חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | דיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה - קנסות ועונשים

דיבור בטלפון נייד בזמן נהיגה - קנסות ועונשים

שימוש בטלפון נייד במהלך נהיגה מהווה היסח דעת מסוכן במיוחד. על כן בפקודת התעבורה נקבעו תקנות האוסרות את השימוש בו בעת נהיגה והמפרים אותן עוברים עבירה פלילית. עו"ד אסף דוק מסביר מהם החוקים הנוגעים לשימוש בסלולרי בזמן נהיגה, האם בעת עמידה ברמזור אדום ניתן להשתמש בנייד וכיצד לנהוג אם קיבלת דו"ח בגין עבירה זו.

הסיכוי לבצע תאונת דרכים הוא פי ארבע למשוחחים בנייד בעת נהיגה. מדוע הסיכוי הוא כה גבוה? ובכן, התשובה נעוצה בעובדה כי שיחה בנייד פוגעת ביכולת לשמור מרחק מרכבים אחרים, היא מפחיתה את היכולת לזהות בזמן אובייקטים ומגדילה את הסטיות מנתיב הנסיעה.

כיום, הטלפון הסלולרי איננו מיועד אך ורק לשיחות כפי שהיה בעבר, אלא ניתן לבצע בו מנעד רחב של פעולות, כאשר הנפוצים הם שליחת מסרונים בין אם בהודעות SMS ובין אם באפליקציית הוואטסאפ. קריאה של מסרונים אלה בעת הנהיגה משבשת לחלוטין את הביצועים, ומגדילה את הסיכויים לבצע תאונות קטלניות. נמצא כי נהגים הקוראים מסרונים אלה מסירים את עיניהם מהכביש בארבעים אחוז מזמן הנהיגה ובהשוואה לנהגים אחרים - סוטים מנתיב נסיעתם בעשרים ושמונה אחוזים יותר.

מי נמצאים בסיכון יתר להיסח דעת בגין שימוש בטלפון סלולרי?

נהגים חדשים ומבוגרים נמצאים בקבוצות סיכון יתר להיסח דעת בגין שימוש בסלולרי. נהגים אשר גילם הוא חמישים וחמש ומעלה, מתקשים יותר מאחרים להתמודד עם יתר המשימות בנהיגה, ושימוש בנייד מהווה עבורם היסח נוסף ומסוכן. נהגים חדשים לעומת זאת, אינם מיומנים ומנוסים מספיק וזקוקים להתרכז ולעבד את המידע בעת הנהיגה. בנוסף, הנהגים הצעירים נוטים יותר מקבוצות אחרות באוכלוסייה להשתמש בטלפון הנייד.

מהם החוקים הנוגעים לשימוש בנייד בזמן נהיגה?

בתקנות התעבורה נקבע כי כל עוד הרכב נמצא בתנועה, על הנוהג בו חל איסור לאחוז או להשתמש בטלפון נייד או טלפון קבוע, אלא רק באמצעות דיבורית. כמו כן, חל איסור לשלוח או לקרוא מסרון, קרי הודעות SMS. לפי תקנה 28(ב)(1) לתקנות התעבורה, המפר זאת עובר עבירה פלילית שהעונש בגינה הוא קנס של 1000 שקלים + 4 נקודות.

התקנות מגדירות "דיבורית" כהתקן באמצעותו ניתן להשתמש בטלפון הנייד ללא צורך לאחוז בו. ההתקן יכול להיות רמקול או ספיקר אשר מוטמעים בטלפון עצמו. במידה ומשתמשים באופציה זאת, החוק דורש להניח את הטלפון ברכב באופן חזק ויציב בכדי למנוע את נפילתו.

כמו כן, מדובר בדוח מסוג ברירת משפט המאפשר לנהג להגיש בקשה להישפט ולקבל את יומו בבית המשפט לתעבורה. את הבקשה להישפט יש להגיש תוך 90 יום בדואר רשום על מרכז פניות נהגים של משטרת ישראל.

האם שימוש באוזנייה מותר בזמן נהיגה?

בתקנה 169 לפקודת התעבורה, נקבע איסור שימוש באוזניות המחוברות למכשיר ממנו בוקעים צלילים או קולות בעת נהיגה או בעת הליכה בכביש, פרט לאוזניות של מכשיר שמיעה רפואי. יחד עם זאת, ברע"פ 3237/99 נקבע כי שימוש באוזניה אחת המוצמדת לאוזן לא מהווה עבירה.

האם למורה נהיגה מותר להשתמש בטלפון נייד בשעת עבודתו?

על מורה בעל רישיון להוראת נהיגה, חל איסור להשתמש בשעת עבודתו בטלפון נייד או קבוע, אלא רק באמצעות דיבורית. זאת על פי סעיף 16 לפקודת התעבורה.

עמידה ברמזור אדום מתירה שימוש בטלפון הנייד?

לעניין זה, תקנה 28 לפקודת התעבורה מגדירה את האיסור בשימוש הטלפון הסלולרי ללא דיבורית כאשר הרכב נמצא "בתנועה". נהגים ישראלים רבים, משתמשים בטלפון הנייד לשם שיחה או שליחת מסרון, בעת עמידה ברמזור אדום. נשאלת השאלה - כיצד הפסיקה מתייחסת לעניין זה?. במקרים רבים, הוחלט כי רכב העומד ברמזור אדום נמצא "בתנועה" ולכן על נוהג הרכב חל איסור להחזיק בנייד או להשתמש בו ללא הדיבורית. אומנם, הפסיקה איננה חד משמעית בנושא זה; בפסק דין 70140/01 אושר השימוש בנייד בעת עצירה כדוגמה בעת המתנה ברמזור אדום, מאחר והחוק איננו אוסר מענה לשיחה כאשר הרכב לא נמצא בתנועה. לעומת זאת בע"פ 70890/01, נקבע כי שימוש בנייד בעת עמידה ברמזור אדום אסורה עקב הימצאותו של הרכב בציר תנועה שוטף.

קיבלת דו"ח בגין שימוש בנייד בעת נהיגה - כיצד לפעול?

במאה ה-21, שימוש בטלפון נייד ובמכשירים טכנולוגיים הוא בלתי פוסק ואף גובר מעת לעת. מסרונים ושימוש באפליקציות איננו תם בעת עלייתנו על ההגה, ולחלק מאתנו עוברת המחשבה כי מדובר בשניות בודדות בכדי לכתוב הודעה כשהרגל על הדוושה. אך "השנייה" הזאת עלולה לשנות את חיינו לעד. עבירת שימוש בטלפון הנייד היא עבירה חמורה, שכן היא פוגעת ביכולתנו לנהוג באופן יעיל ובטוח. במידה וקיבלתם דו"ח בגין שימוש בטלפון סלולרי כדאי שתפנו להיוועצות עם עורך-דין לתעבורה הבקיא בדינים. עורך דין לתעבורה מקצועי ומיומן ילווה אתכם בהליך המשפטי וייצג אתכם באופן עיקש וחסר פשרות. החשיבות בהיוועצות עם עורך-דין לתעבורה מומחה ובעל ניסיון עולה במידה וביצעתם את העבירה בעודכם ממתינים ברמזור, שכן הפסיקה איננה חד משמעית בנושא. 

משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בעבירות תנועה מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ואתם זקוקים לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
דיבור בטלפון בזמן נהיגה | דיבור בטלפון בנהיגה | עונש על דיבור בטלפון בנהיגה | קנס על דיבור בטלפון בנהיגה | נקודות על דיבור בטלפון

הצלחות המשרד בתחום
ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוח שהואשם באיומים ברצח סיום הליך פלילי ללא הרשעה ללקוח שהואשם בהחזקת סמים שלא לצריכה עצמית אי הרשעה בעבירות תקיפה ואיומים ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע מעשה סדום בקטינה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם ביבוא סם מסוג הרואין באמצעות האינטרנט

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
דיבור בפלאפון בזמן נהיגה
נאוה | 07:12 07/11/2013
דיבור בפלאפון בזמן נהיגה
עו''ד חזי כהן | 15:33 09/11/2013
ראיות בטלפון
דניאל | 20:41 21/03/2015
הזמנה לחקירה במשטרה בעבירות סמים
עו''ד אסף דוק | 14:15 22/03/2015
הזמנה לחקירה במשטרה בעבירות סמים
דניאל | 18:47 22/03/2015
הטרדה מינית בטלפון
לימור | 18:38 01/03/2014
הטרדה מינית באמצעות הטלפון
עו''ד אסף דוק | 21:19 01/03/2014