חזרה לעמוד הראשי | מילון מונחים במשפט הפלילי | תפיסת מחשבים וטלפונים חכמים על ידי המשטרה

תפיסת מחשבים וטלפונים חכמים על ידי המשטרה

לעיתים קרובות משטרת ישראל מחרימה ותופסת מחשבים וטלפונים חכמים מטעמי חקירה או מטעמים פליליים שונים. בהתאם לפסיקה מחשב הוא כל מכשיר אלקטרוני הפועל באמצעות תוכנה לביצוע עיבוד אריתמטי או לוגי של נתונים, לרבות מרכזיית טלפונים וסמארטפונים (טלפונים חכמים). עו"ד אסף דוק מסביר אודות הבסיס החוקי והתנאים לתפיסה וחיפוש במחשבים על-ידי המשטרה.

תפיסת מחשבים וטלפונים חכמים על-ידי משטרת ישראל

במדינת ישראל הולך וגדל מספר האנשים והארגונים המחזיקים והמשתמשים במחשב לצרכיים אישיים ועסקיים. לאור כך, כאשר נפתח הליך פלילי נגד אדם או ארגון עסקי מתעוררים היבטים חוקיים ומעשיים של חיפוש, תפיסה וחדירה למחשב לצורך איסוף ראיות במהלך חקירה פלילית.

תפיסת מחשבים וטלפונים חכמים של אנשים פרטיים - לא מחייב צו מפורש של בית משפט

כי תפיסת מחשב או דבר המגלם חומר מחשב שאינם בשימושו של מוסד אינה מצריכה הסמכה מפורשת וניתנת להיעשות, אם צורכי החקירה מחייבים זאת, אגב חיפוש בבית או מכוח הסמכות לתפוס חפצים על פי הוראות סעיפים 24 ו-32 לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) [נוסח חדש], תשכ"ט-1969 הקובע כך: "רשאי שוטר לתפוס חפץ, אם יש לו יסוד סביר להניח כי באותו חפץ נעברה, או עומדים לעבור, עבירה, או שהוא עשוי לשמש ראיה בהליך משפטי בשל עבירה או שניתן כשכר בעד ביצוע עבירה או כאמצעי לביצועה."

אשר להמשך החזקת התפוסים על ידי המשטרה, נפסק כך:

"לא הרי תפיסת חפץ כהרי המשך ההחזקה בו. המשך החזקת החפץ בידי המשטרה, כך נקבע, יש בו כדי לפגוע בזכות הקניין של הבעלים, מעבר לפגיעה שנגרמה לו כתוצאה מעצם התפיסה. לפיכך, לא די שתפיסת הנכס נעשתה בעילה מבוררת אלא יש לבחון אם הפגיעה נעשתה לתכלית ראויה ואם המשך החזקת החפץ בידי המשטרה אינו פוגע בבעל הזכות בנכס במידה העולה על הנדרש" (בש"פ 6686/99 אליהו עובדיה נ' מדינת ישראל פ"ד נד  (2) 464 (2000)).

במידה והמחשב או הטלפון החכם שנתפסו אינם דרושים עוד לצורך הגשתם כראיה לבית המשפט, על המשטרה להחזירם לאדם ממנו נלקחו תוך 30 ימים מיום תפיסתם, אלא אם פנתה היחידה החוקרת לבית המשפט להארכת החזקת הציוד.

אם תוך חצי שנה מיום תפיסת המחשב על ידי המשטרה לא הוגש כתב אישום לבית המשפט על המשטרה להחזיר את המחשב לאדם ממנו נלקח. יחד עם זאת, המשטרה רשאית להגיש בקשה לבית משפט שלום להאריך את התקופה.

חיפוש בחומר מחשב שנתפס ייעשה אך ורק על-ידי חוקר מיומן ובאופן שלא יפגע בפרטיותו של אדם מעבר לנדרש.

המשטרה מחויבת לאפשר לאדם שממנו נתפס מחשב לקבל העתק מחומר המחשב הדרוש לו תוך 4 ימים מיום התפיסה (קצין בדרגת סנ"צ רשאי להאריך תקופה זו ב-4 ימים בכל פעם עד לתקופה של 16 ימים סה"כ בלבד). העתק החומר יבוצע אך ורק על ידי חוקר מיומן שיימסור את החומרים הדרושים רק במידה ואינם קשורים לעבירה או שאין במסירתם חשד לשיבוש הליכי חקירה ומשפט.

במאמר הבא תוכלו למצוא מידע נוסף אודות החזרת תפוס מהמשטרה.

תפיסת מחשבים וטלפונים חכמים של מוסדות ובתי עסק - רק מכוח צו מפורש של בית משפט

תפיסת מחשבים וטלפונים חכמים הנמצאים בשימושו של מוסד מצריכה צו מפורש של בית משפט השלום מכוח הוראות סעיף 32(ב) לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) אשר קובע כך: "לא ייתפס מחשב או דבר המגלם מחשב, אם הוא נמצא בשימושו של מוסד כהגדרתו בסעיף 35 לפקודת הראיות, אלא על פי צו בית משפט". "מוסד" מוגדר בפקודת הראיות כך: המדינה, רשות מקומית, עסק או כל מי שמספק שירות לציבור. בפסיקה המונח "מוסד" פורש כמקום המאופיין בפעילות לאורך זמן ואשר מתאפיין במתן שירות לציבור. צפייה בנוהל המשטרתי באשר לתפיסה וחיפוש במחשבים וטלפונים חכמים.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
פרשת "קוד מקור" בשיתוף ה-FBI - בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק במחשביו של לקוח המשרד סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו ופציעתה סגירת תיק פלילי למנהל בית ספר שנחשד בהטרדה מינית של מורה הכפופה לו ביטול כתב אישום בעבירות אלימות בתוך המשפחה סגירת תיק פלילי ללקוח שנחשד בתקיפת בת זוגו במספר הזדמנויות שחרור ממעצר מעסה החשוד באונס מטופלת במהלך מסאז'

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
החזרת רכוש תפוס במשטרה
אבי | 20:34 24/12/2016
החזרת רכוש תפוס במשטרה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 14:52 26/12/2016
החזרת תפוס ע"י המשטרה
רוי | 14:11 17/06/2015
החזרת תפוס ע"י המשטרה
עו''ד אסף דוק | 14:36 18/06/2015
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
ניסים | 20:31 29/07/2017
החזרת ציוד לאחר חקירה במשטרה
עו''ד אור הדאיה | 17:54 30/07/2017