חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | כמה זמן לוקח לסגור תיק פלילי נגד חשוד בישראל?

כמה זמן לוקח לסגור תיק פלילי נגד חשוד בישראל?

על פי דו"ח שנציבות הביקורת (נבת"ם) פרסמה לא מכבר, סגירת תיק פלילי לחשוד אחד אורכת בממוצע קרוב ל- 73 ימים, ובתיקים בהם מעורבים מספר חשודים היא אורכת בממוצע כשנה. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם סגירת תיק פלילי אורכת שנה וחצי, שנתיים ואפילו יותר מחמש שנים. מדובר בכשל מערכתי המשפיע באופן ישיר על יכולתם של חשודים וקרוביהם לחזור ולנהל אורח חיים תקין ונורמטיבי.

הבעייתיות בהמתנה ממושכת לסגירת תיקי פלילי

ההמתנה של חשוד בעבירה פלילית לסגירת תיקו מהווה עבור רבים תקופה לא קלה, המלווה באי ודאות ובמתח רב. כאמור, לא אחת עלולה ההמתנה להימשך תקופה ארוכה מבלי שהחשוד ידע אם בסיומה יוגש כנגדו כתב אישום, ולעיתים קרובות היא משבשת את אורח החיים התקין של החשוד ובני משפחתו. יתר על כן, היא אף גוזלת מהם משאבים רבים הכוללים  בין היתר השקעת זמן וכסף שנדרשים להגנת החשוד. למותר לציין שכאשר בתקופת ההמתנה מוגבלים רכושו או חירותו של החשוד, היא הופכת לקשה מנשוא. בעיה זו מוצגת בדו"ח הראשון של נציבות הביקורת, המהווה גוף פיקוח אחר עבודת ופעילות הפרקליטות.

דו"ח ראשון של נציבות הביקורת על הפרקליטות

כאמור, פעילותו של הגוף המפקח אחר עבודת הפרקליטות הגיעה לידי ביטוי בדו"ח ראשון ומיוחד,  שפורסם לאחרונה ועוסק במשך סגירת תיקים פליליים לחשודים. הדו"ח יצא לאור עקב מידע ותלונות על תקופת המתנה ארוכה של חודשים ואף שנים מרגע קבלת ההודעה על סגירת תיק פלילי ועד לסגירתו בפועל. יש לציין כי זהו דו"ח ביקורת ראשון מסוגו העוסק בסוגיה זו. הדו"ח נערך על ידי נציבות הביקורת על מערך התביעה ומייצגי מדינה בערכאות (נבת"ם), ובחן כ- 500 תיקים פליליים שונים ב- 7 מחוזות של הפרקליטות הפלילית. תיקים אלו נחלקו לשני סוגים: תיקים עם חשוד אחד או מספר חשודים שההחלטה אודות הגשת כתב האישום בהם משותפת, לצד תיקים פליליים עם מספר חשודים שההחלטה עבור כל אחד מהם נפרדת.

ממצאי דו"ח נציבות הביקורת

על פי ממצאי דו"ח נציבות הביקורת עולה כי מרגע שהפרקליטות החליטה לסגור תיק פלילי נגד חשוד, משך ההליך יכול לקחת בין חודש לשנה. הזמן שלוקח להודיע לחשוד על סגירת בתיק מרגע קבלת ההחלטה בפרקליטות עומד בממוצע על 73 ימים. מאידך, במקרים בהם מעורבים מספר חשודים שהפרקליטות החליטה לא להגיש נגדם כתב אישום, הליך סגירת התיק אורך בממוצע כשנה.  מעבר לכך, נציבות הביקורת גילתה במבדקיה גם לא מעט מקרים חריגים בהם תיקים של חשודים נמתחים על פני תקופה של חודשים רבים, ובמקרה מסוים בפרקליטות חיפה ליותר מ- 5 שנים. "השיאנית" בממוצע לסגירת תיקים הינה פרקליטות מיסוי וכלכלה, עם ממוצע סגירת תיקים העומד על יותר משנתיים. מנגד, פרקליטות תל אביב זכתה לממוצע סגירת תיקים פליליים הקצר ביותר, שעומד על כ- 70 ימים. יחד עם זאת, יש לציין כי גם פרקליטות תל אביב אינה חפה מחריגות, כמו  למשל תיקים רבים של אבי דוביצקי הידוע בכינויו "צייד הפדופילים", אשר ממתינים כבר יותר משנה וחצי לסגירתם. מעבר לכך, על פי ממצאי הדו"ח חשודים שהיו מיוצגים על ידי סנגור נהנו מקיצור משמעותי של תקופת ההמתנה לסגירת תיק פלילי, ולא אחת ההודעה על סגירתו התקבלה כבר ביום המחרת לקבלת ההחלטה.

מסקנות דו"ח נציבות ביקורת

בעקבות ממצאי דו"ח נציבות הביקורת, הנציבה הילה גרסטל  ציינה כי משך ההודעה לחשודים על סגירת תיקם הינו ארוך באופן משמעותי מהסביר. זאת, בין אם מדובר בהודעה הנשלחת לאחר 73 ימים ובין אם אחרי שנה. לדידה, מובן שהמצב דורש שיפור ותיקון, שכן כיום הוא מפר את זכותם היסודית של תושבי ישראל לחירות, ליחס מכבד ולמשפט הוגן. מעבר לכך, האינטרס של המדינה הוא שכל חשוד במקרה פלילי יזכה לפסק דין בהליך מהיר ויעיל. מכאן שהליך פלילי תקין במהלך חקירה, לפני ואחרי העמדה לדין, נדרש להתבטא גם בהיותו יעיל ומהיר וללא עיכובים מיותרים. 

המלצות דו"ח ניצבות ביקורות

במטרה לייעל את עבודת הפרקליטות הומלץ בדו"ח נציבות הביקורת לייעל את הסחבת בסגירת תיקים, וזאת על ידי יצירת שינויים באופן התנהלות הפרקליטות. כך לדוגמא, חתימה על סגירת התיק תבוצע על ידי הפרקליט שהורה על צעד זה, במקום האצלת סמכויות אלו לידי עובדים אחרים בפרקליטות, כפי שקורה כעת. כמו כן, כיום משטרת ישראל, האחראית על מאגר הרישום הפלילי במדינה, הינה הגוף הממונה על שליחת הודעות לחשודים לגבי סגירת תיק פלילי, וזאת לאחר שנתונים אלו עודכנו במאגרה. הדו"ח ממליץ לשנות התנהלות זו, ולהשאיר את האחריות לסגירתם של עשרות אלפי תיקים פליליים מדי שנה בידי הפרקליטות, כלומר מבלי להעבירם לידי המשטרה.

זאת מכיוון שממילא אין למשטרה אפשרות לערער על החלטת הפרקליטות. יתרה מכך, בכדי לצמצם את מועד ההודעה אודות סגירת תיק פלילי המליצה הנציבות על יצירת מסמך בעל תבנית קבועה  שיישלח לידי החשודים. בנוסף, הדו"ח ממליץ על הגדרת מועד מקסימאלי להודעת חשוד אודות סגירת תיקו הפלילי. לסיכום, הנציבות הודיעה כי בכוונתה לבדוק את יישומי המלצותיה על ידי הפרקליטות בעוד שנה מיום פרסום הדו"ח.

עמדת הפרקליטות כלפי דו"ח נציבות הביקורת

פרקליטות המדינה הודיעה כי היא מקבלת בברכה את ממצאי דו"ח נציבות הביקורת, ושבכוונתה ללמוד ולבחון את ממצאיו, מסקנותיו והמלצותיו. לפי הפרקליטות, הזכות של חשודים להליך פלילי הוגן מהווה נר לרגליה והיא כבר פועלת תקופה ממושכת לשיפור התנהלותה באופן מקיף, כאשר בשנה האחרונה היא כבר מיישמת בפועל חלק ממסקנות הדו"ח. יחד עם זאת, כפי שגם הדו"ח עצמו מציין, בפרקליטות טוענים שעל מנת ליישם את מסקנותיו יש צורך לקחת בחשבון ולהתמודד עם קשיי תקציב וכוח אדם. מעבר לכך, לטעמה של הפרקליטות פרק זמן ממוצע של קרוב ל- 73 ימים עבור הודעת סגירת תיק פלילי לחשוד, מהווה תקופת המתנה סבירה בהחלט. כמו כן, מקרים בהם מעורבים בתיק פלילי מספר חשודים שרק עבור חלק מהם מוגש כתב אישום, מהווים רק אחוז אחד מכלל התיקים. העיכוב בהודעת סגירת התיק נובע במקרים אלו מהצורך להמתין לפסק דינם של חשודים שכן הוגש כנגדם כתב אישום.

הצורך בפיקוח אחר עבודת הפרקליטות

אמנם קיימת חשיבות מרובה לחופש שיקול הדעת ולעצמאות של פרקליטות המדינה, אך חשוב גם שיהיה בישראל גוף שיפקח אחר עבודתה וימנע התנהלות שאינה נכונה, העומדת בסתירה לזכויות הציבור. כלומר, נחוץ בהחלט גוף ביקורת אשר יחזק את אמינות התביעה בעיניו של הציבור, ויספק כתובת לתלונות ופניות. גוף זה המכונה נבת"ם - נציבות הביקורת על מערך תביעה ומייצגי מדינה בערכאות, הוקם בשנת 2103 לאחר חבלי לידה לא פשוטים על ידי היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין ושרת המשפטים ציפי לבני. מדובר בגוף פיקוח שתפקידו לבצע בדיקות מערכתיות, ולענות לפניות הציבור, היועץ המשפטי לממשלה ושר המשפטים. התקווה היא שעבודתו של גוף זה אכן תצליח לשנות את המציאות בשטח, עבור עשרות אלפי חשודים הממתינים תקופה ממושכת להודעה על סגירת תיקם הפלילי.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | מחיקת רישום פלילי | ביטול רישום פלילי | סגירת תיק משטרתי | סגירת תיק במשטרה | ביטול תיק פלילי | סגירת תיק פרקליטות | נציבות הביקורת על הפרקליטות | נציבות הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכא | גוף פיקוח על הפרקליטות | סגירת תיק בפרקליטות | נבת"ם

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד באונס ומעשה סדום באישה אותה הכיר קבלת ערר וסגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בביצוע עבירות אלימות ופגיעה בפרטיות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
אפרת | 17:11 26/05/2014
סגירת תיק פלילי שנפתח במשטרה
עו''ד אסף דוק | 18:54 26/05/2014
סגירת תיק פלילי
אלמונית | 10:43 03/01/2015
סגירת תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 18:06 04/01/2015
בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
rumine | 12:39 28/06/2014
בקשה לשינוי עילת סגירת תיק פלילי
עו''ד אסף דוק | 09:03 05/07/2014