חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הונאת מכירת רכבי יד שנייה ברשת

הונאת מכירת רכבי יד שנייה ברשת

עסקאות מכירה ורכישה רבות של רכבי יד שנייה נעשות באמצעות רשת האינטרנט. לצד הנוחות שבדבר, לא מעט נוכלים מנצלים פלטפורמה זו בכדי לעקוץ לקוחות תמימים בדרכים יצירתיות, בין היתר תוך דרישת תשלום מראש טרם קבלת הרכב. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההונאה ומרכיביה, הסימנים המחשידים שיש לחפש בעת יצירת קשר עם מוכר פוטנציאלי ומה ניתן לעשות כדי להינצל מהעוקץ.

נתקלתם במודעה באינטרנט המציעה רכב יד שנייה למכירה במחיר מפתה? אופן יצירת הקשר עם המוכר הוא רק דרך מייל, ההתכתבות היא באנגלית, ומעל הכל – אתם מתבקשים להעביר כסף ל"חשבון נאמנות", לפני קבלת הרכב? אם נתקלתם בעסקה שכזאת, מאוד לא מומלץ להתפתות.
מודעות מכירת רכבי יד שנייה הפכו לכר פורה עבור כנופיות נוכלים בארץ ובחו"ל אשר מניחות "מלכודות דבש" של מודעות מכירה של רכבים במחיר נמוך ממחירי השוק. הסיבה למחיר הנמוך היא פשוטה: הרכב המופיע במודעה כלל לא קיים. אך הדרישה לתשלום – קיימת בהחלט.

כיצד פועלת שיטת הונאת מכירת רכבי יד שנייה ברשת?

לא אחת, הכנופיה (שלעיתים פועלת מחו"ל), מצליחה לשכנע את הקורבן באוטנטיות של המודעה, על ידי הצגת מסמכי הרכב ותעודת הזהות של הקורבן. כיצד הם משיגים מסמכים אלו? הם עושים זאת על ידי התקשרות עם אדם המוכר רכב בישראל, ומתחזים לקונים פוטנציאליים, ובכך הם משיגים ממנו צילום של המסמכים הנ"ל. לאחר מכן הם "נעלמים", כשצילום אותם מסמכים בידיהם.

בשלב השני, הם יפתחו מודעה הזהה לזו שפרסם הקורבן ממנו השיגו את הצילומים, רק שהמחיר הנקוב בה, נמוך בהרבה, ודרך ההתקשרות בה תהא לרוב באמצעות הדואר האלקטרוני. בעת יצירת הקשר, ה"מוכר" יכתוב לקונה שהרכב נרכש בישראל בזמן עבודתו, והועבר בחזרה לאירופה, שבה הוא מתגורר כיום. הנוכל ימציא סיבות שונות מדוע הוא מעוניין למכור את הרכב בארץ, ויספק לקונה קישור לחברת שינוע אירופאית שדרכה תקוים העסקה. בהמשך, כאשר הקונה ייצור קשר עם החברה (הפיקטיבית), דרך דואר אלקטרוני, הוא יתבקש להעביר כסף ל"חשבון נאמנות" טרם קבלת הרכב, תוך שיובטח לו, וזה אף יגובה בחוזה, שרק לאחר הפקדת הכסף – שפרוטה ממנו לא תועבר למוכר טרם יתקבל הרכב, הרכב ישונע אליו. המסמכים האמינים, האתר המשוקע, החוזה והביטחונות – כל אלו מזויפים, ומיועדים לגרום לקורבן להפקיד כסף בחשבון של כנופיית נוכלים, שבינם לבין הסיפור והמודעה שהם הציגו, אין דבר וחצי דבר.

כיצד ניתן להיזהר מהתרמית?

הסימנים שיש לחפש בכדי לעלות על התרמית הם אלו:

א. אם זה טוב מידי מכדי להראות אמיתי, כנראה שזה לא אמיתי. זאת אומרת, אנשים רציניים המוכרים רכב שנייה בדרך עושים זאת לפי המחירון והמחירים המקובלים בשוק. אם חשבתם שמצאתם "פראייר" שיש אפשרות להרוויח עליו כסף – כנראה שהוא לא באמת פראייר, אלא נוכל המתכנן לעשות לכם בדיוק את אותו דבר.

ב. לעולם לא לשלם מראש! בכל עסקה בה מדובר בסכומים משמעותיים, תמיד תתעקשו קודם לקבל את המוצר. הדבר תקף שבעתיים במצב בו לא בכלל לא ראיתם המוכר או את המוצר.

ג. מודעה אשר מנוסחת בצורה כללית, בעלת שגיאות כתיב או שגיאות תחביר, ייתכן ונוסחה על ידי נוכלים.

ד. אתרים קישורם שבורים, שגיאות כתיב, או שחסרים בהם פרטי יצירת קשר שונים, עלולים להשתייך לנוכלים המציגים את עצמם כבעלי חברות שינוע רציניות, בזמן שהחברות שהם מצהירים עליהן – כלל לא קיימות.

ה. חיפוש פשוט בגוגל: נסו לחפש את השמות, האתרים, והסיפורים שמסופרים לכם באינטרנט. במידה ואתם רואים שאלו מופעים בהקשר של נוכלות – אזי כנראה שמדובר בנוכלים.

מה הדין בגין הונאת מכירת רכבים ברשת?

עבירות מרמה והונאה הן עבירות תחבולתיות אשר נועדו להשיג תועלת כלשהיא למבצע אותן. רשויות האכיפה והחוק מתייחסות בחומרה לעבירות אלה וקובעות עונשי מאסר ממושכים לעבריינים.

חוק העונשין מגדיר מרמה כטענת עובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד, הנטענת בכתב, בעל-פה או בהתנהגות, ואשר הטוען אותה יודע שאינה אמת או שאינו מאמין שהיא אמת. עונשו של אדם המקבל דבר במרמה הוא עד 3 שנות מאסר. במידה והעבירה נעברה בנסיבות מחמירות הדין מזנק לעד 5 שנות מאסר. במידה ומעשה המרמה נעשה תוך התחזות בכזב לאדם אחר, העונש הצפוי למבצעה הוא עד 3 שנות מאסר.

במידה וההונאה נעשית תוך שימוש במסמכים מזויפים, העונש הצפוי למבצעה הוא עד 3 שנות מאסר. כמו כן, ישנן נסיבות מחמירות הנוגעות בין היתר להיקף הזיופים והנזק הכרוך בהם מבחינה כלכלית, משפטית, עסקית וחברתית – אשר התקיימותן עלולה להוביל אף לעד 5 שנות מאסר.

מבצעי התרמית במרבית המקרים גם מתחמקים מתשלומי מס ומלבינים הון. העונש בגין עבירות מס נע בין 5-7 שנות מאסר ובגין הלבנת הון עד 10 שנות מאסר.

נפלת קורבן להונאת מכירת רכב?

עסקאות דרך האינטרנט דורשות זהירות יתרה. במיוחד כאשר מדובר ברכישות בסכומי כסף גדולים. במידה ונפלתם קרבן להונאת מכירת רכבים ברשת האינטרנט כדאי שתתעדו את הקשר עם העבריינים ותפנו לעורך דין פלילי מנוסה במקביל לפנייה לגורמי האכיפה והחוק על מנת ולהפסיק את העוקץ ולהביא לתפיסתם של הנוכלים. כמו כן, במידה וכבר העברתם כספים אל אותם נוכלים צרו קשר באופן מידי עם חברת האשראי או הבנק ודווחו להם על כך.

משרדנו מתמחה בייצוג נפגעי הונאות מזה תקופה ארוכה תוך הצלחות מוכחות בתחום ובכך שומר נאמנה על הזכויות והאינטרסים שלהם תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת בגורמים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. במידה ונפלת קורבן להונאת מכירת רכבים פנה ללא דיחוי להתייעצות עימנו בטלפון 052-6885006 או השאר פרטים ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עו"ד אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

הצלחות המשרד בתחום
אי הרשעה בעבירות של גניבה והונאה בכרטיסי אשראי סגירת תיק לאחר שימוע ללקוח שנחשד בקבלת דבר במרמה והונאה בכרטיסי חיוב ברשת האינטרנט בסכומי כסף גבוהים שחרור חשוד ממעצר בעבירות תקיפה וחבלה סגירת תיק מחוסר אשמה ללקוח שהואשם במעשה מגונה בקטין ביטול כתב אישום לקטין שהואשם בעבירת תקיפה וחבלה שחרור חשוד ממעצר בעבירות אלימות והטרדה מינית בתוך המשפחה

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
מכירת רכב לפירוק ללא עידכון משרד התחבורה
מיכאל | 23:40 07/03/2014
מכירת רכב לפירוק ללא עידכון משרד התחבורה
עו''ד חזי כהן | 18:28 09/03/2014
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 18:16 03/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
עו''ד אלעד שאול אלבז | 09:52 04/01/2016
כתב אישום על קבלת דבר במרמה
יניר | 15:42 04/01/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
סטודנטית | 05:44 14/08/2016
הונאה בבחינת אמיר"ם באוניברסיטה - האם פלילי?
עו''ד אלעד שאול אלבז | 10:14 14/08/2016