חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | הזמנה לסור למשטרה

הזמנה לסור למשטרה

קיבלתם הזמנה לסור למשטרה ואתם תוהים כעת מדוע וכיצד עליכם לנהוג? ככלל, משטרת ישראל נוהגת לשלוח לאזרחים רבים "הזמנה לסור למשטרה" והבעיה היא שהזמנה זו נשלחת לעדים ולחשודים כאחד. לכן, השאלה הראשונה והנפוצה ביותר שעולה בראשם של האנשים בסיטואציה זו היא "האם זה אומר שאני חשוד במשהו? או אולי רק מדובר בזימון שגרתי לצורך גביית עדות?". כך או כך, חשוב שתקראו את המאמר הבא על מנת שתדעו בפני מה אתם עומדים טרם התייצבותכם במשטרה, וכן תלמדו כיצד תוכלו ליישם את זכותכם שלא להפליל עצמכם ולצלוח את החקירה בשלום.

קיבלתם הזמנה לסור למשטרה?

נתחיל מזה שחקירת משטרה אינה דבר של מה בכך, גם אם מדובר בחקירה על עניין פעוט, שכן למשטרה אינטרס מובהק להפלילכם ולהחמיר בעניינכם כמה שרק אפשר.

ככלל, משטרת ישראל נוהגת לשלוח לאזרחים רבים "הזמנה לסור למשטרה" והבעיה היא שהזמנה זו נשלחת לעדים ולחשודים כאחד. על אף העובדה כי אין להזמנת משטרה זו כל עיגון חוקי ומשכך אין כל חובה להיענות לה, לא מומלץ שלא להתייצב לחקירה.

יודגש, כי במרבית המקרים ההזמנה לסור למשטרה היא מעין "תרגיל חקירה", זאת משום שאם למשטרה היו מספיק ראיות מוצקות נגד אדם היא הייתה עושה שימוש בסמכותה לעכב אותו לצורכי חקירה ואז הוא היה מוגדר מיד כ"חשוד" והחקירה הייתה מתנהלת תחת אזהרה, דבר שהיה מטיל על המשטרה את החובה להזהירו כי כל דבר שיגיד יוכל לשמש נגדו במסגרת הליך פלילי בכותלי בית המשפט.

ולכן, במקרים רבים בהם אין למשטרה מספיק ראיות המעלות חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מצד החשוד, היא עושה שימוש בתרגיל ההזמנה לסור למשטרה ולמעשה גובה ממנו עדות תוך שאינה חייבת על-פי דין לומר לו במה הוא חשוד ולהזהירו על זכותו שלא להפליל עצמו. יודגש, כי על האזרח מוטלת חובה לענות תשובות אמת לכל שאלות החוקרים למעט שאלות אשר עלולות להפלילו ומכאן נולדה החשיבות לאדם לעמוד על זכותו שלא להשיב על שאלות שיכולות להביא להפללתו.

במצבים בהם אין למשטרה די ראיות נגד אדם, מטרתה העיקרית תהא לגרום לחשוד להודות בעבירה. תקוותה היא כי החשוד הוא זה אשר יאשר את החשדות שיש לה כנגדו, או לחילופין שימסור את גרסתו הראשונית לדברים כך שבעתיד קשה יהיה לו לסטות ממנה.

להלן דוגמה להזמנה לסור למשטרה שנשלחה ללקוח המשרד:

להלן מספר כללים שיסייעו לכם בשמירה על זכויותיכם כנחקרים לאורך החקירה במשטרה

1. הקדימו להתייעץ עם עו"ד פלילי בסמוך לחקירה או ביום החקירה בתחנת המשטרה. נוכח חשיבותה הרבה של החקירה הפלילית במשטרה ונוכח ההשלכות מרחיקות הלכת שעשויות להיות לה על המשך ניהול ההליך הפלילי נגדכם, חשוב להיוועץ עם אדם הבקיא ברזי המשפט והפסיקה

2. ברגע שאתם מתיישבים על כיסא הנחקרים בררו את מעמדכם כנחקרים. תבקשו לדעת האם אתם נחקרים כעדים או שמה הנכם נחקרים כחשודים תחת אזהרה. ההבדל בין השניים הוא של שמיים וארץ. כאשר החוקר סבור שהחקירה שלכם עלולה להוביל להעמדתכם לדין פלילי הוא חייב להזהיר אתכם מפני הצפוי לכם ומכאן השם חקירה תחת אזהרה.

3. בררו את החשדות המיוחסים לכם כבר בתחילת החקירה.

4. היו ער לזכויותיכם (כגון: זכות השתיקה ו-הזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית).

5. היזהרו מפני תרגילי חקירה - היצמדו ל"סיפור" שלכם מבלי לסטות ממנו ימינה או שמאלה.

6. אם החוקר יאמר לכם "אני פה בשביל לעזור לכם" או משפט דומה לזה, זכרו כי האינטרס שלו בראש ובראשונה הוא לעזור לעצמו לסיים את עבודתו במהירות האפשרית על מנת ולסיים את המשמרת בזמן וכך לחסוך את זמנו וזמנה של המשטרה להמשיך ולהעמיק בפרטי המקרה ולהביא לחקר האמת. טובתכם כלל אינה נמנית בסדר עדיפויותיו.

עשו לעצמכם כלל ברזל - היוועצו בעו"ד פלילי טרם החקירה או שמרו על זכות השתיקה עד הגעתו

אזרחים רבים נוהגים לחשוב כי רק עבריינים או פושעים מקצועיים מוזמנים או נלקחים לחקירת משטרה ומבלים שעות ארוכות ומתישות בחדרי חקירות אפלים תוך שהם סופגים השפלות מנטליות ואלימות קשה שכל תכליתה היא לשבור בכל מחיר את רוחם ולהוציא מהם מידע, גם אם שקרי, שיהווה את המסמר האחרון בהליך הפלילי המתנהל נגדם. לצערנו, המציאות מלמדת כי גם אזרחים נורמטיביים, ללא עבר פלילי אשר חפים מכל אשם, מוצאים עצמם בעל כורחם, תחת חקירה פלילית ומעצר שווא. בימים בהם נדמה לעיתים כי מטרתה של החקירה המשטרתית אינה מציאת ראיות לחשיפת האמת, אלא מציאת ראיות להרשעתו של חשוד מומלץ כי תעשו לעצמכם כלל ברזל אחד שישרת אתכם בצוק העיתים - היוועצו עם עו"ד טרם החקירה או שמרו על זכות השתיקה עד הגעתו לתחנת המשטרה.

חקירת משטרה לאו מילתא זותרא היא. בשגרה אתם מתנהלים באופן נורמטיבי וחיים בתחושה של "לי זה לא יקרה", אולם במידה ומקרה כזה אכן קורה זכרו לשמור על זכות השתיקה ולהמתין להגעתו של עו"ד פלילי לתחנת המשטרה, לא משנה כמה השפלות אתם חוטפים וכמה זמן מעכבים אתכם בתחנה. עליכם להבין כי תצטרכו לגייס עצבי ברזל וקור רוח לצד שליטה עצמית, אך כל זה יהיה נכון וקביל בייחוד כאשר אתם יודעים דבר או שניים על החוק הפלילי בישראל ובמרבית המקרים, מרבית האזרחים כלל אינם יודעים זאת.

זכרו, כי התייעצות משפטית עוד בטרם הגעתכם לחקירה במשטרה עדיפה על פני יעוץ בדיעבד ותיקון טעויות שנעשו במהלך החקירה. במידה וקיבלתם הזמנה לסור למשטרה ואין לכם מושג מדוע, או לחילופין הסתבכתם בביצוע מעשה העשוי לגבש נגדכם חקירה פלילית במשטרה, באפשרותכם ליצור עימנו קשר בכל שעה בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה תקופה ארוכה בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
זכות ההיוועצות | זכות התייעצות | חקירה פלילית במשטרה | חקירת משטרה | זכות השתיקה | חסיון מפני הפללה עצמית | חקירה במשטרה | הכנה לחקירה פלילית | הזמנה לסור למשטרה | הזמנה לחקירה במשטרה | היוועצות בעורך דין פלילי

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק משטרתי בחוסר אשמה ללקוחה שנחשדה בתקיפת זקן סגירת תיק בהסדר מותנה בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה תקף ופצע אך לא יישלח לכלא או לעבודות שירות לאור יחס גזעני ומשפיל מצד המתלונן

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.

  Rss תגובות (3 תגובות)

 1. אלעד says:

  עצה של אזרח פשוט כמוני שחווה חקירה טראומתית במשטרה - אל תלכו לגוב האריות ללא עו"ד ואל תאמינו למילה שיוצאת לחוקר מהפה, אחרת יתפרו לכם תיק בהתאם למידות שלכם. משטרע!

 2. ישראל כהן says:

  שלום רב, קראתי את ההסברים היפים בעניין הזמנת המשטרה לחקירה. פעם נכתב כי ככלל, מומלץ להענות בחיוב להזמנה. ופעם אחרת באתר נרשם לא ללכת שהחוקר יעבוד קשה ויוציא צו מבימ"ש. אז מה נכון או עדיף? באיזה מצב?
  תודה

  • עו"ד אסף דוק says:

   ישראל שלום,

   אין כיום חוק המחייב אדם להגיע לחקירה במשטרה. יחד עם זאת, סירוב להיחקר עשוי להוות סיבה מספקת בשביל המשטרה להוציא צו מעצר נגדך. ככלל, לא מומלץ להתחמק מהזמנת המשטרה לחקירה שכן הדבר כשלעצמו מחשיד ולרוב מיותר. עליך להיערך מבעוד מועד ולהיפגש עם עורך דין פלילי לשם ייעוץ והכנה טרם חקירתך.

   על אף העובדה שהזמנה לחקירה במשטרה היא דבר מלחיץ ולא נעים, חובה עליך להיות שקול מאוד בדברייך ומעשייך שם. להלן מספר נקודות שיסייעו לך לצלוח את החקירה בשלום:

   1. תקדים והתייעץ עם עו"ד פלילי בסמוך לחקירה או ביום החקירה בתחנת המשטרה.
   2. ברגע שאתה מתיישב על כיסא הנחקרים ברר את מעמדך כנחקר (תבקש לדעת האם אתה נחקר באזהרה או שמה הנך נחקר כעד. ההבדל בין השניים הוא של שמיים וארץ. כאשר החוקר סבור שהחקירה שלך עלולה להוביל להעמדתך לדין פלילי הוא חייב להזהיר אותך מפני הצפוי לך ומכאן השם חקירה תחת אזהרה.
   3. ברר את החשדות המיוחסים לך כבר בתחילת החקירה.
   4. תהיה ער לזכויותיך (זכות השתיקה והזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית).
   5. היזהר מפני תרגילי חקירה - היצמד ל"סיפור" שלך מבלי לסטות ממנו ימינה או שמאלה.
   6. אם החוקר יאמר לך "אני פה בשביל לעזור לך" או משפט דומה לזה, זכרי כי האינטרס שלו בראש ובראשונה הוא לעזור לעצמו לסיים את עבודתו במהירות האפשרית על מנת לסיים את המשמרת בזמן וכך לחסוך את זמנו וזמנה של המשטרה להמשיך ולהעמיק בפרטי המקרה ולהביא לחקר האמת. טובתך כלל אינה נמנית בסדר עדיפויותיו.

   בהצלחה!

 3. תגובות המאמר
  מתוך: 2 | מציג: 1 - 2

  הוסף תגובה

  אנא חזור על התווים בתמונה:

  Captcha


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
עזרה למטפל שנחשד בהטרדה
לילי בוהדנה | 02:52 27/09/2015
עזרה למטפל שנחשד בהטרדה
עו''ד אלון שליכטר | 10:31 27/09/2015
קבלת העתק מהתלונה שהוגשה עלי
אזרח | 12:29 05/09/2013
עיון בתלונה שהוגשה נגד אדם בשלב החקירה
עו''ד אסף דוק | 13:05 05/09/2013
שינוי עילת סגירה
רפי | 09:39 07/04/2015
שינוי עילת סגירה של תיק פלילי שנסגר
עו''ד אסף דוק | 18:18 10/04/2015
שינוי עילת סגירה של תיק פלילי שנסגר
רפי | 19:00 30/04/2015
הזמנה לחקירה, וחקירה במשטרה
ישראל | 15:49 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
עו''ד אסף דוק | 16:29 10/07/2015
הזמנה לחקירה וחקירה במשטרה
חסוי | 12:32 12/07/2015