חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | דיני תעבורה | ייצוג בפני המרב"ד - המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

ייצוג בפני המרב"ד - המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים) הוא הגורם שאמון על איתור נהגים עם ליקויים בריאותיים או הפרעות נפשיות ואישיותיות מסוימות אשר משפיעות על התנהגותם בעת הנהיגה בדרכים. המרב"ד מוסמך לערוך בדיקות רפואיות לקביעת כשירותו של נהג להמשיך ולנהוג וממצאיו מועברים ישירות למשרד הרישוי. רופאי המרב"ד רשאים להביא בחשבון במסגרת שיקוליהם מידע מן המרשם הפלילי הנוגע למבקש רישיון נהיגה או בעל רישיון נהיגה לצורך עריכת בדיקות רפואיות מתאימות שיבחנו האם הוא כשיר לנהוג.

המרב"ד - המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

נתחיל מזה שלמונח "המכון הרפואי לבטיחות בדרכים", יש כינוי מקוצר בעל ראשי תיבות המכונה מרב"ד.

המרב"ד הוא גוף רפואי חיצוני הכפוף למשרד הבריאות, אליו נשלחים אנשים שונים בעלי פסילות ושלילות רישיון או מנועים מקבלת והוצאת רישיון הן בשל בעיות נפשיות או בעיות פסילה לאחר ביצוע עבירה. לא כל מי שרוצה לקבל חוות דעת חיובית כזאת א אחרת יכול לפנות למרב"ד וכי הוא צריך הפנייה מגורמים שונים כמו משרד התחבורה, משטרה וכדומה.

יש לציין כי חלק בלתי נפרד מתפקידיו של המרב"ד הוא לאבחן בעיות פסיכולוגיות, בדיקות רפואיות מקיפות וזאת על סמך התיק המתקבל במרב"ד מאותו גוף ממליץ.

תפקידו לאחר הבדיקות והאבחונים השונים הוא להחליט אם יש מקום לאשר קבלת רישיון בפעם הראשונה או לאחר מתן שלילה. כיוון וזהו גוף ממשלתי לכל דבר ועניין הפועל מטעם סמכות שיפוטית וממשלתית וכי "הלקוחות" האמיתיים שלו הנם אותם גופים או מוסדות ממשלתיים להם הוא כפוף ובסופו של יום – להם הוא נותן את הגושפנקה הסופית אם לאשר או לשלול, האינטרס הראשי שלו הינו להגן על "הלקוח הגדול", כלומר, על הגוף המפנה.  

במרבית המקרים האוכלוסיה אשר צריכה אישורים מהמכון, תהיה אוכלוסיה אשר המכון קיבל עליה דיווח מבעוד מועד טרם ההליך הרשמי.

אילו בדיקות עורך המרב"ד?

- בדיקות רפואיות בתחומי רפואה שונים כגון: בדיקות עיניים, קרדיולוגיה, נוירולוגיה, אורטופדיה ועוד.
- בדיקות פסיכולוגיות הכוללות מבחני אישיות וליקויים קוגנטיביים, ראיון אישי עם פסיכולוג ומידע נוסף מן המרשם הפלילי והתעבורתי.

מהן המלצותיו של המרב"ד?

1. במידה והאדם כשיר לנהיגה - האם האדם כשיר לנהיגה בתוספת מעקב או ללא מעקב אחר מצבו.
2. במידה והאדם אינו כשיר לנהיגה - האם הכשירות היא חלקית או לכל דרגות רישיון הנהיגה.

מי היא אותה אוכלוסיה אשר "פוקדת" או מדווחת ע"י רשויות שונות למכון מרב"ד?

נתחיל מזה שלא רק נהגים בעלי פסילה מדווחים, אלא שכבות שונות נוספות באוכלוסיה, אשר מבקשות להוציא רישיון נהיגה על סוגי רכב שונים כגון: רישיון נהיגה על מכונית, משאית, אופנוע וכדומה.

דוגמאות לסוגי אוכלוסיות המוגדרות כ"בעייתיות לנהיגה" הן:

 • בעלי רישום פלילי
 • בעלי בעיות נפשיות ומסוכנותם לציבור
 • בעלי עבירות תנועה רבות ופסילות
 • בעלי מחלות קשות ומסוכנות – כמו אפילפסיה (מחלת הנפילה)
 • סובלים מבעיות לב
 • קשישים
 • נרקומנים
 • אלכוהוליסטיים
 • מי ששוחררו מצה"ל עקב בעיות בריאות קשות או בעיות נפשיות
 • נהגים המדווחים ע"י המשטרה כמי שהיו מעורבים בתאונות דרכים קשות עם נפגעים
 • נהגים בעלי עבר תעבורתי שלילי ועתיר
 • נהגים שצברו נקודות רבות בזמן רישיונם

האם רק למשטרת ישראל יש את הסמכות לדווח על אדם זה או אחר למרב"ד?

התשובה היא חד משמעית לא. ישנם גופים ומוסדות נוספים אשר בעלי סמכות דיווח כגון: צה"ל, משרד הביטחון, המוסד לביטוח לאומי, רופאי משפחה ואפילו לקופות החולים השונות בהתאם לממצאים העולים מהתיק האישי של החולים השונים.

אתה יכול להתנהג למופת, לעשות רושם אמין וטוב – אבל הוועדה מאשרת או פוסלת על סמך הממצאים היבשים שקיימים ברשותה ולפי דיווחים שונים אותם היא מקבלת מאותו גוף מדווח. הבדיקות נערכות ע"י פסיכולוגים, רופאים ומאבחנים מקצועיים שהוכשרו לשם כך, לאחר בדיקה ואיסוף כל הממצאים, מחליטה הוועדה במרב"ד אם לאשר או לשלול. את המידע היא מעבירה באופן ממוחשב ואוטומט ישירות לגוף המפנה להמשך טיפול שמחליט אם לאשר או לשלול את המשך תהליך קבלת הרישיון.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים יכול להמליץ לרשות הרישוי לפסול, או לא להעניק כלל מלכתחילה רישיון נהיגה לנהג אשר הוא סבור לגביו שמטעמים רפואיים אינו יכול לאחוז ברישיון נהיגה. כמו כן, המרב"ד יכול ולפסול אדם מלהחזיק ברישיון נהיגה לתקופה ארוכה של שנה, שבסופה יש באפשרותו לגשת שוב למבדקים במרב"ד, כלומר - במידה ונהג נפסל לשנה, מיד בסיום השנה הפסילה מתחדשת באופן אוטומטי וזאת במידה ולא הגיש ערר על ההחלטה.

כמבון שמתוקף סמכותו של המרב"ד, ניתנת לו סמכויות נוספות וסייגים לפיהם הוא יכול לתת רישיון בתנאים והגבלות מיוחדות כמו למשל: לחייב את הנהג לעבור בדיקות תקופתיות אחת לתקופה מסוימת, הוצאת רישיון נהיגה על כלי רכב מסוימים בלבד ולא לכל סוגי כלי הרכב. הכל בהתאם לחומרת מצבו הרפואי של הנהג.

האם קביעת המרב"ד היא סופית, כזו שלא ניתן לערער עליה?

התשובה לכך היא חד משמעית - לא, וזאת למרות מה שהמרב"ד ושאר הגופים משדרים. חשוב לקחת בחשבון את העובדה כי עורך דין מומחה לענייני תעבורה המכיר היטב את החוק והפרקטיקה הנהוגה, יוכל לייצג אתכם נאמנה בתחום זה ואף לקצר את זמני ההמתנה המתישים, להשיג עבורכם את רישיון הנהיגה המיוחל – אפילו הספציפי אותו אתם דורשים ולייצג אתכם בערר על ההחלטה בפני בית המשפט באופן כזה שיאלץ את הגופים השונים לשנות את רוע הגזרה בעניינכם.

על החלטת רשות הרישוי בעניין פסילת רשיון או קביעת תנאים ברשיון, ניתן לערער תוך 30 יום לפני ועדת ערר רפואית של שלושה רופאים. ועדת הערר רשאית לאשר את החלטת הרופא המוסמך, לשנותה או לבטלה או להורות על בדיקה מחודשת בידי הרופא המוסמך של מבקש רשיון הנהיגה או של בעל רשיון הנהיגה. אם קבעה ועדת הערר מועד לבדיקה מחודשת של מבקש, לא תיערך למבקש כל בדיקה מחודשת לפני המועד שקבעה הועדה. אם דחתה ועדת הערר את הערר בלי שקבעה מועד לבדיקה מחודשת, תערך הבדיקה כאמור רק לאחר שחלפה לפחות שנה מיום שניתנה ההחלטה של ועדת הערר.

זומנת לבדיקות במרב"ד?

מאחר והחלטת המרב"ד מסתמכת בין השאר על חוות דעת של פסיכיאטרים, פסיכולוגים ושאר בעלי מקצוע רלוונטיים, באפשרותו של הנהג להגיש חוות דעת פרטית מטעמו שתהווה חוות דעת נגדית להמלצות המרב"ד. ייצוג משפטי הולם ומקצועי וכן חוות דעת רפואיות פרטיות יכולות לסייע רבות ולהוביל לשינוי רצוי וחיובי במצבכם, לכן תמיד תהיו עם האצבע על הדופק ותסתייעו בגורם מקצועי מוסמך מטעמכם.

במידה וזומנת לבדיקות במרב"ד ואתה זקוק לייצוג משפטי מקצועי ואחראי צור עימנו קשר בטלפון 077-5006206 או בנייד 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתרונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עורך דין תעבורה | עורכי דין תעבורה | עבירות תעבורה | עורך דין לתעבורה | מרב"ד | המרב"ד | המכון הרפואי לבטיחות בדרכים | פקודת התעבורה

הצלחות המשרד בתחום
שחרור ממעצר מעסה החשוד באונס מטופלת במהלך מסאז' בית המשפט המחוזי ביטל הרשעתו של אדם שתקף ופצע שתי נשים בהתקף פסיכוטי ביטול פסק דין בשל חשש לעיוות דין ללקוח שנשפט בהעדרו בתיק נהיגה בשכרות אי העמדה לדין בעבירות אלימות במשפחה שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה שחרור נאשם ממעצר בעבירות חמורות של מעשי סדום ומעשים מגונים בילדים

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
משפט לפי ראיות או לפי עורכי דין.
אנונימי | 08:11 19/07/2017
המרב"ד לא אישר לי להוציא רישיון למונית
יובל דוד | 10:06 18/01/2015
המרב"ד לא אישר לי להוציא רישיון למונית
עו''ד חזי כהן | 16:11 18/01/2015
הארכת מועד להישפט בבית משפט לתעבורה
ניר | 19:54 01/04/2014
הארכת מועד להישפט בבית משפט לתעבורה
עו''ד חזי כהן | 18:25 04/04/2014