חזרה לעמוד הראשי | בלוג פלילי | הנחיה מספר 1.3 - מדיניות סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה

הנחיה מספר 1.3 - מדיניות סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה

בינואר 2018 התפרסמה הנחיה חדשה של פרקליט המדינה, שי ניצן, הנוגעת לעילות של סגירת תיקים פליליים במשטרה ובפרקליטות. ההנחיה החדשה קובעת כי "אם קיים סיכוי נמוך שהחשוד ביצע את העבירה, עילת הסגירה תהיה היעדר אשמה ולא חוסר ראיות". המשמעות העיקרית היא שכאמור סגירת התיק מהיעדר אשמה מוחקת כל זכר לאזכורו מהרישומים המשטרתיים ולא מאפשרת את פתיחתו של התיק הפלילי מחדש. עו"ד אסף דוק מסביר אודות ההנחיה החדשה והשלכותיה על נחקרים וחשודים.

הנחיה 1.3 - סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה פלילית

פתיחת תיק מתרחשת בעקבות תלונה על ביצוע עבירה. עם הגשת התלונה פותחת המשטרה תיק, מזמינה את החשוד לחקירה, אוספת ראיות ומחליטה אם להגיש כנגדו כתב אישום. מהמשטרה התיק עובר לרשות השיפוטית כדי להחליט אם החשוד אשם או זכאי. סגירת תיקים במשטרה יכולה להתבצע בכמה מצבים: המשטרה החליטה שאין תשתית מבוססת להגשת כתב אישום, מחליטה לעצור את ההליך הפלילי ולשחרר את החשוד; הרשות השופטת החליטה כי החשוד זכאי; החשוד יצא אשם, ריצה את עונשו ולאחר תקופת התיישנות מבקש למחוק את התיק.

סגירת תיק פלילי יכולה להיות בגין אחת משלוש עילות אלה:

◻️ היעדר אשמה –  קצין החקירות הממונה החליט כי אין מדובר בעבירה פלילית ולכן אפשר למחוק את התיק מרשומות המשטרה.

◻️ היעדר ראיות – אמנם המשטרה חושבת שהאדם כן מעורב בעבירה מסוימת, אך אין נגדו מספיק ראיות. למשל, החוקרים לא הצליחו לאסוף ראיות או הראיות שנאספו אינן מספיקות לבסס הרשעה מעל לכל ספק סביר. המשמעות של סגירת תיק מחוסר ראיות, היא סגירה נקודתית של החקירה, אולם ייתכן והחקירה תיפתח מחדש אם יימצאו ראיות חדשות. בניגוד לסגירת התיק מהיעדר אשמה, התיק שנגנז על רקע היעדר ראיות עדיין נשאר ברשומות המשטרה.

◻️ אין הצדקה להעמדה לדין ("חוסר עניין לציבור") – הקצין הממונה סבור שהתבצעה עבירה, אולם אין הצדקה להמשיך את ההליך הפלילי כנגד האדם. למשל ביצע עבירה פעוטה, עברו הנקי של החשוד, פגיעה קטנה במעורבים וכך הלאה. המשמעות היא שלמעשה החברה מחלה לאדם, אולם עדיין התיק שלו נשאר ברשומות המשטרה.

מהי ההנחיה החדשה של פרקליט המדינה בנושא?

בינואר 2018 התפרסמה הנחיה חדשה של פרקליט המדינה, שי ניצן, הנוגעת לעילות של סגירת תיקים במשטרה ובפרקליטות. ההנחיה החדשה  קובעת כי "אם קיים סיכוי נמוך שהחשוד ביצע את העבירה, עילת הסגירה תהיה היעדר אשמה ולא חוסר ראיות". המשמעות העיקרית היא שכאמור סגירת התיק מהיעדר אשמה מוחקת כל זכר לאזכורו מהרישומים המשטרתיים. היבט זה משמעותי מאוד עבור אנשים שנפתח להם תיק במשטרה מכמה סיבות:

◻️  הצטברות של תיקים ברישום המשטרתי עלולה להטות את הכף כנגד אדם בעתיד, אם יבצע עבירות.

◻️  יש מקצועות מסוימים שלא ניתן לעסוק בהם אם קיים לאדם רישום במאגרי המשטרה.

◻️  קיומו של רישום במאגרים המשטרתיים משפיע על דימויו העצמי של האדם, תפקודו החברתי והמשפחתי.

ההנחיות המתירות סגירת תיק על רקע היעדר אשמה פלילית השתנו לאורך השנים. בהתחלה ההנחיה הייתה לסגור תיק על רקע כזה רק אם אין שום ראיה שקושרת את החשוד לעבירה. עם השנים התחלפה הוראה זו במבחן של ספק סביר לחפותו של החשוד. כעת ההנחיה החדשה של ניצן קובעת מבחן של "מידת הסבירות לביצוע העבירה". כלומר על התובע (התובע המשטרתי או הפרקליט) לבחון את מידת הסבירות שהחשוד אכן ביצע את העבירה המיוחסת לו. אם הראיות שנאספו בתיק במהלך החקירות מורות כי הסיכוי נמוך, הרי עילת הסגירה תהיה "היעדר אשמה" ולא "היעדר ראיות".

ניצן מנמק את ההסיבה להנחיה החדשה בכך שקשה לכמת 'תשתית ראייתית', וכך תיקים רבים נסגרו בהיעדר ראיות ולא בהיעדר אשמה, מה שהעיב על עתידם של אנשים. כדי להקל על הגורמים הרלבנטיים להחליט מהי העילה המתאימה לסגור את התיק, מספק ניצן כמה כלים נוחים. מטרתם היא לזהות את הקו שמפריד בין מצב שבו אין 'מספיק ראיות' ולכן התיק ייסגר מהיעדר ראיות, לבין מצב שבו יש לבחון את 'מידת הסבירות' שהחשוד אכן ביצע את העבירה. ההנחיה קובעת כך: "נניח שעוצמת הראיות בתיקים פליליים נעה בטווח שבין 0 (אין כל ראיה הקושרת את החשוד לביצוע העבירה) - ל-10 (הראיות קושרות את הנאשם לעבירה באופן ודאי), ודירוג של 5 מבטא סיכוי זהה שהחשוד ביצע את העבירה, כמו הסיכוי שהוא לא ביצע את העבירה. על סקאלה זו, הרי שבתיק שבו עוצמת הראיות היא 2 ומטה, ייסגר התיק בעילה של 'היעדר אשמה' ואילו בתיק שעוצמת הראיות בו מעל 2, ייסגר התיק בעילה של 'חוסר ראיות'".

כמובן שאין צורך לציין את הניתוח הכמותי הנ"ל בעת סגירת התיק, אלא מדובר על כלי עזר שאפשר להשתמש בו אך לא חובה להשתמש בו. כך אפשר לשקול את התשתית הראייתית לצד בדיקת הסיכוי שהאדם ביצע את העבירה. ההנחיה החדשה קובעת כי כדי להעריך את מידת הסיכוי שהחשוד אמנם ביצע את העבירה, יש לשקול נתונים כגון מידת המהימנות של העדויות המרכזיות אל מול מידת המהימנות של החשוד, קיומן או היעדרן של ראיות נוספות, האם יש מידע מודיעיני ממקור אובייקטיבי (הקלטות שמע, תיעוד ויזואלי וכדומה). כמו כן אפשר גם להתחשב בתוצאה של בדיקת פוליגרף אם התבצעה מטעם הרשות ובתנאי פיקוח מקצועיים. אמנם בדיקת פוליגרף לא יכולה לשמש כראיה בהליך פלילי, אך היא כן יכולה להוות שיקול בעילת סגירת התיק.

לסיכום, ההנחיה החדשה של ניצן הוגנת כלפי אנשים שנפתח להם תיק במשטרה, אך הוחלט לגנוז אותו. בעבר אם התשתית הראייתית הייתה נמוכה, לא הייתה ברירה אלא לסגור את התיק בעילה של 'היעדר ראיות'. כעת, אפשר גם לסגור תיקים כאלה בעילה של 'היעדר אשמה', לפי מבחן של סבירות שהחשוד אכן ביצע את העבירה שיוחסה לו.

נפתח נגדך תיק פלילי והנך מבקש להביא לסגירתו מחוסר אשמה פלילית?

עליך לפנות לעורך דין פלילי מומחה בתחום על מנת שייעץ לך על דרך הפעולה הטובה ביותר ויגיש עבורך בקשה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדך לגורם המתאים שבסמכותו להביא לכך. אתה מוזמן ליצור עימנו קשר בטלפון 052-6885006 או באמצעות הטופס המקוון באתר, ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרונות מקצועיים בהתאמה אישית. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצדך. סודיות מלאה מובטחת.

דוגמאות למקרים בהם משרדנו הוביל לסגירת תיקים מחוסר אשמה פלילית


לדוגמאות נוספות לחצו כאן

תודה על פנייתך, אנו ניצור עמך קשר בהקדם האפשרי.
לקבלת ייעוץ משפטי בנושא - השאירו פרטים
* שם:
* נייד:
 

אודות המחבר:

עורך דין אסף דוק הוא מומחה למשפט פלילי ובעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחומו העוסק בייעוץ וייצוג חשודים ונאשמים בתיקים קלים ומורכבים כאחד. המשרד מורכב מאנשי מעשה המתורגלים בחשיבה פורצת דרך בתחומי המשפט השונים ופועל תמיד למען לקוחותיו ללא מורא ובנאמנות, תוך לחימה עיקשת, רציפה ובלתי מתפשרת במנגנונים השונים עד לכיבוש היעד לשביעות רצונם. הצלחות המשרד | דירוג המשרד | משרדנו בפייסבוק

תגיות - מונחים נוספים בתחום
סגירת תיק פלילי | סגירת תיק פלילי מחוסר אשמה | סגירת תיק במשטרה | הנחיות פרקליטות המדינה | הנחיות פרקליט המדינה | סגירת תיק בהיעדר אשמה | סגירת תיק פלילי בהיעדר אשמה פלילית | סגירת תיק בהיעדר אשמה פלילית | הנחיה 1.3 של פרקליט המדינה

הצלחות המשרד בתחום
קבלת ערר בדבר סגירת תיק אונס בעילה של היעדר אשמה פלילית סגירת תיק פלילי בעבירות גניבה והונאה בכרטיסי אשראי ביטול רישום משטרתי בעבירות השתתפות בהתקהלות אסורה והיזק לרכוש סגירת תיק תקיפה שנפתח נגד רופאה בעילה של חוסר אשמה פלילית ענישה מקלה: מאסר על תנאי בלבד ללקוח עם עבר פלילי שתקף ופצע אדם אחר החלטה תקדימית - הסדר מותנה אינו מונע הגשה של קובלנה פלילית פרטית בגין אותו אירוע

זקוק לייעוץ אישי ומקצועי בנושא?

אתה מוזמן ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לך מענה ופתרון מקצועי בנושא על פני כל שעות היממה. הפניה אינה כרוכה בהתחייבות כל שהיא מצידך.

בטלפון: 077-5006206 או בנייד: 052-6885006

בדוא"ל: office@dok.co.il

או מלא את הפרטים בטופס הבא ונחזור אליך בהקדם:

הפניה הינה ישירות אל עורכי דין פליליים במשרד. עורך דין פלילי מטעמנו יחזור אליכם בהקדם.


נושאים קשורים מהפורום המשפטי
סגירת תיק משטרה מחוסר אשמה
הדר | 08:47 22/11/2014
סגירת תיק משטרה מחוסר אשמה
עו''ד איילון בירנבוים | 19:04 26/11/2014
סגירת תיק מחוסר אשמה
ניסו | 13:29 23/08/2013
סגירת תיק מחוסר אשמה ומחיקתו מרישומי המשטרה
עו''ד אסף דוק | 14:04 23/08/2013
סגירת תיק מחוסר אשמה
אנונימי | 17:15 09/08/2013
סגירת תיק מחוסר אשמה
עו''ד אסף דוק | 17:46 09/08/2013