חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | רישום פלילי והשלכותיו על חיינו

רישום פלילי והשלכותיו על חיינו

כנגד אנשים רבים בישראל תלוי ועומד רישום פלילי בהתאם לחוק המרשם הפלילי משנת 1981. הדבר נכון הן לגבי עבריינים "כבדים" והן לגבי אזרחים מן השורה שביצעו עבירות קלות יחסית, החל בהחזקת סמים ועד לעבירות בנייה. על כן, חשוב לדעת כי לרישום הפלילי עשויות להיות השלכות משמעותיות בתחום המקצועי, האישי והחברתי, ולהבין במה דברים אמורים.

מהו בעצם רישום פלילי?

חוק המרשם הפלילי מפרט את הכללים לפיהם מנהלת המשטרה את נתוניו השונים, וביניהם גם את כל הקשור ברישום פלילי. האחרון הינו רישום המציין את הפרטים הקשורים בדיוני בית דין פלילי או בית משפט בנוגע לעבירות עוון ופשע שעונשן גבוה מ- 3 חודשים. כמו כן, הרישום עשוי לכלל גם צו שירות לתועלת הציבור, צו מבחן וצווים נוספים שהוציא בית המשפט. חשוב להבין כי הרישום קיים בין אם ניתנה הרשעה ובין אם לאו, ולמעשה יתקיים בכל מקרה בו לא ניתן זיכוי מוחלט מהאישום בגין אותה עבירה.

השפעת הרישום הפלילי על גיוס לצה"ל

כנגד בני נוער רבים נפתח רישום פלילי עקב עבירות שונות, שלא פעם נעשות מתוך קלות דעת. אמנם, אין מניעה כי צה"ל יגייס בני נוער בעלי רישום פלילי והדבר אכן מתרחש באופן תדיר. יחד עם זאת, הרישום אכן מגיע לידיהם של נציגי צה"ל ועובר לעיונה של ועדה הבוחנת אם המועמד הינו נער בסיכון. הוועדה מתייחסת לקריטריונים רבים, החל במצבו הבריאותי של המועמד ועד לחומרת העבירה, ובדיוניה מוחלט האם לגייסו ובאילו תפקידים עקרוניים יוכל להשתלב. אין ספק כי לרישום הפלילי ישנה השפעה שלילית על נתוני הפתיחה של המועמד, ושהוא מוביל לפתיחת שלב כה מהותי בחיים ברגל שמאל.

השפעה על תעסוקה

חשוב להדגיש כי הרישום הפלילי הינו מסמך מסווג, ושרק גופים בעלי הרשאה מיוחדת כמו צה"ל וכוחות הביטחון יכולים לקבל את התדפיס. יחד עם זאת, קיימים מקומות תעסוקה מסוימים העשויים לבקש מהמועמד להמציא תעודת יושר, או להחתימו על הסכמה לעיונם ברישומו הפלילי. יתר על כן, ישנם לא מעט מקצועות בהם לא יוכל לעסוק אדם בעל רישום פלילי. על הרשימה הארוכה נמנים בין היתר נהגי אמבולנס, אוטובוס וכיבוי אש, וכן תפקידים שונים ברשות לניירות ערך, במוסד לביטוח לאומי, במועצת הרשות השנייה, באקדמיה למדעים וברשות השידור. על פי רוב מדובר בתפקידים ניהוליים רגישים, והמשמעות היא כי הרישום הפלילי עלול לחסום את דרכו של אדם מלהתקדם בחייו המקצועיים.

מגורים בישראל ובחו"ל

בין אם מבצעים רילוקיישן במסגרת העבודה, מהגרים לחו"ל או אפילו יוצאים לחופשה, ייתכן כי במהלך בקשת האשרה יופיעו במחשבי השגרירות הזרה נתוני רישום פלילי. הדבר נכון בעיקר לגבי תיקים פתוחים או הרשעות שטרם התיישנו, ויש להבין כי המידע ממשיך להתקיים במחשבים גם לאחר שעל פי חוקי ישראל אמור היה להימחק או להתיישן. בנוסף, לרישום הפלילי עשויה להיות השפעה מזיקה על קבלה ליישובים מסוימים בישראל, בהן פועלות ועדות קבלה. אמנם ועדות אלו אינן מאושרות לעיון או לדרישת גליון רישום פלילי, אך לעיתים דרישה זו אכן עולה וקשה להסביר מדוע המועמד למגורים ביישוב אינו נענה לה.

רישום פלילי ולימודים אקדמיים

גם כאן, עצם קיומו של רישום פלילי אינו מונע השתלבות במסלול לימודים אקדמי זה או אחר. כלומר, בעלי רישום יכולים ללמוד באוניברסיטאות ומכללות כל מקצוע המעניין אותם. ואולם, ישנם תחומים מסוימים בהם קבלת רישיון לעיסוק במקצוע כרוכה בהצגת תעודת יושר. דוגמאות בולטות לכך הן ראיית החשבון, בה יש להציג תעודת יושר לאחר סיום הסטאז', ועריכת דין בה יש להציג תעודת יושר עוד בזמן ההתמחות. הלכה למעשה, המשמעות כי כי רישום פלילי שטרם נמחק ימנע גם ממי שסיים את חוק לימודיו לעסוק במקצועות אלו.

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי?

לרישום פלילי עשויות להיות השלכות רבות ושונות על חייו של אדם, וזאת גם עקב עבירות קלות יחסית שלא הובילו לעונשים מהותיים או בכלל. על כן, לבעלי רישום פלילי מומלץ להכיר את הגורמים המאושרים והבלתי מאושרים לעיון בתדפיס, ובכל מקרה לפנות אל עורך דין המתמחה בתחום על מנת לבחון אפשרויות למחיקת הרישום.

במידה ויש לחובתכם רישום פלילי ואתם מעוניינים במחיקתו, עליכם לפנות לעורך דין פלילי המתמחה במחיקת רישום פלילי על מנת שייעץ לכם על דרך הפעולה הטובה ביותר ויגיש עבורכם בקשה למחיקת הרישום הפלילי לגורם המתאים שבסמכותו להביא לביטול הרישום הפלילי נגדכם. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר, ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
מחיקת רישום פלילי | מחיקת רישום פלילי במשטרה | מחיקת רישום משטרתי | בקשה לביטול רישום פלילי | ביטול רישום פלילי | תעודת יושר | רישום פלילי | תדפיס רישום פלילי | מסירת תדפיס רישום פלילי למעסיק | רישום פלילי צבאי | גיוס לצה"ל עם רישום פלילי | השפעת רישום פלילי | רישום פלילי והגירה | רישום פלילי תעודת יושר

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית תקדים: ועדת משמעת קבעה שיקום על פני השעיית סטודנט שהטריד מינית בשטח האוניברסיטה בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
נתנאל | 18:58 31/05/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:12 01/06/2017
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
דור | 23:37 28/06/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:20 29/06/2016