חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | כתב אישום בגין תאונת דרכים - כיצד מתמודדים?

כתב אישום בגין תאונת דרכים - כיצד מתמודדים?

האם אפשר להגיש כתב אישום במקרה של תאונת דרכים ללא נפגעים? התשובה היא חיובית. כתב אישום יכול להיות מוגש בתאונה עם נפגעים אך גם בתאונה ללא נפגעים. תחום דיני התעבורה הוא תחום מורכב שעבר שינויים רבים, ותאונות דרכים כפופות גם לחוק העונשין ולעבירת גרימת מוות ברשלנות. עו"ד אסף דוק מפרט במאמר הבא מהם דיני התעבורה והדינים הנוספים הקשורים לתאונות דרכים, מהם השלבים בהגשת כתב אישום בגין תאונות דרכים ומה מומלץ לעשות לאחר תאונת דרכים.

דיני התעבורה מוסדרים בפקודת התעבורה בישראל ותקנות התעבורה. דינים אלה מפרטים את חוקי התעבורה ביבשה, את תחום רישוי הנהגים והרכב ואת עבירות התנועה השונות, כגון נהיגה לא זהירה, אי הוצאת רישיון חובה, רכב שנוסע ללא אישור וכדומה.

עם השנים חלו בדיני התעבורה שינויים ותיקונים, למשל שינוי בדרך הבאת הראיות על ידי התביעה במשפטי תעבורה, העברת נטל ההוכחה על הנוהג ואף שינויים בערכאות הדנות בתאונות דרכים ובענישה עצמה. כמו כן התפתח הליך "ברירת משפט" שבו יכול הנהג לבחור בין תשלום קנס לבין הופעה למשפט וחלו שינויים מהותיים גם בתחום הנהיגה בשכרות. נוסף על פקודות ותקנות אלה, קשורים חוקים נוספים לתאונות דרכים:

◻️ חוק העונשין תשל"ז-1977, הקובע כי אסור לאדם לתקוף אדם אחר.

◻️ עבירת גרימת מוות ברשלנות, שתחתיה אפשר להעמיד אדם לדין אם גרם למוות ברשלנות בתאונת דרכים.

הגשת כתב אישום בגין תאונת דרכים

החוקים לעיל מפרטים את העבירות הקשורות לתאונת דרכים, כגון סטייה מנתיב נסיעה, נהיגה בקלות ראש, נהיגה ברכב עם תקלות, חציית צומת בחוסר זהירות, שימוש בטלפון בזמן נהיגה ועוד. נוסף על כך כוללות העבירות נזקי גוף לנהג אחר, לרכוש ציבורי או להולך רגל.

כתב אישום לא מוגש אוטומטית על כל תאונת דרכים. ככלל, אפשר לחלק את כתבי האישום לתאונות עם נפגעים וללא נפגעים:

◻️ הגשת כתב אישום בתאונה עם נפגעים – כל תאונת דרכים שהתוצאות שלה הם פגיעות בגוף, כולל פגיעות קלות שאינן חבלה של ממש, עלולה לגרור הגשת כתב אישום. התוצאות הן זימון לבתי משפט לתעבורה, פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה למשך 60 יום ואף פסילה ממושכת עד לתום ההליכים המשפטיים. חומרת העונש על תאונת דרכים עם נפגעים נגזרת לפי סעיפי כתב האישום ולפי קריטריונים נוספים, כגון ותק הנהג, הרשעות קודמות שלו, נסיבות המקרה, העבירה ועוד.

◻️ הגשת כתב אישום בתאונה ללא נפגעים – תאונות אלה מוגדרות כתאונת נזק לרכוש ולכן אין צורך לדווח עליהן למשטרת ישראל. גם אם אחד הנהגים יפנה למשטרה, קיים סיכוי קטן שהמשטרה תפתח בחקירה שתוביל להגשת כתב אישום. בתאונות ללא נפגעים, הנהגים פונים לחברות הביטוח השונות כדי להגיע להסדר על הנזקים נגרמו לרכוש שלהם. יש מקרים שבהם כן נדרשת מעורבות המשטרה והם נהג שמסרב להזדהות או תאונות דרכים שבהם מעורבים כוחות ביטחון והצלה. במקרים אלה המשטרה היא שמחליטה אם לפתוח בחקירה ואם להגיש כתב אישום כנגד אחד הצדדים. יש לדעת כי גם אם אין נפגעים בגוף בתאונה, העונשים יכולים להיות משמעותיים על עבירות כגון אי מתן זכות קדימה, נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים, חציית צומת באור אדום וכדומה.

השלבים בהגשת כתב אישום בתאונת דרכים

◻️ לזירה יגיע בוחן תאונות דרכים מטעם המשטרה, המשמש כחוקר לכל דבר. הוא יבדוק את הזירה, יחקור את המעורבים ויבדוק את הנזקים שנגרמו לגוף ולרכוש בגין התאונה. עם זאת אפשר להגיש כתב אישום, גם אם לא מגיע לזירה בוחן תנועה.

◻️ ייתכן ויזומנו לחקירה במשטרה עדים והנהגים המעורבים.

◻️ עם סיום החקירה ובהתאם לממצאי בוחן תאונות הדרכים, יוחלט אם יש להגיש כתב אישום נגד הנהג שרשלנותו גרמה לתאונת הדרכים.

הערכאה שדנה בעבירות תעבורה ובכתבי אישום בגין תאונות דרכים הם בתי המשפט לענייני תעבורה, שמכהנים בהם שופטים שעוסקים דרך קבע בתחום. העונשים על תאונות דרכים יכולים להיות חמורים: עונשי מאסר, קנס ואף פסילת רישיון המוגדרת בסעיף 38 לפקודת התעבורה. בסעיף זה נקבע כי ניתן לפסול לשלושה חודשים את רישיון הנהיגה של נהג שגרם לתאונת דרכים שבה נגרם נזק לרכוש או לאדם אחר. תאונות שבהן התבצעו עבירות חמורות יותר, יכולות להוביל לפסילות ממושכות, אף מעבר לשנה. תאונות שכוללות פגיעה בנפש, עלולות להסתיים בעונשי מאסר.

מה לעשות לאחר תאונת דרכים

גם אדם נורמטיבי שומר חוק עלול להיות מעורב בתאונת דרכים ולמצוא עצמו על ספסל הנאשמים עם כתב אישום חמור. כדי להתמודד עם המצב וכדי להפחית את הסיכוי שיוגש נגד הנהג כתב אישום, כדאי לבצע כמה פעולות:

◻️ רישום מדויק של פרטי העדים – בוחן התנועה יכול להגיע למקום התאונה לאחר שהעדים לתאונה כבר הלכו לדרכם או שהוא יכול כלל לא להגיע. לכן מיד לאחר התאונה מומלץ לרשום את הפרטים האישיים של מי שהיה עד לתאונה. העדות יכולה להיות ההבדל בין הגשת כתב אישום לבין אי הגשת כתב אישום.

◻️ צילום הזירה לאחר התאונה – תמונות אלה יכולות ללמד על הדרך שבה התרחשה התאונה. הצילום יכול להמחיש את סימני הבלימה, מי סטה מהנתיב וכמובן את הנזקים שנגרמו בגלל התאונה ואלה שהיו קיימים קודם לתאונה. הצילום יכול לשמש כראיה שאף יכולה לסתור את חוות דעתו של בוחן תאונות הדרכים.

◻️ התקנת מצלמת רכב – כדאי להתקין מצלמה בקדמת הרכב המצלמת נון סטופ את הנהיגה. צילום זה יכול להמחיש בבירור כיצד התרחשה התאונה ולהסביר מי האחראי לה.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין תאונת דרכים?

תאונת דרכים עם נפגעים היא חוויה קשה ומחרידה ומלווה בנזקים כבדים העשויים לכלול גם הרוגים במקרים קיצוניים. בית המשפט עשוי להשית על הנאשם בתאונה פיצויים לנפגעים, קנסות, עבודות שירות ואף מאסר בפועל וזאת בהתאם לחומרת העבירות ולנזקי התאונה. בכדי להימנע ככל הניתן מאירועים טרגיים אלה יש לנהוג בזהירות ולפעול על פי חוקי התעבורה, חוקים שתכליתם להגן על הנוסעים בכבישים. נהיגה שתואמת לחוקים עשויה לצמצם באופן משמעותי את הסיכוי להיות מעורב בתאונת דרכים קטלנית. עם זאת, במקרה של תאונה עם נפגעים יש לפעול על פי המוסדר בחוק, להעניק טיפול מציל חיים לנפגעים, להזמין את כוחות ההצלה, להמתין לבואם ולמסור מידע מדויק. בכל מקרה בו נחשדת במעורבות בתאונת דרכים עם נפגעים כדאי שתפנה ללא דיחוי לעורך דין תעבורה בעל ניסיון בתחום שייצג אותך באופן מקצועי ומהימן.

במידה וזומנת לשימוע, חקירה או שהוגש נגדך כתב אישום בגין תאונת דרכים עם נפגעים, אתה זקוק לעו"ד מומחה לתעבורה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים בתאונות דרכים עם נפגעים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה והיית מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
הריגה בתאונת דרכים | גרימת מוות ברשלנות בתאונת דרכים | פסילה מנהלית תאונת דרכים | תיק תאונת דרכים | כתב אישום תאונת דרכים | תאונת דרכים נהיגה ללא רישיון | תאונת דרכים עם נפגעים | זימון למשפט עקב תאונת דרכים | עונש על תאונת דרכים עם נפגעים | עורך דין תאונת דרכים | תאונת דרכים קטלנית | שלילת רישיון לאחר תאונת דרכים | תאונת דרכים במעבר חצייה | תאונת דרכים עם הולכי רגל

הצלחות המשרד בתחום
תיק תאונת דרכים בו נפגעה הולכת רגל ונגרמו לה חבלות הסתיים בפסילה של 20 יום בלבד סגירת תיק פלילי ללקוח שהואשם בביצוע עבירות מרמה והונאה שחרור עצור שנחשד במעשים מגונים בתלמידים בתיכון בו עבד עו"ד אסף דוק הביא לזיכוי תקדימי לנאשם בעבירות מעשה מגונה והטרדה מינית קבלת חנינה מהנשיא ללקוח שהורשע בהתפרצות וגניבה ביטול הרשעה בעבירות נשק חמורות

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
פגיעה בהולך רגל במעבר חצייה
אנונימי | 16:02 15/11/2018
ערעור על פסילה מנהלית ל 3 חודשים
אורלי חורי | 18:43 24/04/2017
פסילה מנהלית ל-60 יום
ישראל | 09:50 05/11/2016
פסילה מנהלית ל-60 יום
עו''ד אלעד שאול אלבז | 21:11 05/11/2016