חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | הכשלת שוטר במילוי תפקידו

הכשלת שוטר במילוי תפקידו

אכיפת הסדר הציבורי דרושה לקיום מרקם חיים תקין בחברה מאורגנת ולכן כל פגיעה בשיטור ושיבושו יש בהם כדי לצמצם את כוחה של המדינה באשר לפתרון סכסוכים וליישומו של הדין עד כדי פגיעה בשלטון החוק. משכך, מדובר בעבירה הנחשבת בעיני המחוקק לחמורה ועלולה להוביל לעד 3 שנות מאסר ולא פחות משבועיים ימים. עו"ד אסף דוק מסביר במאמר הבא על יסודות עבירת הכשלת שוטר במילוי תפקידו ומרכיביה וכן כיצד יש לפעול במידה וקיבלת לידך כתב אישום בגין כך.

עבירת הכשלת שוטר במילוי תפקידו

מעת לעת אנו קוראים ידיעות על אנשים המואשמים בעבירת הכשלת שוטר במילוי תפקידו, ביניהם גם אנשי ציבור ידועים כגון חברי כנסת או פעילי ימין ושמאל. מדובר בעבירה הנחשבת בעיני המחוקק לחמורה ועלולה להוביל אף לעונש מאסר בפועל, על אף שלרוב היא מסתכמת במאסר על תנאי. על כן, יש להיזהר בעת המפגש עם שוטרים, ולא להתפתות לביצוע פעולות שיובילו להליך פלילי וענישה על כל המשתמש מכך.

הגנה על שוטרים

לא מעט אזרחים הנתקלים בשוטרים חווים את הסיטואציה כמאיימת, כפוגעת בזכויותיהם ולעיתים אף כבלתי הוגנת. ואולם, ראוי לזכור כי תפקידם של השוטרים להגן לשמור על ביטחון האזרחים ושלומם, כמו גם על החוק והסדר. על כן, מערכת המשפט ובוודאי האכיפה רואה בחומרה ניסיונות לפגוע ביכולתם של השוטרים למלא את תפקידם, שכן מדובר בפגיעה החורגת מהפן האישי ונוגעת למעשה לכלל הציבור. יתר על כן, מאז שנת 2005 חתומה מדינת ישראל על אמנה של האו"ם, העוסקת במניעה של אפליה ושוחד ביחסים שבין אזרחים ושלטון. לפי פרק 3 של האמנה, חייבת המדינה החתומה לפעול לחקירה ולחקיקה כנגד מי שמשתמש באיומים, כוח או הפחדות כנגד אנשי אכיפה או שוטרים, במטרה להפריע להם מלמלא את תפקידם.

ביטוי בחוק

חוק העונשין דואג להגנה על יכולתם של השוטרים לבצע את תפקידם, וזאת באמצעות שלושה סעיפים עוקבים. הסעיף הנוגע לעניינו הוא זה שמספרו 275, ומגדיר את ההפרעה לשוטר ככל מעשה הנעשה מתוך כוונה להפריע לשוטרים בשעה שהם ממלאים את תפקידם בחוק, או להכשילם בכך, או להפריע לאנשים אחרים מלעזור לשוטרים. ניתן להבין כי מדובר בהגדרה מקיפה מאוד מבחינה התנהגותית, שכן "כל מעשה" עשוי לכלול שורה ארוכה של מעשים ופעולות. אכן, מדובר בעבירה התנהגותית אשר הבסיס שלה הוא היסוד הנפשי. הווה אומר, שצריכה להתקיים כוונה להכשיל או להפריע לשוטר, כגון חסימת דרכו או קריעה של דו"ח, וגם מודעות באשר לטיב המעשה. יש לציין כי מדובר בעבירה הקלה ביותר כנגד שוטרים, כאשר בעבירות האחרות מטפלים שני סעיפים אחרים. סעיף 273 לחוק העונשין מטפל בעבירת תקיפת שוטרים בעת מילוי תפקידם, ואילו סעיף 274 עוסק בתקיפה של שוטרים בנסיבות מחמירות.

ענישה

כאמור, בעיני המחוקק ומערכת המשפט כל העבירות המצוינות לעיל נחשבות לחמורות. לדוגמא, העונש המקסימאלי על תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות עומד על 5 שנות מאסר, ואילו העונש המקסימאלי על הכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו עומד על 3 שנות מאסר. בנוסף, מאחר שמדובר בעבירות הנחשבות לחמורות, נקבע עבור כל אחת מהן רף ענישה מינימאלי, המחייב עונש מאסר. לדוגמא, בעוד שהענישה המינימאלית על תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות עומדת על 3 חודשי מאסר, הרי שבהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו עומד העונש המינימאלי על שבועיים מאסר. מצד שני, ראוי להדגיש כי חובת הענישה אינה מחייבת מאסר בפועל, ושבית המשפט אכן מסתפק לעיתים קרובות בהטלת מאסר על תנאי, אך עדיין מדובר בעונש חמור ואין לצפות כי יוטלו רק קנסות או צווי מבחן כלשהם.

כמו כן, על מנת שעובדי ציבור, לרבות שוטרים, יוכלו לבצע את תפקידם בצורה ראויה וללא חשש, דאג המחוקק לספק להם הגנות שונות הכוללות איסורים על פגיעה והעלבה, שהינם מחמירים יחסית לפגיעה באזרחים מן השורה. סעיף 288 לחוק מסדיר את עבירת העלבת עובד ציבור וקובע כי אדם "המעליב בתנועות, במלים או במעשים, עובד הציבור, או דיין או פקיד של בית דין דתי או חבר ועדת חקירה לפי חוק ועדות חקירה, כשהם ממלאים תפקידם או בנוגע למילוי תפקידם, דינו - מאסר שישה חדשים".

דוגמא לעבירת הכשלת שוטר

על מנת לסבר את האוזן מובאת להלן דוגמא אחת מיני רבות, לאדם שהורשע בעבירת הכשלת שוטר בעת מילוי תפקידו. מדובר ביהודי דתי שעלה להר הבית ביום בו הקימה המשטרה מחסום לצורך איסוף מודיעיני ומניעת כניסה מקבוצות העלולות להפריע לשלום הציבור. הנאשם היה חלק מקבוצה שהגיעה אל המחסום ויצרה בו עומס, כך שקבוצות אחרות של מתפללים מוסלמים לא יכלו לעלות לתפילות בהר הבית. על כן, החלה להתפתח במקום מהומה, וגם מן העבר השני החלו לרדת מוסלמים ונוצר חשש מפני התפרעות. על כן, השוטרים הורו לקבוצת המתפללים היהודים לעזוב את המקום, ועשו זאת פעמים רבות. ואולם, חברי הקבוצה סירבו להתפנות והנאשם נשכב על הרצפה תוך שהוא משלב ידיים עם חבריו ובכך הקשה על פינויו. על כן, החליטו השוטרים לעצור אותו. בית משפט השלום בירושלים הרשיע את הנאשם בהפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו על פי סעיף 275 לחוק העונשין, וכן בהתפרעות על פי סעיף 152 לאותו החוק. העונש שנגזר עליו היה מאסר על תנאי לתקופה של 3 חודשים לאורך שנתיים, וכמו כן נקבע לו קנס בסך 5,000 שקלים.

זומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הכשלת שוטר במילוי תפקידו?

יש מה לעשות. פנה לעורך דין מנוסה שייסע לך בניהול ההליך הפלילי נגדך, בין אם זה בחקירת המשטרה ובין אם זה בכותלי בית המשפט, שכן המדובר בעבירה שתוצאתה יכולה להיות חמורה מאוד עבורך הכוללות כאפשרות סבירה לחלוטין גם הותרת כתם בדמות רישום פלילי ולמעלה מכך. משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות נגד שוטרים מזה תקופה ארוכה ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה וזומנת לחקירה או הוגש נגדך כתב אישום בגין הכשלת שוטר במילוי תפקידו פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
תקיפת שוטרים | הפרעה לשוטר | הכשלת שוטר | העלבת עובד ציבור | הפרעה לעובד ציבור | הכשלת שוטר במילוי תפקידו | הכשלת שוטר עונש | הפרעת שוטר במילוי תפקידו | תקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו | עבירות נגד שוטרים

הצלחות המשרד בתחום
סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפה והפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו שחרור ממעצר לקוח שנחשד בתקיפת שוטרים עקב סירוב המשטרה לגבות עדות מזכה מעד מרכזי סגירת תיק פלילי ללקוח שנעצר ונחקר בחשד שתקף שוטרת סיור וקצין משטרה מתחנת אשדוד שחרור קטינה ממעצר בעבירות סחר ותיווך בסמים מסוכנים סגירת תיק פרקליטות בהיעדר אשמה פלילית ללקוח שנחשד בשיבוש הליכי חקירה שחרור ממעצר קצין משטרה שנחשד בעבירות פדופיליה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
כתב אישום על תקיפת שוטר
גלית | 20:04 05/10/2016
כתב אישום על תקיפת שוטר
עו''ד אלעד שאול אלבז | 20:44 05/10/2016
תיק על תקיפת שוטר
אחד | 20:51 06/09/2015
תיק על תקיפת שוטר
עו''ד אלון שליכטר | 22:41 06/09/2015
תודה רבה על ההכוונה!
אחד | 06:19 07/09/2015
כתב אישום על העלבת שוטר
יאיר | 13:44 16/01/2018
כתב אישום על העלבת שוטר
עו''ד עודד רגב | 16:13 16/01/2018