חזרה לעמוד הראשי | מאמרים | מעצר בגין אלימות במשפחה

מעצר בגין אלימות במשפחה

מהי למעשה עבירת אלימות בתוך המשפחה? מה דינו של מי שנעצר בחשד להכאת אשתו או מי מילדיו? וכיצד אירוע של אלימות במשפחה יכול להשפיע אם בכלל על הליך הגירושין? על כך, במאמר שלהלן.

מה העונש על אלימות במשפחה?

כאזרחים מן השורה אנו שומעים לעיתים דרך התקשורת על מקרים חמורים של עבירות אלימות במשפחה, בין אם תקיפה של בני זוג ובין אם תקיפה של ילדים חסרי ישע. אך חלק ניכר ממעשי האלימות במשפחה, מתרחשים לרוב, דווקא מתחת לפני השטח. בכלל, אלימות במשפחה משתרעת על שתי עבירות. האחת, הוא תקיפה. השניה, איומים. שתי העבירות הללו, הן עבירות לפי חוק העונשין, התשל"ז- 1977 (להלן: "חוק העונשין").

תקיפה: תקיפה היא למעשה כל פגיעה פיזית באדם אחר, בין אם באמצעות מגע או בין אם באמצעות הפעלת חום, חשמל, גז ועוד. החוק קובע כי תקיפה סתמית שלא גרמה לחבלה למותקף, היא עבירה שדינה מאסר שנתיים. עם זאת, תקיפה שכן גרמה לחבלה, העונש בגינה עומד על שלוש שנות מאסר. כמו כן, עבירת תקיפה לרבות תקיפה סתם או תקיפה שגורמת חבלה, כאשר היא נעשית ע"י מספר אנשים (כלומר "בצוותא"), דינה כפל העונש הקבוע לעיל, בהתאמה.

עד כה, הוזכרו עונשים ואיסורים המתייחסים לתקיפה שלא נעשית כלפי בן משפחה. שהרי לשם כך, קיימת הוראה חוקית נפרדת, בסעיף 382 לחוק העונשין. תקיפה המתבצעת נגד בן משפחה דינה כפל העונש. כלומר אם מדובר בתקיפה שלא גרמה חבלה, אז העונש יעמוד על 4 שנים. אך אם התקיפה גרמה לחבלה, אז העונש יעמוד על 6 שנות מאסר.

כמו כן, החוק מעניק הגדרה מדויקת לשאלה מי הוא "בן משפחה" לצורך עבירת התקיפה בנסיבות הללו. ההגדרה כוללת בן או בת זוג (לרבות ידוע בציבור ולא בהכרח מי שנשוי כדת לתוקף), וכן קטין או חסר ישע, שמצוי תחת אחריותו או משמורתו של התוקף.

איומים: איומים לא כוללים אומנם מגע פיזי בין המאיים למאוים, אך הם כן צריכים לכלול אמירה מפורשת שמבטאת איום בפגיעה פיזית או ברכוש או בשם טוב או בפרנסה של המאוים. זו ההגדרה המנויה בסעיף 192 לחוק העונשין. כמו כן, כדי להוכיח קיומה של עבירת "איומים" יש להוכיח שהאמירה המאיימת נאמרה לשם הקנטה או הפחדה. וכן, העונש על עבירת האיומים עומד על שלוש שנות מאסר.

האם אלימות במשפחה יכולה להשפיע על הליך הגירושין?

מעבר לעובדה שאלימות במשפחה כשלעצמה היא עבירה חמורה, בין אם מדובר באיומים כלפי בת זוג או בתקיפה. אלימות במסגרת משפחתית יכולה להשפיע גם על הליך הגירושין. לרוב, כאשר קיימות תלונות על אלימות, מדובר למעשה בראיה חשובה שכל עורך דין גירושין יוכל לעשות בה שימוש במסגרת הליכי משמורת על הילדים המשותפים לבני הזוג (אך לא רק). זאת מן הטעם הפשוט, לפיו כאשר אב או אם נוקטים באלימות הרי שיש בכך כדי להטיל צל גדול על מהימנותם ומסוגלותם ההורית. בנוסף, אלימות היא עילת גירושין לפי הדין הדתי- יהודי, ולכן כאשר ניתן להוכיח שבן זוג נקט באלימות כלפי בת זוג, אפשר לבסס על כך עילת גירושין במסגרת תביעת גירושין בבית הדין הרבני- דתי.

האם נהוג לעצור חשודים באלימות במשפחה?

התשובה היא בחיוב. לאור ניסיון עבר קשה אותו חוותה המשטרה באופן הטיפול בעבירות אלימות במשפחה. כיום, ההנחיה המופנית לשוטרים היא לבצע מעצר בגין אלימות במשפחה, כמעט באופן אוטומטי. יוער, כי הניסיון הקשה המתואר, בא לידי ביטוי בערב רב של מקרים שבהם המשטרה לא טיפלה כראוי בתלונות על אלימות במשפחה, ולבסוף אותה אלימות התדרדרה גם למעשי רצח בין בני משפחה (ובעיקר לצערנו- בין בני זוג).

בנוסף, ככל שהוגשה תלונה על אלימות במשפחה, ייעצר בדרך כלל החשוד ויובא לדיון בהארכת מעצר למספר ימים. לרוב, המעצר יתבצע בשלב הראשון לצרכי חקירת האירוע. אך לאחר מכן, ברוב המקרים, המדינה גם מבקשת לעצור חשודים באלימות במשפחה גם עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם. כמו כן, אלימות המופנית כלפי בן או בת זוג, יוצרת חזקת "מסוכנות" כלפי החשוד, חזקה אותה על החשוד להפריך במסגרת דיוני מעצר בבית המשפט. ככל שחזקת המסוכנות לא מופרכת, הרי שקיים סיכוי שבית המשפט יורה על מעצר עד לתום ההליך המשפטי.

עצרו אותי בחשד לאלימות במשפחה - מה עלי לעשות?

לפנות לעורך דין: לעיתים ההבדל בין כתב אישום לשחרור לאחר חקירה הוא ייעוץ ע"י עו"ד. אם נעצרת בחשד לאלימות במשפחה, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לקבל ייעוץ משפטי- לטובתך.

לאסוף ראיות: נעצרת בגין אלימות במשפחה? ייתכן ומדובר בתלונה לא מדויקת? אז, כדאי לך לאסוף ראיות. ככל שהיו עדים לאירוע, ככל שברשותך הודעות "סמס" או מיני תכתובות שיש בהן כדי להוכיח את חפותך, אל תהסס להיעזר בהן- תציג אותן לחוקרי המשטרה.

להגיש תלונה נגדית בעת הצורך: לא פעם, אירועי אלימות במשפחה לא נובעים בהכרח בשל תקיפה קלאסית של בן זוג כלפי בת זוג, אלא לעיתים האלימות היא "הדדית". לכן, אם נעצרת בגין אלימות, אך האלימות הופנתה גם אלייך, רצוי להגיש תלונה גם כן.

לפנות לטיפול: אלימות היא מחלה. ככל מחלה יש לטפל בה. באלימות, אפשר לטפל באמצעות טיפול פסיכולוגי או טיפול קבוצתי. אל תפסול זאת, תפנה לייעוץ בעת הצורך.

במידה וזומנתם לחקירה או נעצרתם בחשד לאלימות במשפחה פנו ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאירו פרטים ונשמח לסייע ולהציע לכם מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדכם. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
עבירות אלימות במשפחה | עורך דין אלימות במשפחה | מעצר על אלימות במשפחה | מעצר ימים אלימות במשפחה | מעצר עד תום ההליכים אלימות במשפחה

הצלחות המשרד בתחום
הפסקת הליכים פליליים נגד נאשם ברצח אשתו מחמת אי כשירותו לעמוד לדין שחרור חשוד ממעצר בעבירות של איומים ותקיפת בת זוג שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות במשפחה סגירת תיק פלילי בעבירות אלימות בתוך המשפחה במסגרת הליך השימוע שחרור נאשם ממעצר בית לעבודה בעבירות גידול סמים ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
יגאל | 18:31 02/08/2017
מעצר תום הליכים על אלימות במשפחה
עו''ד אור הדאיה | 06:24 04/08/2017
הארכת מעצר בתיק אלימות במשפחה
גיורא | 22:05 08/10/2016
הארכת מעצר בתיק אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 16:10 09/10/2016
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
יפית | 19:46 29/11/2016
שחרור אדם ממעצר בעבירות אלימות במשפחה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 13:44 30/11/2016