חזרה לעמוד הראשי | תחומי עיסוק | עבירת היזק לבעלי חיים

עבירת היזק לבעלי חיים

מהו היזק לבעל חיים? מתי היזק לבעל חיים מהווה עבירה פלילית ומהו העונש לאדם ההורג חיה, פוצע, מרעיל או חובל בה שלא כדין? עו"ד אסף דוק מסביר אודות יסודות עבירת ההיזק לבעלי חיים ומרכיביה.

מהי עבירת היזק לבעל חיים?

עבירת ההיזק לבעלי חיים נקבעה בסעיף 451 לחוק העונשין תשל"ז-1977 על פיו מי שהורג, פוצע, חובל, או מרעיל חיה שניתן לגנוב אותה וכל זאת שלא כדין ובמזיד - דינו מאסר לתקופה של עד 3 שנים.

אם כן העבירה המיוחדת הזאת, מכילה רכיב התנהגותי רכיב נסיבתי וכן רכיב נפשי. בהמשך נפרט לגבי כל אחד מהרכיבים הנ"ל.

יסודות עבירת ההיזק לבעל חיים ומרכיביה

גם בעבירה זו על מנת שהמדינה תגיע לתוצאה של הרשעה בדין, יש להוכיח את היסוד העובדתי דהיינו - הריגה, פציעה, חבלה או הרעלה של חיה שניתן לגנוב אותה. בנוסף, יש צורך בהוכחת כשרות פלילית, יסוד עובדתי כמוזכר לעיל ויסוד נפשי כל זאת ברמה של מעל לספק סביר כנדרש במשפט הפלילי.

הרכיב ההתנהגותי הנדרש הוא כי אותה התנהגות הביאה לכדי הריגה, חבלה, פציעה או הרעלה. המדובר במגוון אפשרויות של התעללות אשר קיבל הרחבה משמעותית בפסיקה באשר לנסיבות השונות אשר נכללות בגדרה.

הרכיב הנסיבתי כולל בדיקה של האם המדובר ב"חיה הניתנת להיגנב". הכוונה היא לבעל חיים המצוי בחזקתו או בבעלותו של אדם אחר. 

היסוד הנפשי הדרוש לשם הרשעה הינה הכוונה. משמע, נדרשת מודעות לנקיטת הפעולה הגורמת להתעללות וזאת מתוך מטרה לגרום לחיה נזק על גווניו השונים החל מנזק מזערי ועד לנזק הגורם מוות.

קיימת התייחסות לא מבוטלת בפסיקה באשר לאותם רכיבי עבירה שונים המהווים הלכה למעשה, מעשה של היזק לבעלי חיים. הפסיקה עמדה בין היתר על יסוד תחושת הלב כאשר הכוונה היא לביטוי של מעשה בלתי הוגן כלפי בעל חיים בודד או קבוצה של בעלי חיים תוך מתן דגש על תחושה של מעשה לא מוסרי הזועק לשמיים. כך ההתחייסות קיבלה בין היתר ביטויים בפסיקה על פיה בעל חיים הינו כמו ילד תמים וחסר הגנה ועל כן כמו הזעזוע שאדם חש כאשר הוא מתוודע להתעללות בילד כך גם עליו לחוש כלפי התעללות בחיה. מאחר ובעל החיים אינו מכיר רוע והמדובר בישות תמימה, אין היא יכולה להתגונן בפני המין האנושי או האדם הבודד ומתוך נקודת המוצא כי המדובר במלחמה שאינה בין שווים המשפט תפקידו בין היתר להעניק הגנה לבעלי החיים שהם בעצם אורגן בתוך מארג החיים אשר לא יכול להגן על עצמו. הפנייה של הפסיקה היא בעצם לאותו רגש אינסטנקטיבי של חמלה באדם, כלפי היצורים החלשים ממנו והאחריות הנובעת מכך בכל הקשור להתנהגות של האדם כלפיהם.

עבירת ההיזק לבעלי חיים בראי בית המשפט

לאחרונה קיימת החמרה לאור האמור בעונשים המוטלים על נאשמים בעבירה זו. מגמת ההחמרה הנ"ל נעשית גם מתוך תפיסת רשויות התביעה את העבירה ככזאת אשר יש להרתיע בגין ביצועה וכי אכזריות מסוג זה אינה יכולה להתקבל ללא תגובה בתוך חברה דמוקרטית השואפת לנאורות. לא פעם העונשים המוטלים כוללים עונשים של מאסר בפועל זאת בעוד בעבר לא הוטל בגין כך יותר מקנס או השתת מאסר על תנאי. לא פעם נשמעה ביקורת בגין החמרה זו, אולם העובדה שמתוך הפסיקה עצמה ניתן להבין בין השורות ושלא בין השורות כי המדובר באחת מאותן עבירות שריבוי ביצועה בעצם מהווה מראה חשוכה לחברה כולה. לאור האמור ועל אף הביקורת המדיניות כיום הינה להחמיר בגין עבירות על סעיף זה ואין לשכוח כי הסעיף עצמו קובע כי לבית המשפט הסמכות להטיל עד כדי 3 שנות מאסר בפועל.

לדוגמא, בת"פ 2815/06 מדינת ישראל נ' עמוס פזי ואחרים, שני עובדים במחלקת התברואה של המועצה האזורית מטה בנימין הואשמו כי ערכו מבצע המתת כלבים משוטטים ביישוב עפרה באמצעות הרעל סטריכנין. במסגרת המבצע פוזרו פיתיונות מורעלים בתוך נקניקיות. הנאשמים היו אמורים לפזר את הפיתיונות מדי ערב ולאספם בבוקר למחרת. 11 פיתיונות, שהיו פזורים לאורך שביל הביטחון של היישוב, לא נאספו. אחד הפיתיונות נאכל ע"י כלבו של אחד האורחים ביישוב. הכלב מת בסבל ובייסורים. הסעיפים בהם הורשעו השניים היו מעשה פזיזות ורשלנות בניגוד לסעיף 338(א)(9) לחוק העונשין + היזק לבעל חיים בניגוד לסעיף 451 לחוק העונשין והם חויבו במספר חודשי עבודות שירות ותשלום קנס.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין גרימת היזק לבעל חיים?

אתה זקוק לעורך דין פלילי מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירה המשטרתית ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה פלילית לכל דבר שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד הכוללת כאפשרות סבירה לחלוטין גם שהייה מאחורי סורג ובריח. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לנאשמים המואשמים במגוון עבירות פליליות מזה תקופה ארוכה ובכך שומרים נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונלקחת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירת היזק לבעלי חיים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות הכותב:

עו"ד אסף דוק הינו מומחה למשפט פלילי וצבאי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק מזה זמן רב בייעוץ וייצוג חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה במקצועיות, יסודיות ויצירתיות החל משלב החשדות והחקירה במשטרה, דרך שלבי המעצר והשימוע וכלה בניהול ההליך המשפטי. מיד עם תום עבודתו במשרד המשפטים, שימש כסניגור פלילי בתיקים שזכו לתהודה ציבורית רבה וצבר ניסיון מעשי רב בטיפול בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מספק את שירותיו 24 שעות ביממה ובכל רחבי הארץ. למענה מקצועי ודיסקרטי ניתן ליצור קשר בטל' 03-5505995 | 052-6885006 ממליצים   Google+   facebook

תגיות - מונחים נוספים בתחום
היזק לבעל חיים | היזק לבעלי חיים | התעללות בבעלי חיים | רשלנות בהחזקת חיה | כתב אישום התעללות בבעלי חיים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוחות שהואשמו באי נקיטת אמצעי זהירות בחיה סגירת תיק פרקליטות כנגד לקוח שנחשד במעשים מגונים באינטרנט ביטול כתב אישום וסגירת תיק בהסדר מותנה ללקוחות שהואשמו בגניבה סגירת תיק פלילי ללקוח בעבירות יבוא סמים באינטרנט - בפעם השניה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מה העונש על זיוף קורות חיים?
יואב | 13:30 07/09/2017
מה העונש על זיוף קורות חיים?
עו''ד אור הדאיה | 17:56 09/09/2017
התעללות בחסר ישע
דג שמן | 10:42 07/11/2013
התעללות בחסר ישע ע"פ חוק העונשין
עו''ד אסף דוק | 11:12 07/11/2013
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
נועם | 17:52 01/10/2018
כתב אישום וזימון למשפט על החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמי
עו''ד רביד כהן | 20:31 01/10/2018
כתב אישום נגד קטינה
תמר | 21:48 22/06/2018
כתב אישום לגרושתי
דוד | 18:53 22/05/2018
כתב אישום על גידול מריחואנה
ניסים | 19:08 24/01/2018
כתב אישום על גידול מריחואנה
עו''ד עודד רגב | 10:10 28/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
אברהם | 14:26 20/01/2018
כתב אישום על תקיפת זקן הגורמת חבלה של ממש
עו''ד עודד רגב | 16:26 20/01/2018
כתב אישום על העלבת שוטר
יאיר | 13:44 16/01/2018
כתב אישום על העלבת שוטר
עו''ד עודד רגב | 16:13 16/01/2018