חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | עבירת תאונת דרכים עם נפגעים - משמעותה והעונש בצידה

עבירת תאונת דרכים עם נפגעים - משמעותה והעונש בצידה

תאונת דרכים עם נפגעים מוגדרת כתאונה שאירעה עקב עבירת תעבורה וכתוצאה ממנה נפגע אדם, בין שנגרם נזק לרכוש ובין שלא נגרם נזק לרכוש. נהג המעורב בתאונת דרכים עם נפגעים צפוי להיחקר במשטרה ולקבל זימון לשימוע בפני קצין משטרה במסגרתו יתבררו נסיבות התאונה ועברו התעבורתי של הנהג לצורך ההחלטה האם לפסול מנהלית את רישיונו לתקופה של 60 יום. כמו כן, הנהג צפוי לקבל זימון למשפט שעלול להסתיים בשלילת רישיון נהיגה, השתת קנסות כבדים ואף בעונשי מאסר או עבודות שירות. עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת תאונת דרכים עם נפגעים, כיצד נכון לפעול לאחר מעורבות בתאונת דרכים שכזו, באילו נסיבות מעורבות בתאונה עם נפגעים צפויה לגרום לשלילת רישיון הנהיגה ואיך צפוי להתנהל ההליך הפלילי נגד הנהג המעורב.

לצערנו גם שנת 2017 הביאה עמה עלייה משמעותית בתאונות הדרכים בכבשי ישראל. מספר ההרוגים בכבישים בחודש ינואר הינו הגבוה ביותר מזה 9 שנים. הקטל בדרכים הולך ומחמיר ומהנתונים עולה כי בממוצע ישנו הרוג אחד כל שלושה ימים. כיצד יתכן שמסתמנת עליה עם השנים במספר ההרוגים בכבישים? האחריות מוטלת כאמור על הנהגים אך יש לזכור כי המשרד לביטחון פנים והמשטרה הם האחראים הבלעדיים על נושא האכיפה בדרכים. משרד החינוך אחראי על תחום החינוך בכבישים ומשרד המשפטים על הענישה. למרות זאת, המלחמה בדרכים עד כה נוחלת כישלון והאשמות מתגלגלות בין משרדי הממשלה כשאזרחי המדינה הם אלה שמשלמים את המחיר הגבוה והיקר ביותר.

הקטל בכבישים במדינת ישראל גורם לנזקים רבים החל מנזקי רכוש ועד לחבלות גופניות ובמקרים טרגיים למוות. מעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים היא חוויה קשה ומחרידה. מעבר לכך, לדבר יש השלכות פליליות ומשפטיות. בתאונת דרכים בה היו מעורבים נפגעים, המשטרה תפתח בחקירה על רקע נסיבות התאונה ותבדוק את אחריות המעורבים בה, לדוגמה אם התאונה אירעה בעקבות נהיגה רשלנית, בעקבות חוסר תשומת לב, חוסר זהירות, התעסקות בטלפון הסלולרי, אי ציות לתמרורים, נהיגה תחת סמים או אלכוהול או נהיגה במהירות מופרזת.

במרבית המקרים הנהג החשוד במעורבות התאונה יזומן לשימוע בפני קצין משטרה תוך בחינה של עברו התעבורתי ונגדו ייפתח הליך פלילי. כמו כן, ברוב המקרים רישיון הנהיגה שלו ייפסל מנהלית למשך 60 ימים.

כמו כן, אדם החשוד בגרימת תאונת דרכים עם נפגעים צפוי להיחקר במשטרה ולקבל זימון למשפט בגין נהיגה רשלנית ו/או נהיגה בקלות ראש ו/או  התנהגות הגורמת נזק וחבלה, משפט שבהחלט עלול להסתיים בשלילת רישיון נהיגה, קנסות כבדים ובמקרים מסוימים אף בעונשי מאסר או עבודות שירות. 

כיצד מוגדרת על פי חוק תאונת דרכים עם נפגעים?

כאמור, תאונת דרכים עם נפגעים מוגדרת כתאונה שאירעה עקב עבירת תעבורה וכתוצאה ממנה נפגע אדם, בין שנגרם נזק לרכוש ובין שלא נגרם נזק לרכוש. כלומר, במידה ואחד המעורבים בתאונה טוען כי הוא נפצע, גם אם אין מדובר בפציעה של ממש או בחבלה חמורה וגם אם אין מסמכים המעידים על כך, התאונה תוגדר כתאונת דרכים עם נפגעים. יחד עם זאת, חשוב שבדיקה רפואית תתבצע בבית חולים או במוסד רפואי מוכר ותיעוד של כך ייכתב במסמך הקושר את התסמינים עליהם הנפגע מתלונן לתאונת הדרכים. יש לציין כי בהליך המשפטי שיתקיים לאחר מכן אין הצורך להוכיח פציעה ממשית בכדי שתחול על הנהג המעורב אי הפקרה, חובת סיוע ומתן פרטים מזהים.

כיצד לפעול במקרה של תאונת דרכים עם נפגעים?

לפי חוקי התעבורה על כל אדם שהיה מעורב בתאונה עם נפגעים חלות חובות חוקיות גם אם מדובר בנפגעים באורח קל בלבד. לפי התקנות, חלה חובה להעמיד את המכונית בסמוך למקום האירוע. אין להזיז אותה עד להגעתה של המשטרה פרט למצבים בהם יש צורך לסייע או לפנות פצועים. כמו כן, הנהג מחויב למסור פרטים לכוחות המשטרה ולכל מי שהיה מעורב בתאונה. בנוסף, על פי החוק, הנהג שהיה מעורב בתאונה מחויב ככל יכולתו להעניק עזרה ראשונה לפצועים, להזעיק למקום את כוחות ההצלה ולהמתין לבואם. במקרים בהם הנהג הפקיר את זירת האירוע או לא העניק סיוע לנפגעים עשוי הוא להיות מואשם בהפקרת פצוע.

מה העונשים הצפויים לנהג שהיה מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים?

בתאונת דרכים המכונה נזק בלבד, האירוע נסגר בהחלפת פרטיהם האישיים של המעורבים ובפרטי פוליסת הביטוח שלהם לשם הערכת נזקים והסדרי פיצויים. בהנחה שלא התקיימה הפרעה לתנועה ולא נפתח תיק פלילי לאף אחד מהם, המשטרה לא מעורבת במקרה. מנגד, תאונת דרכים עם נפגעים עשויה להסתיים בקנסות כבדים, בשלילת רישיון ואף בעבודות שירות או בעונשי מאסר. הללו תלויים במספר גורמים:

1. עבירה על חוקי התנועה – תאונת דרכים שהתרחשה תוך עבירה על חוקי התנועה, תתקבל בחומרה מאשר תאונה שהתרחשה עקב תקלות טכניות פתאומיות, תשתיות לא תקינות או עקב מזג האוויר. ההשלכות הפליליות תהיינה קשות יותר ככל שהעבירה שנעברה היא בדרגת חומרה גבוהה יותר. במידה ועבירות תעבורה כמו אי ציות לתמרורים, נהיגה ברשלנות, אי מתן זכות קדימה ועוד, גרמו לתאונת דרכים עם נפגעים באורח קל, רישיונו של הנהג המעורב עשוי להישלל למשך 3 חודשים לכל הפחות. במידה ומדובר בחבלה ממשית, כשאין זה משנה בגין איזו עבירת תעבורה מואשם הנהג, רישיונו ייפסל למשך 3 חודשים.

2. חומרת הפגיעה – תאונה בה היו נפגעים באורח קשה או אנוש ובפרט אם היו הרוגים, תידון בבית המשפט בחומרה רבה מאשר תאונה בה הנזק קל יותר.

3. התנהגותו של הנהג הפוגע – אדם שהיה מעורב בתאונה מצופה להגיש לנפגע סיוע מציל חיים במידת הצורך. הרשויות עשויות להחמיר עם נהג שמתרחק מזירת האירוע, מסלף את פרטיו ומזיז את רכבו שלא במטרה לסייע לנפגע.

4. עבר תעבורתי – רשויות החוק והאכיפה יתייחסו באופן שונה לנהג נעדר עבר פלילי שלו זו עבירת התעבורה הראשונה, שמנהל בדרך כלל אורח חיים תקין ונורמטיבי לעומת נהג בעל עבר מכביד של עבירות תעבורה. יחד עם זאת, היעדרות של עבר תעבורתי אינה ערובה לדין מקל בתאונות דרכים בהן הנפגעים הם באורח קשה. במידה ומדובר בפגיעות גופניות אנושות או בהרוגים כתוצאה מהתאונה, רישיונו של הנהג המעורב עלול להיפסל למשך מספר שנים ואף לצמיתות.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תאונת דרכים עם נפגעים?

תאונת דרכים עם נפגעים היא חוויה קשה ומחרידה ומלווה בנזקים כבדים העשויים לכלול גם הרוגים במקרים קיצוניים. בית המשפט עשוי להשית על הנאשם בתאונה פיצויים לנפגעים, קנסות, עבודות שירות ואף מאסר בפועל וזאת בהתאם לחומרת העבירות ולנזקי התאונה. בכדי להימנע ככל הניתן מאירועים טרגיים אלה יש לנהוג בזהירות ולפעול על פי חוקי התעבורה, חוקים שתכליתם להגן על הנוסעים בכבישים. נהיגה שתואמת לחוקים עשויה לצמצם באופן משמעותי את הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים קטלנית. עם זאת, במקרה של תאונה עם נפגעים יש לפעול על פי המוסדר בחוק, להעניק טיפול מציל חיים לנפגעים, להזמין את כוחות ההצלה, להמתין לבואם ולמסור מידע מדויק. בכל מקרה בו נחשדת במעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים כדאי שתפנה ללא דיחוי לעורך דין תעבורה בעל ניסיון בתחום שייצג אותך באופן מקצועי ומהימן.

במידה וזומנת לשימוע, חקירה או שהוגש נגדך כתב אישום בגין תאונת דרכים עם נפגעים, אתה זקוק לעו"ד מומחה לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בתאונות דרכים עם נפגעים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והיית מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין עבירות תעבורה | פסילה מנהלית תאונת דרכים | כתב אישום תאונת דרכים | תאונת דרכים עם נפגעים | זימון למשפט עקב תאונת דרכים | עונש על תאונת דרכים עם נפגעים | עורך דין תאונת דרכים | תאונת דרכים קטלנית | שלילת רישיון לאחר תאונת דרכים | תאונת דרכים ללא ביטוח חובה

הצלחות המשרד בתחום
תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד קבלת ערעור משמעתי וביטול עונש הרחקה לצמיתות שהוטל על סטודנטית במרכז ללימודים אקדמיים (מל''א) סגירת תיק מחוסר אשמה לגננת שהואשמה באלימות כלפי קטינים בגן ילדים סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בסחיטה באיומים של אישה עימה ניהל מערכת יחסים ביטול הרשעה ללקוח שתקף אדם אחר בגז פלפל וגרם לחבלה בפניו סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שנחשד בעבירות אלימות במשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
שלילת רישיון מנהלית למשך 3 חודשים
ניסים | 17:55 25/09/2013
שלילת רישיון מנהלית למשך 3 חודשים
עו''ד חזי כהן | 20:43 25/09/2013
שלילת רישיון מנהלית למשך 3 חודשים
ניסים | 22:30 27/09/2013
ערעור על פסילה מנהלית ל 3 חודשים
אורלי חורי | 18:43 24/04/2017
פסילה מנהלית ל-60 יום
ישראל | 09:50 05/11/2016
פסילה מנהלית ל-60 יום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:11 05/11/2016