקירה | חקירה במשטרה | הזמנה לסור למשטרה | הזמנה לחקירה במשטרה | זכויות נחקרים | זכויות חשודים בחקירה | תרגיל חקירה | תרגילי חקירה במשטרה | תרגילי חקירה אסורים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן שחרור ממעצר חשוד בעבירות חבלה או פציעה כשהעבריין מזויין אי הרשעה ללקוחה שהואשמה בסחר בסמים בעקבות פגמים ראייתיים של ממש בתיק החקירה סגירת תיק מחוסר אשמה למעסה שהואשם בביצוע מעשים מגונים במטופלות שחרור ממעצר לקוח שנחשד בסחר בסמים בעקבות הגשת ערר לבית המשפט המחוזי - מרכז בית המשפט העליון דוחה ערר המדינה על שחרור נאשם בעבירות מין חמורות בילדים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
צחי | 09:23 22/12/2018
חקירה במשטרה על הכאת ילד ושליחת התיק לפרקליטות
עו''ד רביד כהן | 17:12 30/12/2018
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017
חקירה במשטרה
אבי פודיאק | 20:39 22/02/2017
חקירה במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 08:03 05/03/2017