חזרה לעמוד הראשי | תחומי התמחות | משפט צבאי | רישום פלילי בצבא - כיצד מתמודדים?

רישום פלילי בצבא - כיצד מתמודדים?

השירות הצבאי נתפס כתקופה המשנה את חייו ואופיו של האדם: החל מהקניית משמעות, משמעת, גאווה ועד להיווצרות קשרים חברתיים ארוכי טווח. יחד עם זאת, השירות הצבאי יכול להוביל לתוצאות שליליות לאלו המפרים את הסדר והחוקים כולל אפשרות סבירה לרישום פלילי. כיצד ניתן להתמודד עם רישום פלילי במהלך השירות הצבאי ומה משך תקופת ההתיישנות שנקבעה בחוק? עו"ד צבאי אסף דוק מסביר.

חיילים עשויים לבצע מגוון עבירות במהלך שירותם הצבאי המפורטות בחוק העונשין האזרחי כדוגמת עבירות סמים, אלימות, עבירות מין ועוד. אומנם, בחוק השיפוט הצבאי מופיעות עבירות שייחודיות רק למשרתים בצה"ל כגון סירוב פקודה, נפקדות ועריקות, התנהגות שאינה הולמת ועוד. ישנן עבירות שאינן גוררות אחריהן רישום פלילי כמו חייל שאינו חובש כומתה, אך ניתן למנות מספר עבירות שמבצעיהן מסתכנים ברישום פלילי כגון עריקות – היעדרות משירות צבאי, שימוש באופן בלתי חוקי בנשק והתנהגות שאינה הולמת את תפקידו של החייל.

רישום פלילי בצה"ל: גם בעבירות קלות

המערכת הצבאית היא מערכת מחמירה עם קו נוקשה ומשמעת היא אבן היסוד שלה. על כן, לעיתים ההשלכות של ביצוע העבירות יכולות להיות הרסניות ביותר בקרב משרתי צה"ל, עבירות שלעיתים אינן היו מובילות לרישום פלילי אם היו נעברות באזרחות. דוגמה מובהקת לכך ניתן לראות בעבירות סמים בצבא. גם אם העבירה נעברה באופן חד-פעמי ולשימוש עצמי בלבד הדבר נתפס בחומרה ועלול להוביל לרישום פלילי.

עד לא מזמן, עתידם של חיילים שעברו עבירה יחסית קלה, היה מוכתם בפלילים, אפילו אם היה מדובר בעבירה חד-פעמית. הללו היו נושאים זאת עימם גם באזרחות ואף למשך שנים רבות. בכדי למנוע מצבים כגון אלו, נחקק בשנת 2011 תיקון הקובע רישום פלילי מופחת במקרה של עבירות שהן קלות יחסית. הדבר נועד בכדי למנוע את חוסר האיזון שנוצר בין בית הדין הצבאי לזה האזרחי. יש לציין כי התיקון מוחל לכל החיילים שנשפטו במהלך 17 השנים האחרונות.

ההבדלים בין רישום פלילי מופחת לרישום פלילי רגיל

רישום פלילי מופחת בשונה מרישום פלילי רגיל, מאפשר לאדם לקבל רישיון עבודה מקצועי ולעסוק במגוון תחומים כמו בעריכת דין, לעבוד בשירות המדינה ולקבל ויזה למגוון מדינות. יתרון נוסף של הרישום הפלילי המופחת הוא שתקופת ההתיישנות שנקבעה בחוק הוא למשך חמש שנים שבסופן מספר הגופים אשר יכולים לקבל מידע אודות הרישום מצטמצם ובגופים אחרים הוא נמחק כליל.

יש לציין כי לא ניתן למחוק את הרישום הפלילי מרגע ההרשעה אלא אם כן ניתן היתר מיוחד מנשיא המדינה. על כן, במקרה של הגשת כתב אישום כנגד חייל עולה החשיבות להיוועץ עם עורך דין הבקיא בדין הצבאי. יש להיאבק ולהילחם בכדי למזער את הנזקים שכן מדובר בחיילים צעירים שכל עתידם לפניהם. רישום פלילי במהלך השירות הצבאי עלול להכתים את שמם ואת עתידם, לכן על עורך הדין עומדת משימה בהבנת מרכיב העונש עמו החייל מתמודד כמו גם את מרכיב הרישום במקרה של הרשעה – האם מדובר ברישום מלא או מופחת.

במידה ואתה מחזיק ברישום פלילי אותו אתה מבקש למחוק, פנה לעורך דין צבאי שייעץ לך על דרך הפעולה הטובה ביותר ויגיש עבורך בקשה למחיקת הרישום הפלילי לגורם המתאים שבסמכותו להביא לביטול הרישום הפלילי נגדך. במידה ואתה זקוק לייעוץ מקצועי בנושא באפשרותך ליצור עימנו קשר בהקדם בטלפון 052-6885006 או להשאיר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
ביטול רישום משטרתי בעבירות סחר בסמים מחיקת רישום משטרתי בעבירות פריצה וגניבה ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית סגירת תיק ללקוח שייבא סמים באינטרנט סגירת תיק פרקליטות ללקוח שנחשד במעשה מגונה כלפי קרובת משפחתו הקטינה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מחיקת רישום פלילי
ירדן | 11:22 15/11/2017
מחיקת רישום פלילי
עו''ד אור הדאיה | 12:47 16/11/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
נתנאל | 18:58 31/05/2017
מחיקת רישום פלילי לצורך גיוס למשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 06:12 01/06/2017
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
דור | 23:37 28/06/2016
מחיקת רישום פלילי ועבודה במגזר הציבורי
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:20 29/06/2016