חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | הליך גישור במשטרה - יישוב סכסוכים בין אזרחים לשוטרים

הליך גישור במשטרה - יישוב סכסוכים בין אזרחים לשוטרים

כחלק ממערך תלונות הציבור, משטרת ישראל החליטה ליישב סכסוכים בין שוטרים לאזרחים בסגנון הטיפול בבעיות בין בני זוג -באמצעות הליך גישור. הליך הגישור מהווה דרך אלטרנטיבית לפתרון סכסוכים בתחומים רבים, תוך הסכמה של שני הצדדים ומנוהל על-ידי מגשר. במקרים של תלונות אזרחים כנגד שוטרים, ההליך נועד להפחית את התסכול וחוסר האמון של המתלוננים כלפי הגוף המשטרתי. עו"ד אסף דוק מסביר אודות הליך גישור במשטרה תוך בחינת היתרונות והחסרונות שבו.

מהו הליך הגישור במשטרה?

תהליך הגישור במשטרת ישראל מוצע כחלק ממערך תלונות הציבור ומהווה אפשרות אלטרנטיבית ליישוב סכסוכים בין שוטרים ואזרחים. התהליך מתקיים לאחר ששני הצדדים הסכימו לכך ומנוהל על-די מגשר שמסייע לפתור את הסכסוך בדרך נעימה. על פי ההוראות הליך הגישור במשטרה לא ינוהל על ידי עורך-דין.

מה תפקידו של המגשר בהליך?

תפקידו של המגשר הוא לשמור על ניטרליות ואין לו הסכמות לכפות על הצדדים פתרון. תכלית ההליך הוא לאפשר לשני הצדדים להביע את טענותיהם, ללא הגבלת זמן ולחשוב על דרכים מגוונות לפתרון הסכסוך בעצמם. יש לציין כי כל אחד מהצדדים, בשל סיבות כאלו ואחרות, רשאי להפסיק את ההליך בכל עת.

בהליך גישור במשטרה הצדדים מתבקשים לחתום על הסכם סודיות ולכך שבמקרה וההליך מסתיים בהצלחה – אין הצדדים רשאים לפנות עוד באותו עניין. במידה והליך הגישור הסתיים ללא הצלחה וללא הסדר, קצין תלונות הציבור במחוז או במרחב הרלוונטי הוא זה אשר צפוי לטפל בתלונה נגד השוטר.

אילו תלונות מופנות להליך גישור במשטרה?

תלונות המופנות להליך גישור במשטרה הן תלונות הנוגעות בעיקרן להתנהגות לא נאותה של שוטרים, כגון התנהגות אלימה או התבטאות פוגענית. תלונות בנושאים אחרים עשויים גם להיות מופנים להליך גישור אך הדבר נתון לשיקול דעתם של הממונים.

יתרונות הליך הגישור במשטרה

להליך הגישור במשטרה ישנם יתרונות רבים, כאשר העיקרי ביניהם הוא שהטיפול בתלונה מבוצע באופן מהיר ואינו דורש חקירה. בנוסף, העלות שלך ההליך היא יחסית זולה. כמו כן, ההרגשה היא שהטיפול בתלונה מבוצע באופן רציני, מהיר ואין מתעכב, דבר אשר גורם למתלונן שביעות רצון מכך. הליך הגישור במשטרה מאפשר לשוטר ללמוד ולשפר את דרכי התנהלותו ומהווה ביקורת בונה כלפי כלל הצוות תוך למידה מטעויות. זאת ועוד, האזרח נחשף לעבודת השוטר, שלעיתים מלווה בלחצים לא מעטים לצד חשיפתו לחוקים ולמשמעת הנוקשה שבעבודתו. על כן, הדבר מאפשר שקיפות והבנה.

חסרונות הליך הגישור במשטרה

בהליך הגישור, יש לקבל הסכמה משני הצדדים, הן מהשוטר והן מהמתלונן. לעיתים הדבר אינו מושג ויישוב הסכסוך איננו מתקיים. זאת ועוד, הליך הגישור עשוי להוות פתח לצדדים השואפים לנצל את החסינות והחשאיות בתלונה במטרה שבתום התהליך לא תתאפשר הגשת תביעה במסלול אחר כנגדם.

שוקל לפנות להליך גישור במשטרה? היוועץ תחילה בעורך דין פלילי

הליך הגישור במשטרה מהווה אלטרנטיבה ליישוב סכסוכים בין שוטרים ואזרחים ומטרתו לבטא פתיחות ושקיפות בכל הנוגע לקשר בין הקהילה והמשטרה. ההליך מנוהל על ידי מגשר שתפקידו ליישב את הסכסוך בין המעורבים דרך הבנה הדדית ודיאלוג. ההליך מאפשר לשוטרים ביקורת בונה על התנהלותם לצד חשיפת האזרח המתלונן לתפקיד המשטרתי הנוקשה. ההליך הוא זול, יעיל וקצר, אינו דורש חקירה ומעלה בקרב המתלוננים את תחושת האמון במשטרה. מנגד, לעיתים הפתרון המיוחל איננו מושג בהליך הגישור במשטרה כמו גם הוא מתאים בעיקר לתלונות הנוגעות להתנהגות לא נאותה. במידה וברצונכם להגיש תלונה בתחום אחר או שפניתם להליך הגישור במשטרה והדבר יסתיים ללא הסדר, כדאי שתפנו לייעוץ משפטי בתחום. עורך-דין אשר עוסק בהליך גישור פלילי עשוי לסייע לכם באופן מקצועי תוך מתן פתרונות שרלוונטיים עבורכם. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא זה, ניתן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
אלימות משטרתית | היחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל | תלונה נגד שוטר | תלונות נגד שוטרים | גישור במשטרה | הליך גישור במשטרה | יישוב סכסוכים בין אזרחים לשוטרים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה סגירת 4 תיקים ללקוח בעבירות סחר בסמים ומכירת משקאות משכרים לקטינים סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
צילום חומר ראיות בתיק תעבורה
עו''ד חזי כהן | 20:59 20/10/2013
צילום חומר ראיות בתיק תעבורה
אנונימי | 22:13 05/10/2013
מעשה מגונה בכוח
עו''ד חזי כהן | 15:23 09/11/2013
אני וחבר שלי ניסינו להתחיל עם העוזרת של אמא שלי
בן בן | 15:08 08/11/2013
כתב אישום תקיפה סתם
עו''ד אלעד שאול אלבז | 15:01 08/02/2016
כתב אישום תקיפה סתם
נאור | 17:28 07/02/2016
כיצד אפשר למחוק רישום משטרתי
עו''ד אסף דוק | 09:07 05/05/2016
כיצד אפשר למחוק רישום משטרתי
גיורא | 18:35 10/02/2016
פלט של רישום פלילי
עו''ד אסף דוק | 14:31 17/10/2013
רישום פלילי
יובל | 10:41 17/10/2013